Evroliga v Stožicah? Pogled jim ne seže le do Beograda

Košarka 20. Apr 20226:00 1 komentar
Alen Omić. Foto: Aleš Fevžer

Jurica Golemac je že nekaj minut po zmagi nad Türk Telekomom (93:80) in uvrstitvi Cedevita Olimpije v četrtfinale evropskega pokala iz ljubljanske slačilnice pregnal evforijo. Junaka torkovega večera Alen Omić in kapetan Jaka Blažič tako že zreta proti naslednjemu izzivu, čeprav še ni jasno, ali bo ovira na poti do polfinala beograjski Partizan ali pa Bursaspor. Odgovor bo padel danes zvečer, v Stožicah pa ne skrivajo pogleda proti končni lovoriki in posledični evroligaški vozovnici.

Ljubljanski košarkarji bodo zvečer bržčas prikovani pred televizijske ekrane in spremljali obračun EuroCupa Partizan – Bursaspor. Zmagovalec srbsko-turške tekme bo namreč četrtfinalni tekmec Cedevita Olimpije. Vloga favorita sicer pripada Beograjčanom, ki so pod vodstvom Željka Obradovića in ob močni finančni injekciji doživeli preobrazbo, a bodo morali ta status kajpak potrditi na parketu. Tako kot ga je v torek zvečer pred dobrimi osem tisoč gledalci v velikem slogu Cedevita Olimpija.

”Zmaji” so dvome o boljšem razblinili že v prvem polčasu, ki so ga ob enakomerni strelski razporeditvi zdaj že kar udarne sedmerice dobili z več kot 20 točkami prednosti. Da jih lepa razlika ne bo uspavala, so varovanci Jurice Golemca dokazali že v uvodnih minutah tretje četrtine, tako da je kmalu postalo jasno, da bo ob korektni obrambi, energijskih vložkih vidno motiviranega Jake Blažiča, stalnem koketiranju Alena Omića s publiko in zgledni ekipni napadalni predstavi v zraku poleg navijaških napevov odmevalo le vprašanje končne razlike.

Zadnja evropska tekma v dvorani Stožice? Foto: Aleš Fevžer.

Ta je na koncu, po neprepričljivem vstopu v zadnjo četrtino in nadzirani košarki brez nadaljnjega razkazovanja mišic, znašala 13 točk. ”Izjemen fokus moje ekipe. Posledično zaslužena zmaga pred izjemno publiko. A s tem se ne zadovoljujemo. Gremo naprej,” po tekmi zadovoljstva in hkrati ambicioznosti ni skrival trener Jurica Golemac. Ob tem smo ga spomnili na nedavni spodrsljaj proti Ciboni, edini mednarodni poraz v zadnjih dveh mesecih in pol.

”Tisti poraz nam prišel še kako prav. Dva meseca nismo izgubili. Nekako smo tisto tekmo ‘porabili’ za današnjo. Znova smo videli, kako nevarni smo, ko žoga kroži in igramo kot ekipa. V takšni podobi se nam res malo ekip lahko postavi po robu,” je dejal trener vitaminskih zmajev in hitro pristavil, da je bila tudi zadnja četrtina tekme s Türk Telekomom (28:13) ustrezno opozorilo. Opozarja tudi, da še nekaj rezerv vidi v redukciji števila napak in boljšem skoku.

Jurica Golemac do devete zaporedne zmage v EuroCupu. Foto: Aleš Fevžer

A Golemac je po tekmi tudi priznal, da mu je bilo že po nekaj trenutkih jasno, da so ključni nosilci v prvi pravi ”biti ali ne biti” tekmi kos izzivu. ”Gre za izkušeno jedro. Fantje so že igrali na podobnih tekmah. Poleg tega smo si v ligi ABA že zagotovili četrto mesto, tako da smo se lahko v celoti osredotočili na EuroCup. Deset dni smo se lahko pripravljali na tega tekmeca,” je dejal hrvaški strokovnjak s slovenskim potnim listom.

Znova je kar peterica presegla dvomestno število točk. S 15 točkami in kar 16 skoki pa je izstopal Alen Omić, ki se je po tekmi zadovoljno namuznil ob omembi vzklikov ”MVP, MVP” s tribun tokrat dobro zasedene dvorane v Stožicah, v katerih je bilo dobrih 8 tisoč gledalcev. ”To je lepo slišati. A sem odgovoren. Niso pomembne točke. Zame je pomembna le zmaga. Ob zahvali navijačem lahko obljubim, da bom dal Olimpiji v prihodnje še več,” je dejal bosanski center in dodal: ”Navijači so naš šesti igralec. Z njimi lahko pridemo tudi do Evrolige.”

A čeprav se je Olimpija, ki je Turkom spretno vsilila svoj hitri ritem igre, prvič po več kot dveh desetletjih prebila v četrtfinale kakšnega evropskega tekmovanja, je veselje v slačilnici kmalu preglasil glas treznega razuma. ”Ja, ja. Naš šef nam je takoj povedal, da se ne smemo zaustaviti,” je Golemčeve besede sedmi sili prenesel Omić in dodal: ”Moramo naprej. To je bil le en korak. Ohraniti moramo energijo, voljo in motivacijo. Ne smemo lebdeti. Ostati moramo na realnih tleh. Le tam smo dobra ekipa, ki lahko letos nekaj doseže.”

Jaka Blažič je odigral kapetansko.

O tem, ali bi v četrtfinalu raje videl Turke ali Srbe, Omić ni želel razpredati. Ne glede na dejstvo, da bi Frutti Extra Bursaspor lahko gostili celo v Stožicah, medtem ko pa bi se s Partizanom morali udariti v vročem Beogradu. Se je pa hitro spomnil leta 2017, ko je z Unicajo že osvojil EuroCup: ”Kot bi se mi v glavi vrtel film iz Malage. Naj se ta slika še naprej vrti. Če se bo prav zavrtela, gremo lahko do konca. Do pokala. To je želja vseh nas.”

Podobno razmišlja tudi Jaka Blažič. ”Že dolgo v Ljubljani nisem čutil takšne evforije. Morda je bil zaradi tega pritisk pred tekmo nekoliko večji. A smo ga prenesli. Lepo je pogledati proti polnim tribunam. Ko sem pristopil k projektu Cedevita Olimpije, se vedel, da moramo vrnitvi navijače v dvorano. Smo na pravi poti, da dobimo pravi klub v tej košarkarski državi. Prav zato bi bilo lepo, če bi lahko dobili še eno evropsko tekmo. A ne bo lahko. Partizan bo favorit,” je zaključno ločilo lepega košarkarskega večera postavil kapetan.

Dvorana Stožice, gledalcev 8000, sodniki: Jimenez (Španija), Kowalski (Poljska), Udyanskyy (Velika Britanija).

Cedevita Olimpija: Pullen 14 (3:4), Ferrell 11 (6:6), Ejim 7 (1:1), Murić 7, Auguste 5 (1:2), Blažič 20 (4:4), Omić 15 (1:3), Dragić 14 (1:1).
Turk Telekom: Perez 9 (2:2), Clemmons 14, Gulaslan 12 (4:4), Ellis 9 (1:2), Dawkins 15, Johnson 16, Ogut 5.

Prosti meti: Cedevita Olimpija 17:21, Turk Telekom 7:8.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 8:27 (Pullen 3, Blažič 2, Ferrell, Murić, Dragić), Turk Telekom 11:33 (Clemmons 4, Dawkins 3, Gulaslan 2, Perez, Ogut).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 14, Turk Telekom 21.