"Ljubljana je moje mesto," je ob sredinem obisku Stožic, kjer je kot trener Ulma v 4. krogu EuroCupa prišel do skalpa Cedevite Olimpije, dejal Jaka Lakovič, a v isti sapi pristavil, da v njegovem ljubljanskem srcu ostaja predvsem Slovan.
“Težka tekma. Veliko vzponov in padcev. A ker imamo v ekipi kar nekaj mladih in evropsko neizkušenih igralcev, je to, vsaj na začetku sezone, razumljivo. Težave smo imeli predvsem z agresivno in odločno Olimpijo v tretji četrtini. Vseeno smo pokazali zmagovalno miselnost in nepopustljivost ter na koncu po dveh podaljških zasluženo zmagali,” je s hripavim glasom, ki je potrjeval njegovo angažiranost med tekmo, dejal Jaka Laković. Njegov Ulm je po dveh podaljških strl odpor Cedevite Olimpije (101:96).
Vloga gosta v domačem kraju mu ni tuja. Tudi z Ulmom je že gostoval v Ljubljani. Pa pred tem kot košarkar Panathinaikosa, Barcelone in Galarasaraya. Tekmec Olimpije pa je bil tudi že v domačih krogih, in sicer v dresu novomeške Krke ter Slovana. Svojega matičnega kluba se je spomnil tudi tokrat. Olimpija namreč, z izjemo nastopa na turnirju v mlajših kategorijah (1994), na kar je včeraj opozoril trener Luka Bassin, ni bila nikoli njegov klub.
“Jaz sem slovanovec. Je pa Ljubljana moje mesto. Tukaj sem odrasel. Vedno me prevevajo posebni občutki, ko se vračam domov,” je v kleti ”zmajevega” gnezda dejal in pohvalil korektnost publike, ki mu je namenila lep aplavz.
Kje je Slovan?
Slovan je sicer trenutno daleč od Lakovičevih časov izpred dveh desetletij in še dlje od zlatih sezon, v katerih je igral v ligi ABA in ogrožal Olimpijo v finalu državnega prvenstva. Vseeno je višje kot v zadnjih sezonah. Kodeljevčani namreč znova nastopajo v 2. SKL. Še več, ekipa, ki jo vodi Anže Trafela, je po petih tekmah edina neporažena. Prvi strelec pa je Igor Tratnik.
Pravo okolje
Lakovič medtem gradi novo kariero. Potem ko je na kratko kot gasilec vodil Bilbao, obenem pa prav tam in še v Joventutu ter v drugi ekipi Barcelone opravljal vlogo pomočnika, kar je bil tudi v zlati reprezentanci, zdaj že tretjo sezono vodi Ratioparm Ulm.
“Velika kakovost igralca, trenerja ali klubskega delavca je daljše in uspešno delo v enem okolju. To je podatek, ki nekaj pove o osebi. V Ulmu sem našel pravo okolje. Vodstvo mi zaupa. Jaz zaupam klubu. Tudi družina se dobro počuti v Nemčiji,” pripoveduje šele tretji trener Ulma v zadnjih 18 letih.
Na evropskem zemljevidu
Prav delo na dolgi rok je mantra 43-letnega Ljubljančana. “Klub je urejen in stabilen. Delamo na dolgi rok. Klubska filozofija je razvoj igralcev. Sliši se lepo. Je tudi izziv zame. Užitek je delati z mladimi, čeravno včasih na tekmah težko, saj so posledica mladosti in pomanjkanja izkušenj velika nihanja,” pravi Lakovič.
Poudarja, da ima Ulm v EuroCupu verjetno najmanjši proračun. “To sicer ne pomeni, da ne želimo zmagovati. Jaz sem po naravi zmagovalec. Težko pa nekdo zahteva senzacijo. Podobno je v nemškem prvenstvu, kjer imata Alba in Beyern desetkrat večji proračun,” dodaja.
“Vesel pa sem, da se je naš klub postavil na zemljevid kot okolje, ki lahko mlademu košarkarju ponudi razvoj in odskočno desko,” pravi Lakovič, ki se lahko v Ulmu pohvali s sodobnim trenažnim centrom, za katerega so lastniki odšteli kar 23 milijonov evrov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje