Izkušeni zmaji pred Dončićem le stežka strli mlade Krkaše

Košarka 17. Sep 202123:07 > 18. Sep 2021 0:02 0 komentarjev
Cedevita Olimpija, superpokalni prvaki 2021 in MVP Zach Auguste.

Nova sezona slovenske klubske košarke se je uradno odprla z zmago Cedevite Olimpije v superpokalu (78:71). V legendarnem Tivoliju sta najtrofejnejši moštvi na sončni strani Alp uprizorili predstavo s precej nihanji v igri, a to je bilo pred dvobojem, ki je bil, čeprav je bila v igri lovorika, bolj pripravljalne narave, vendarle pričakovati. Najkoristnejši košarkar finala je bil Zach August, zbral je 23 točk in 14 skokov in se pokazal kot velika okrepitev Ljubljančanov, ki so superpokal osvojili desetič.

“Krka igra agresivno, malce so nižji, a zelo gibčni in igrajo pametno ter fizično. V Sloveniji je Cedevita Olimpija vedno favorit, proti nam vsi igrajo sproščeno, tekma je bila pričakovana, všeč mi je bilo, da je Krka prišla in našim pokazala, da jim ne bo lahko,” je po finalu razlagal trener zmagovalcev Jurica Golemac, ki je znova poudaril številne vzpone in padce v igri.

Pri Ljubljančanih je igra močno zanihala predvsem v drugi četrtini. Po navdahnjeni predstavi v prvem delu, ko je blestel predvsem center Zach Auguste, so zmaji na začetku drugega dela povedli za devet točk (26:17), a še pred odmorom je Krka izid preobrnila in si pred tretjo četrtino priigrala dve točki prednosti (34:36).

Zach Auguste je bil največja težava za Novomeščane.

Pri zmajih je manjkal predvsem košarkar, ki bi na trenutke umiril svoje moštvo in povezal pogosto raztrgano igro, a takšnega Golemac ni imel v ekipi. V prvem polčasu nihče od košarkarjev Cedevite Olimpije ni vpisal več kot eno asistenco, kot ekipa pa so imeli več izgubljenih žog kot podaj za koš (9:6). Prvi “play” Marcus Keene je tekmo končal z le dvema točkama (met 1/8) in le eno podajo.

“Vidim težavo, a bomo delali na tem. Fant je mlad, je prvič na takšnem nivoju, celotna ekipa mu je pripravljena pomagati, ker res ima kakovost. Sposoben je sam premagati vsako ekipo. Moramo mu zaupati, mu vsi skupaj dati samozavest, pomembno je, da ga pritisnemo, da bo igral obrambo. Napad pa sem prepričan, da bo prišel,” je o Keenu razlagal Golemac.

Stipčević vrnil Krko

V tretji četrtini se je pri Ljubljančanih razigral Jacob Pullen, ki je v tem delu tekme dosegel deset točk in svojo ekipo vrnil v vodstvo, a še bolj vroč je bil na drugi strani najbolj izkušeni mož na parketu, prvi organizator igre Novomeščanov Rok Stipčević. Sedem minut pred koncem je s trojko vpisal že svojo 20. točko za vodstvo Krke za štiri.

Trener Cedevite Olimpije Jurica Golemac je dejal, da bodo v pravi formi šele čez kakšna dva meseca.

Končnico so vendarle bolje odigrali zmaji. Za ključnega se je izkazal Edo Murić, ki je 3:45 pred koncem zadel trojko za vodstvo in v naslednji akciji ukradel žogo tekmecu ter zaposlil Pullena za vodstvo z 68:64. Prav ameriški branilec je slabi dve minuti pred koncem s svojo tretjo trojko povišal prednost na pet točk, kar je bilo dovolj za deseti superpokal v klubski zgodovini.

Prvi strelec tekme je bil Auguste, ki je vpisal 23 točk in dodal kar 14 skokov, od tega šest v napadu. Dvojnega dvojčka je sicer mel že do polčasa (13 točk in 10 skokov).

Če bo zaradi uigravanja številnih novincev pri superpokalnih prvakih, ki letos merijo na državni in pokalni naslov, končnico lige ABA in najboljših osem v EuroCupu, pomembna potrpežljivost, to morda še bolj velja za Novomeščane.

Ljudje, ne roboti

“Zadovoljen nisem nikoli, ko zgubiš tekmo. Nisem pričakoval nekaterih manjših zadev, ki so se skozi tekmo pokazale za velike. Denimo skok v napadu. Potem koncentracija v obrambi, denimo na njihovih najboljših strelcih, Pullena ne smeš pustiti samega. Smo na začetku, ko odigramo po svoje in skočimo iz sistema, se nam to pozna,” je bil po porazu razočaran trener Krke Dalibor Damjanović, ker je čutil, da bi se lahko tekma razpletla tudi drugače.

Dalibor Damjanović je videl veliko pozitivnega

Novomeščani imajo prav tako močno spremenjen kader od lanske sezone, gre tudi za izjemno mlado moštvo, ki premore le dva košarkarja starejša od 26 let. Za primerjavo, Olimpija ima takšnih kar devet! Oziroma sta, povsem nasprotno od Krkašev, le dva mlajša od 26 let.

A nekateri mladi so pokazali, da zelo obetajo. Tukaj so Jurij Macura, Andrej Stavrov in Leon Stergar, ki bodo verjetno skozi sezono imeli vse večjo vlogo. A sprejeti bo treba tudi njihovo učenje skozi napake. “Stavrov še posebej, danes vsakič, ko je napravil kakšno dobro potezo, je nato napravil osebno napako. Sem pozitiven, čaka nas delovno obdobje, moramo biti potrpežljivi, saj ne bo šlo čez noč. To ni Playstation, delamo z ljudmi, ne z roboti,” je o mladosti dejal Damjanović.

Tekmo si je v družbi očeta Saše ogledal tudi Luka Dončić.

Na naslednji slovenski košarkarski derbi ne bomo čakali dolgo. Že v soboto, 25. septembra, se bosta velika tekmeca pomerila še v 1. krogu lige ABA.

Oktobra bodo nato zmaji pričeli tudi z boji v močnem EuroCupu, medtem ko bo Krka 29. septembra na prvi domači tekmi sezone, v dvorani Leona Štuklja na obračunu 1. kroga državnega prvenstva gostila Zlatorog. Vitaminski zmaji se bodo tekmovanju pridružili v drugem delu, v ligi za prvaka.