Sašo Filipovski je pred božičem sprejel svoj naslednji izziv v trenerski karieri in sedel za krmilo potapljajočega Würzburga v nemški Bundesligi. Uspel mu je preporod. Rezultatsko krivuljo je obrnil navzgor, klub rešil pred izpadom in si priboril novo pogodbo. S 47-letnim strategom smo se srečali v Münchnu, kjer je v zadnjem krogu rednega dela sezone gostoval pri Bayernu Žana Marka Šiška.
“To je povsem nova zgodba. Ta klub je kot en otrok, ki ima potencial, da postane nekaj lepega in dobrega. A treba je znati delati z otroki,” je bil slikovit slovenski košarkarski strokovnjak, ko je spregovoril o izzivu, ki ga je našel na severu Bavarske.
S Sašom Filipovskim smo se srečali na praznično prvomajsko nedeljo v dvorani Audi Dome v Münchnu. Tam je Würzburg sicer v zadnjem, 34. krogu Bundeslige visoko izgubil (57:92), a izid tokrat ni bil v ospredju, za nameček je njegova zdesetkana zasedba štela le šest zdravih košarkarjev. Največji cilj je klub izpolnil že pred časom.
Z nizom zmag do nove pogodbe
Ko je Filipovski sredi decembra sprejel ponudbo Würzburga, je bil klub s tremi zmagami in sedmimi porazi pri dnu lestvice. Na 16. mestu med 18 klubi in v krčevitem boju za izpad. Začetek ni bil enostaven, moštvo je bilo v prostem padu in pred njegovim debijem izgubilo kar šest dvobojev zapored. Nekaj krogov je trajalo, potrebna je bila potrpežljivost, a naposled je Sašo rezultatsko krivuljo obrnil navzgor in v obdobju od 12. marca do 16. aprila nanizal sedem zaporednih zmag. Klub je potegnil iz brezna.
“Za nas izredno uspešna sezona, kajti rešili smo klub pred izpadom. Bil je v težavah, z veseljem sem sprejel ta izziv. S trdim delom in s pomočjo mojih igralcev ter pomočnikov smo uspeli rešiti sezono. Praktično že štiri ali pet krogov pred koncem smo imeli položaj, ko se ni bilo treba tresti za izpad,” se je na zadnjih pet mesecev dela ozrl Filipovski.
Odlična pomlad mu je zagotovila tudi novo pogodbo, ki ga zdaj na klub veže vse do konca sezone 2024/25. Že oktobra je v pogovoru za Sportklub zatrdil, da si želi v klub, “ki bo imel rep in glavo in ne bo odtekanja energije za neumnosti.” Prav to je zdaj našel v Würzburgu.
Cenijo slovensko znanje
“Izredno dobro sem sprejet v Nemčiji. To se kaže z odnosom in spoštovanjem. Vesel sem, da lahko delam v okolju, kjer je odlična klima, kjer je visoka organizacija in disciplina družbe, kjer se lahko človek osredotoči na delo in daje svoje znanje,” je zatrdil in tako jasno odgovoril na vprašanje, kako zelo je v Nemčiji cenjeno slovensko košarkarsko znanje.
Z novo pogodbo bo lahko začel graditi na dolgi rok, a najprej bo potrebno postaviti temelje, še pravi. “Klub ima velik potencial in je dobro organiziran. Mesto je lepo in čisto, ljudje imajo radi košarko, imamo veliko navijačev. Res pa je, da je treba postaviti temelje in od začetka postaviti neko srednjeročno zgodbo, zato sem podpisal za tri leta.”
V klub ga je pripeljal športni direktor Krešimir Lončar, ki je leta 2000 prav v Würzburgu prvič izkustil tujino in tukaj preživel tudi zadnja štiri leta kariere ter se od aktivnega igranja poslovil leta 2020. Na vrhuncu kariere je sicer osvojil tudi italijansko prvenstvo in EuroCup.
