Kaj se dogaja z Goranom Dragićem?

Košarka 2. Nov 202112:20 > 19:51 1 komentar
Goran Dragić. Foto: Guliverimage

Goran Dragić je že četrto tekmo v nizu obsedel na klopi za rezervne košarkarje Toronto Raptors. Nekdanji kapetan slovenske reprezentance je povsem zdrav, zato se postavlja vprašanje, če njegov izostanek iz rotacije nakazuje na dogajanje v ozadju. Zakaj slovenski rekorder lige NBA ne igra?

Že pred začetkom 75. sezone lige NBA smo pisali o povsem novem izzivu, ki v Kanadi čaka na Gorana Dragića. Vso obdobje v Miamiju se je boril za končnico in leta 2020 prišel tudi blizu šampionskega prstana. Toronto Raptors so na drugi strani krivulje, so namreč sredi prenove moštva, slovenski organizator igre pa s 35 leti daleč najstarejši član ekipe.

Sezono začel v prvi peterki

V pripravljalnem obdobju je zaigral na štirih tekmah in vsakič začel v prvi peterki. Tako je bilo tudi na uvodu v sezono, ko je na parketu preživel slabih 22 minut igre ob porazu proti Washingtonu. Nato ga je trener Nick Nurse preselil na klop, trikrat je Goran še vstopil v igro, nato je obsedel.

Na zadnjih štirih dvobojih je tako prejel oznako “DNP – coach decision,” s katero v ZDA označujejo košarkarje, ki so bili na seznamu za tekmo, a po odločitvi trenerja niso dobili priložnosti za igro. Oznaka, ki je Dragić vsekakor ni vajen. Novinar Ryan Wolstat je izbrskal podatek, da je Goran po odločitvi trenerja štirikrat zapored zadnjič obsedel leta 2009 v svoji prvi sezoni čez lužo, ko je bil še član Phoenixa, štel 22 let in bil menjava zvezdniku Stevu Nashu.

Goran Dragić je zadnjič toliko tekem obsedel na klopi pred več kot 12 leti. Foto: Guliveraimge

Je veteran lige NBA, ki je v najmočnejši košarkarski ligi zaigral že na 927 tekmah, s čimer je tudi slovenski rekorder, že zadnjič oblekel dres Toronta? Je morda znova blizu menjava v drugo moštvo ali je preprosto izpadel iz rotacije? Trenutno se zdi, da slednje.

Toronto brez Dragića še neporažen

Toronto je izgubil tri od uvodnih štirih dvobojev sezone. Ugnali so Boston in izgubili proti Washingtonu, Dallasu in Chicagu. Odkar je Goran obsedel, so Raptorji vpisali štiri zaporedne zmage.

Dragićeva povprečna statistika v sezoni 2021/22:

Tekme: 4 (1 v prvi peterki)
Minute: 15,5
Točke: 6,0
Skoki: 2,3
Asistence: 1,5
Ukradene žoge: 0,8
Izgubljene žoge: 0,3
+/-: -7.0

Ko je Goran izgubil mesto v začetni peterki, je njegovo mesto zasedel Gary Trent. Ko je izpadel iz rotacije, je bil glavni prejemnik dodatnih minut novinec Dalano Banton in priložnost zagrabil z obema rokama. Za nameček je 21-letni branilec domačin, saj gre za Kanadčana rojenega prav v Torontu. Navijači ga zato obožujejo od prvega dne, po energiji, ki jo je prikazal na dosedanjih tekmah, še toliko bolj.

Nick Nurse je po štirih tekmah precej premešal rotacijo. Foto: Getty Images/Matthew Stockman

Gre za naslednje odkritje predsednika Toronta Masaia Ujirija. Banton je bil namreč izbran šele v 2. krogu nabora kot 46. po vrsti. Presenetil je predvsem z dobro igro na obrambni strani parketa in se prikupil tudi glavnemu strategu. Odkar mu je namenil večjo vlogo, je Toronto nanizal štiri zmage. Zmagovalnega konja se ne menja? Nurse je očitno ocenil, da ob trenutnih predstavah za Gorana ni mesta v rotaciji.

Četrta izbira in daleč od parketa

Ne le Banton, pred Goranom je trenutno, poleg prvega organizatorja igre Freda VanVleeta, tudi 23-letni Malachi Flynn. Goran je tako od prve peterke zdrsnil vse do 4. izbora Nursa na položaju “enke”.

