Izjemen obet za prihodnost slovenske košarke

Košarka 4. Avg 202419:18 2 komentarja
Vit Hrabar je bil eden od junakov bronastega uspeha. Foto: Fiba

Potem ko so minuli mesec mlajši člani postali evropski podprvaki, se selekcija do 18 let z EuroBasketa, ki ga je gostila Finska, vrača z bronasto kolajno.

Slovenska mladinska reprezentanca je v tekmi za tretje mesto strla odpor Izraela (84:70) in se povzpela na zmagovalni oder. Izbranci selektorja Danijela Radosavljevića, sicer trenerja kranjskega Triglava, so imeli rahlo pobudo že v prvem polčasu, v višjo prestavo pa so nato prestavili v tretji četrtini. Takrat so vodili tudi s 17 točkami naskoka. Igra je nekoliko zanihala ob prehodu v zadnji del tekme, a sta Vit Hrabar in Urban Kroflič, ki se že lep čas kalita v tujini (Baskonia in Mega), nato poskrbela, da predhodno delo ni bilo razvrednoteno.

Hrabar je na koncu dosegel 24 točk, uspešno pa sta ga, tako kot tudi na predhodnih tekmah, dopolnila Kroflič (9 točk, 8 skokov in 8 asistenc) ter član novomeške Krke Žak Smrekar (21 točk, 9 skokov, 7 asistenc).

Bronasto reprezentanco (U-18) sestavljajo: Mark Padjen, Leon Ivičić, Leon Zdravkovič, Vit Hrabar, Urban Kroflič, Zak Smrekar, Filip Petkovski, Leon Jereb, Mark Morano Mahmutović, Lovro Lapajne, Blaž Perko in Aljaž Menič.

Slovenci so sicer na tem prvenstvu v skupinskem delu v nizu ugnali Španijo, Litvo in Finsko, se nato v osmini finala izvlekli iz navidezno izgubljenega položaja v tekmi z Latvijo, se v četrtfinalu poigrali s Švedsko, nato pa po spodbudnem prvem polčasu polfinale tekme z Nemčijo doživeli edini poraz. Ta ni ogrozil odločnosti v odločilni v tekmi za 3. mesto, v kateri je Izrael vodil le v uvodnih minutah prve četrtine.

Slovenci so se tako zasluženo veselili brona. Obenem se je ta generacija uvrstila tudi na svetovno prvenstvo (U-19), ki ga bo prihodnje letos gostila Švica. Slovenski mladinci bodo sicer šele tretjič v zgodovini (2003 in 2023) nastopili na SP.

Reprezentanca do 18 let je tretjič med dobitniki kolajn. Leta 2002 so bili mladi upi, za katere so takrat igrali tudi Saša Zagorac, Domen Lorbek in David Brecelj, srebrni. Pred petimi leti pa so Žiga Samar, Gregor Glas, Bine Prepelič in vrstniki prišli do brona. Se je pa letos prvič v zgodovini primerilo, da so tako mlajši člani kot tudi mladinci prišli do kolajne na evropskem prvenstvu, kar vliva upanje na dotok mladih košarkarjev v člansko vrsto.