“Krešimir Lončar je nekdanji vrhunski igralec in odlično sodelujeva. Postavili smo si ta izziv, dobro se tukaj počutim, disciplina in organizacija v Nemčiji nista slučaj. Zato sem se odločil, da delim svoje znanje in izkušnje tam, kjer me potrebujejo in kjer bi radi postavili neko novo zgodbo,” pravi nekdanji trener Olimpije, Turowa, Rostova, Lottomatice Rome, Stelmeta, Banvita, Monaca in Partizana, medtem ko je kot pomočnik deloval tudi v CSKA Moskvi.
Razvoj kluba, na katerega bo ponosen tudi Nowitzki
V prvenstvu so letos naposled zasedli 12. mesto, a po proračunu Würzburg sodi precej nižje, razkrije Filipovski. “Trenutno Würzburg ve, kje je njegov položaj. Več let se že bori za izpad. Lani niso izpadli le zaradi covida. Letos so bili v težkem položaju. Kar trije ali štirje glavni sponzorji so odšli, tudi tukaj se klub reorganizira. Prisotna je močna pozitivna energija, ni pa to klub, ki se bo naslednjo sezono boril za odličja. Proračun je majhen, imamo celo predzadnjega v ligi. Ni enostavno v teh časih zastaviti visokih ciljev glede na trenutni položaj.”
Ker po finančni plati ne morejo tekmovati z največjimi, se bodo ozrli po mlajših košarkarjih. “Lahko se podpiše talentirane igralce, ki so lačni uspeha in se jih dvigne na višji nivo. Da se igra solidna košarka glede na vložek ter se počasi postavljajo temelji. Čez tri ali štiri leta bomo dobili novo dvorano, projekt je že stekel. To je priložnost za klub, da naredi novo zgodbo.”
Filipovski o razvoju Žana Marka Šiška: Dobro se razvija. On je trener na igrišču in odlično razume igro, dobro ve, kaj od njega zahteva trener in to tudi izvaja. Je pravi playmaker, ni igralec, ki igra zato, da dosega veliko točk, temveč igra z glavo in razigrava ter izvaja ideje trenerjev. Mislim, da to dobro počne.
Kot pove Filipovski, je v mestu še vedno močno prisoten tudi vpliv Dirka Nowitzkega. Legenda Dallas Mavericks in eden največjih v zgodovini evropske in svetovne košarke je bil rojen prav v Würzburgu.
“Ljudje se spominjajo njegovih začetkov. Veliko jih je, ki so v kontaktu z njim. Pomembno je, da se bo ta klub postavil in tako deloval, da bo tudi Nowitzki bolj ponosen, kot je trenutno.”
Razvoj v Nemčiji gre v pravo smer
Dirigentsko palico v Dallasu je nato prevzel Luka Dončić, medtem ko se je Nowitzki lani preselil v vlogo svetovalca lastnika Marka Cubana. Tudi v garderobi je še naprej prisoten nemški košarkar iz Würzburga, a ne Dirk, temveč Maxi Kleber, ki prihaja iz istega mesta.
O razvoju košarke v Nemčiji je mnenje z nami delil tudi novinar Robert Hoetzl, ki smo ga prosili za komentar med polčasom tekme Bayern – Würzburg. Že vrsto let podrobneje spremlja košarko in na prihodnost tega športa v državi, ki letos gosti EuroBasket, zre z optimizmom.
“Če pridejo vsi NBA igralci, bo imela Nemčija odlično ekipo. Zadnja leta nikoli niso igrali vsi, kar je največja težava reprezentance. Dober znak, kako se razvija ta šport, pa je število vrhunskih igralcev v ligi NBA in Evroligi. Razvoj gre v pravo smer,” je dejal novinar Big Magazina in dodal, da je Dallas še vedno najbolj priljubljen NBA klub v Nemčiji.
V severnoameriški ligi je sicer že sedem Nemcev. Poleg Maxija še Isaac Bonga, Isaiah Hartenstein, Dennis Schröder, Daniel Theis, Franz Wagner in Mo Wagner. V Evroligi sta stalna člana dva – Bayern in Alba Berlin. Tudi v EuroCupu je bil letos odličen Ulm, kjer na klopi sedi Jaka Laković in je v osmini finala presenetil Jonentut ter se odlično nato upiral še Virtusu iz Bologne.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!