Ko je Goran obsedel prvič, je glavni strateg Toronta na vprašanje novinarjev, če se je z njim pogovoril glede neigranja, odvrnil, da sta govorila pred tekmo. Na podvprašanje, če je bil slovenski košarkar razumevajoč, je ponudil kratek odgovor: “Da, seveda.”

“Je zelo odprta oseba, velik profesionalec. Z njim se pogovarjam vsak dan in mu ves čas poudarjam, naj bo pripravljen in bomo videli, v katero smer se bo odvilo,” je po drugi tekmi, ko Goran ni stopil na parket, še dejal Nurse.

Ko se bosta po poškodbah vrnila še Yuta Watanabe in Pascal Siakam, bo Goran še težje našel prostor v rotaciji Toronta.

Iztek pogodbe, menjava ali izplačilo

Nobena skrivnost ni, da si tako Toronto kot Dragić želita nadaljevati vsak po svoji poti. Da Kanadčani na Slovenca ne računajo dolgoročno, nakazujejo tudi njihove zadnje štiri tekme, medtem ko menjave, vsaj trenutno, ni na obzorju.

Goran Dragić
Nurse Dragića prosi za potrpežljivost. Foto: Guliverimage

Pri morebitni menjavi težavo predstavlja višina njegove plače. V letošnji sezoni Goranu pripada 19,4 milijona dolarjev (16,7 milijona evrov). Olajševalna okoliščina je iztekajoča pogodba, a po pravilih lige NBA mora moštvo v menjavi v drugo ekipo poslati podobno vrednost plač, če nima na voljo dovolj prostora pod t.i. salary capom oziroma omejitvijo plač.

Pravila se zaostrijo, ko ekipa preseže salary cap (112,4 milijona dolarjev v sezoni 2021/22), še bolj, če preseže tudi t.i. luksuzno mejo (136,6 milijona dolarjev).

Menjava v Dallas?

Dragić je pred sezono javno povedal, da si želi v Dallasu združiti moči z Luko Dončićem. Kot glavni kandidat za menjavo se v Teksasu omenja center Dwight Powell. Mavericksi so sicer nad luksuzno mejo (trenutno pri 141,9 milijona dolarjev), kar pomeni, da lahko v menjavi prejmejo največ 25 odstotkov večji seštevek plač v letošnji sezoni, kot jih pošljejo v drugo ekipo.

Še letos tudi soigralca? Foto: Guliverimage

Kaj to pomeni za Dallas? Ker Goran zasluži kar 75 odstotkov več kot Powell (11,1 milijona dolarjev), preprosta menjava ni mogoča in bi moral Dallas vključiti vsaj še enega košarkarja, da bi jim pravila dovoljevala izpeljati posel. Powell ima pogodbo še za naslednjo sezono in ob igrah, ki jih kaže, bi Toronto verjetno od Teličkov zahteval še kakšen izbor na naboru ali perspektivnega mladega košarkarja.

Kot druga možnost ni izključeno izplačilo pogodbe. Goran bi se lahko s klubom dogovoril za predčasno prekinitev in si izpogajal izplačilo deleža dolgovanega zneska in nato kot prost košarkar podpisal s poljubnim moštvom.

Razplet do marca

Vsekakor se trenutno zdi, da Goran konca sezone ne bo dočakal v Torontu, temveč je le vprašanje časa in načina, kako se bo zgodil odhod. Mediji onkraj luže sicer poročajo, da Kanadčani še vedno verjamejo, da bodo uspeli najti zamenjavo, to bi bila tudi precej ugodnejša rešitev za vse strani.

Dragić si želi v zenitu kariere igrati za ekipo, ki se bori za naslov prvaka, foto: Guliverimage.

Tržnica se sicer zapre pred tekmo vseh zvezd, natančneje 10. februarja 2022. Potem običajno zaživijo prekinitve pogodb, ključen rok je 1. marec, košarkarji, ki bodo pogodbe razdrli po tem datumu, namreč ob podpisu z novim klubom nimajo pravice nastopa v končnici.

Pod črto lahko vendarle ocenimo, da je Goran po slabem začetku sezone izpadel iz rotacije. Toronto brez njega igra dobro in zmaguje, več minut prejemajo mladi košarkarji, okoli katerih gradijo prihodnost franšize in hkrati Dragića ohranjajo zdravega za morebitnega snubca, ki bi ga s poškodbo nemudoma izgubili.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje