Izjemni Dončić s simultanko utišal volčji brlog (VIDEO)

Košarka 25. Maj 20245:08 2 komentarja
Luka Dončić. Foto: Profimedia

Z novim trojnim dvojčkom (32 točk, 10 skokov in 13 asistenc) in odločilno trojko je bil Luka Dončić veliki junak druge zmage Dallasa (109:108) v finalu zahodne konference proti Minnesoti (2:0). Serija na štiri dobljene tekme se zdaj seli v Teksas, kjer bo tretja tekma na sporedu v noči na ponedeljek.

Z govorico telesa je Luka Dončić večkrat nakazal, da njegovo zdravstveno stanje še zdaleč ni brezhibno. A znova je znal stisniti zobe in prilagoditi igro. In znova je bil strup za obrambo tekmecev. Slednji so ob Ljubljančanovih vragolijah izgubljali živce in ga občasno zaustavljali tudi z nešportnimi potezami. Tako mu je, denimo, Rudy Gobert v tretji četrtini namenil kar pest v prsa. Prav omenjeni Francoz se je na Dončiću v obrambi znašel tudi deset sekund pred koncem tekme, in sicer pri rezultatu 108:106. Slovenski zvezdnik je prevzel odgovornost, tekmeca z zanj značilnimi gibi vrgel iz ritma, storil korak nazaj, v visokem loku sprožil žogo in tri sekunde pred koncem zadel svoj peti met za tri točke. Na drugi strani je sicer z metom z razdalje ob zvoku sirene poskušal še Naz Reid. In medtem ko se je njegova žoga odbila od obroča, so se Dončić in soigralci že veselili druge zaporedne zmage v Minnesoti, s katero so opravili pol poti do velikega finala severnoameriške poklicne lige NBA.

”Vedel sem, kaj želim v zadnjem napadu. Iskal sem ugoden položaj in pričakoval menjavo obrambnega igralca. Nisem hiter, a sem hitrejši od njega,” po tekmi načrta ni skrival Dončić, medtem ko je prejemal ledene obloge. ”Igral bom. Ne glede na vse,” se je nasmehnil.

Dallas je imel sicer večji del tekme nemalo obrambnih težav, kar je Minnesota obrnila sebi v prid. Vodila je od polovice prve do začetka zadnje četrtine. Večinoma z več kot desetimi, največ pa tudi z osemnajstimi točkami prednosti. V tem delu je bil Luka strelsko pogosto osamljen, čeprav je s podajami skušal vključiti tudi soigralce. Do zasuka je prišlo v zadnji četrtini, ko se je razigral tudi Kyrie Irving. Zasedba iz Teksasa se je takrat vrnila in v strelskem šovu sodelovala v svojevrstnem mrtvem teku izmenjevanja v vodstvu. Dallas ni nikoli vodil z več kot tremi točkami prednosti. A je bil na pravi strani, ko je sirena v volčjem brlogu označila konec tekme.

V dobrih 41 minutah igre je Dončić dosegel 32 točk (met za 3 točke, 5:11, met za 2 točki 5:12, prosti meti 7:7), statistiko pa je oplemenitil še z desetimi skoki in trinajstimi asistencami. 20 točk, večino v drugem polčasu, je prispeval Irving, 16 jih je dodal Daniel Gafford, dve maj pa ob devetih skokih Derreck Lively II. Na koncu, ko je tuljenje volkov, ki ga v dvorani pogosto spuščajo iz zvočnikov, utihnilo, je tudi on s soigralci stekel v objem Dončiću, na drugi strani pa so s sklonjenimi glavami v garderobo korakali Naz Reid (23 točk), Anthony Edwards (21), Rudi Gobert (16) in drugi zvezdniki tretje ekipe rednega dela zahodne konference.

”Ni še konec,” so ob tem poudarjali v obeh taborih. V Dallasovem se zavedajo, da se domov vračajo s polnim izkupičkom in bi teoretično serijo lahko z dvema zmagama končali že v Teksasu. Volkovi po drugi strani napovedujejo drugačen obraz in še upajo na preobrat in boj za veliki finale lige.

Potek tekme

Prva četrtina

Ton, ki ga je igri Dallasa v prvih minutah dal Luka, je bil sila obetaven. Dve asistenci in uspešen met za tri točke so goste postavile v ospredje. A hitro je postalo jasno, da imajo gostitelji tokrat drugačne načrte. Že do polovice prve četrtine se je tehtnica  nagnila na stran Minnesote, pri kateri je bil razpoložen predvsem Edwards. Po njegovih desetih točkah so Volkovi ta del tekme dobili z rezultatom 32:26.

Druga četrtina

Nastavke s prve četrtine so domači v nadaljevanju uspešno nadgradili. Spretno so izkoristili Dallasovo porozno obrambo, hitro poskrbeli za dvomestno prednost in vodili tudi že z 18 točkami naskoka (55:37). V napadu je Minnesoto odlikoval boljši odstotek zadetih metov, premoč pa je bila vidna tudi v skoku. Medtem ko je Dončić v napadalnih akcijah pogosto ostajal osamljen, pa je žoga na drugi strani krožila in se kot po pravilu znašla v rokah prostega igralca. Na odmor sta ekipi odšli pri rezultatu (60:48).

Tretja četrtina

Če je sprva tudi po osrednjem odmoru kazalo na nadaljevanje zgodbe iz prvega polčasa, pa je Dallas po nekajminutnem lovljenju ritma le strnil obrambne vrste in pod Dončićevo taktirko začet topiti prednost. Luka je ohranjal status prvega strelca, ko pa so na okus prišli še soigralci, se je tekma znašla v povsem izenačenih vodah. Ko je Jaden Hardy zadel svojo drugo trojko, je Dallas prišel le na dve točki zaostanka (73:75). Tretja četrtina se je končala pri 86:79.

Četrta četrtina

Dotlej tokrat skriti in zadržani Kyrie Irving je ob srepem pogledu zadel dve trojki in Dallas je deset minut pred koncem prvič po prvi četrtini znova prešel v vodstvo (87:86). S tem je Minnesoto povabil na pravi strelski obračun v zadnjem delu tekme. Sledil je mrtvi tek. Ob izmenjavanju v vodstvu je bilo jasno, da bo o zmagovalcu odločala napeta končnica. Mož odločitve je bil Luka Dončić, ki je zadel trojko 3 sekunde pred koncem tekme.

Košarkarski ples v ligi NBA se bo v noči na nedeljo nadaljeval v Indianapolisu, kjer bo Boston (2:0) proti Indiani lovil še tretjo zmago v finalu vzhodne konference. Dallas in Minnesota pa se bosta v boju za zahodno krono tretjič v seriji, prvič v Teksasu, udarila v noči na ponedeljek. Tekma se bo začela ob 2.00, torej le nekaj ur po drugi tekmi finala slovenskega prvenstva, v katerem moči merita Cedevita Olimpija in Helios, ter finalom evrolige, kjer se bosta za lovoriko pomerila Panathinaikos in Real.