"Prepričan sem o tem, da se bom vrnil v trenerske vode, a trenutno mi vloga športnega direktorja Falca in razpetost med Ljubljano ter Sombotelom povsem ustreza," pravi Gašper Okorn, ki se ob tem vrča tudi v komentatorsko kabino Sportkluba.
Z madžarskim prvakom, Falcom iz Sombotela, je bil Gašper Okorn dogovorjen za dvoletno podaljšanje trenerske pogodbe. A zgodba o uspešnem sodelovanju škofjeloškega trenerja in madžarskega kluba je hitro dobila drugačno nadaljevanje. Okorn je odložil trenersko taktirko ter postal športni direktor in svetovalec. Razlogi za zasuk so bili povsem družinske narave, saj je žena zaključila z diplomatsko službo na Dunaju in se vrnila v Ljubljano.
“Želel sem biti z družino, predvsem zaradi odhoda otrok v šolo. Klubska ponudba je bila zame idealna. Res je sicer, da sem veliko na poti. Polovico tedna sem v Sloveniji, polovico na Madžarskem. A zgodba se razvija v pravo smer,” pojasnjuje 48-letni košarkarski strokovnjak, zadovoljen s prvim delom sezone, v katerem Falco vodi v madžarskem prvenstvu, napredoval pa je tudi v Fibini Ligi prvakov.
Okorn v šali dodaja, da je trenerskemu nasledniku Milošu Konakovu sestavil bolj kakovostno ekipo kot pred tem sebi. “Še bolj smo se oklenili kakovostnih domačih igralcev. Tujca sta kakovostni dodatek. Zdaj kupujemo še tretjega tujega košarkarja. Nadgrajujemo delo, ki smo ga zgradili v predhodnih treh letih,” pravi slovenski košarkarski strokovnjak, ki ne skriva, da je bilo v preteklosti njegovo dojemanje madžarske košarke polno predsodkov.
“Madžarska, Češka, Belgija … Pred leti bi vsi zavijali z očmi. V zadnjih letih pa so klubi iz teh držav po levi in desni prehiteli glavnino klubov iz naše regije. Tudi moj Falco je zanesljivo vsaj na ravni Igokee,” razmišlja Okorn in dodaja: “V madžarski košarki je veliko denarja in ambicij. Dvorane so dobro zasedene. Tudi imena, ki prihajajo sem, so ugledna. Konkretno oziroma zgolj kot primer, Georgios Vovoras je na Madžarsko prišel iz Panathinaikosa.”
Ko govori o svojem delu v Sombotelu, izpostavlja, da je imel tri leta povsem proste roke. “Ko sem sprva klical zastopnike, sem moral pojasnjevati, za kakšen klub gre. Danes nimamo težav. Zlahka nam ponujajo igralce iz grške ali italijanske lige. Začeli smo izkoriščati potencial. Našel sem ljudi, ki so mi znali prisluhniti. Klub smo gradili tudi na drugih ravneh. Zato je trenutna slika dobra, obenem pa je prostora za napredek še dovolj,” zagotavlja.
A čeprav mu trenutni delovni položaj zelo ustreza, pa verjame, da ga bo v prihodnosti znova premamil tudi trenerski poklic. Prav pred kratkim je imel na mizi dve solidni ponudbi. Pogodba z madžarskim klubom mu namreč omogoča predčasen odhod. Klavzula mu v tem primeru preprečuje le selitev v enega od madžarskih tekmecev. “No, tega tudi ne bi storil,” dodaja.
Pred madžarskim izzivom je sicer deloval v številnih okoljih. Zelo ga je zaznamovalo tudi delo pri ljubljanski Olimpiji, ki je bila tedaj v zelo nezavidljivem položaju. O starih zamerah ne želi pretirano govoriti, poudarja pa, da pozdravlja novo ljubljansko zgodbo – Cedevito Olimpijo. “To je na vseh ravnem povsem drugačen klub. Ljubljana si zasluži klub s takšno finančno zaslombo. Je pa dejstvo, da je ljubljanska publika zahtevna,” pravi trener, ki je na klopi Olimpije nazadnje sedel leta 2018.
Nov izziv: strokovni sokomentator
Tedensko si pogleda vsaj sedem tekem. Odslej si jih bo kar nekaj tudi kot strokovni sokomentator Sportkluba. “Ko me je Miha Penko, s katerim sva sodelovala že v preteklosti, povabil k sodelovanju, sem bil vesel izziva. Rad gledam tekme in ob tem delim svoje mnenje,” pravi Okorn, ki bo ”na delu” že na večernem evroligaškem obračunu z močnim slovenskim pridihom Bayern-Žalgiris.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje