Trnova pot Luke Dončića v lovu na prestižno nagrado

Košarka 10. Jan 202317:27 2 komentarja
Luka Doncic MVP
Foto: AP Photo/Brandon Wade via Guliver

Najkoristnejši igralec lige NBA. Ena najprestižnejših individualnih nagrad v svetu košarke, ki jo lahko povsem realno letos osvoji Luka Dončić in tako postane prvi Slovenec s tem laskavim nazivom. Kaj dejansko odloča pri končnem izboru in kdo ima glasovalno pravico?

Vprašanje, ki se vse glasneje pojavlja med ljubitelji košarke. Nanj ni preprostega odgovora. Na glasovanje, ki je povsem v domeni novinarjev, vplivajo individualne predstave, konstantnost, statistika, uspeh moštva in celo zgodba posameznega igralca.

V teoriji MVP lige NBA vsaj leto dni drži neuraden naziv najboljšega košarkarja na planetu. Zadnje štiri sezone si ga lasti Evropa. Po dveh dominantnih letih Giannisa Antetokounmpa je napočilo obdobje Nikole Jokića, ki je trenutno tudi najresnejši konkurent Luki Dončiću. Zvezdnik Denverja je celo v igri, da postane šele četrti košarkar v zgodovini, ki bi najkoristnejši igralec postal še tretje leto zapored. To je za zdaj uspelo le trojici Bill Russell (1961-63), Wilt Chamberlain (1966-68) in Larry Bird (1984-86).

Nikola Jokić je aktualni in dvakratni zaporedni MVP lige NBA. Foto: Profimedia

Kaj je pomen nagrade za najkoristnejšega igralca?

S to individualno nagrado prepoznamo prispevek posameznika v ekipnem športu. Tistega, ki je s svojim prizadevanjem, odličnostjo, zglednostjo in navdušujočimi predstavami najbolj izstopal. Pomembno je razlikovati med najkoristnejšim in najuspešnejšim igralcem. Čeprav sta pojma povezana, je v ekipnem športu preveč dodatnih spremenljivk, ki vplivajo na zmagovalno uspešnost posamezne ekipe.

Favoriti za MVP v sezoni 2022/23

Trenutno lahko v boju za MVP realne možnosti pripisujemo še šesterici košarkarjev, od tega štirje sodijo v ožji krog favoritov. Vsi se lahko pohvalijo z izjemno statistiko in uvrstitvijo med najboljših pet v posamezni konferenci. Kdo je šesterica in kakšne so njihove možnosti za MVP naziv? Košarkarji so razvrščeni glede na njihove možnosti na stavnicah (upoštevali smo William Hill).

Luka Dončić (Dallas): Če so prejšnji dve leti Dončiću očitali, da je na začetek sezone prišel slabo pripravljen, je letos drugače. Od prvega dne je v izjemni formi in edini razlog, da je Dallas trenutno celo na 4. mestu Zahoda. Je vodilni strelec lige in v decembru, ko je šlo moštvu slabše, prestavil še v višjo prestavo. Na zadnjih petih tekmah v koledarskem letu 2022 je kar trikrat vpisal vsaj 50 točk, enkrat celo okroglih 60! Kvota za MVP: 3,75.

Foto: AP Photo/Carlos Osorio via Guliver

Nikola Jokić (Denver): Srbski center tudi letos kaže izjemne predstave, za nameček je ekipa tudi precej bolj zdrava, kar je Denver izstrelilo celo na vrh zahodne konference, kjer si trenutno prvo mesto deli z Memphisom. Jokić v povprečju vpiše skoraj trojnega dvojčka! Kvota za MVP: 4,00.

Jayson Tatum (Boston): Najboljši posameznik vodilne ekipe lige. Eden od petih igralcev, ki trenutno na tekmo vpišejo več kot 30 točk. Močno je popravil tudi igro na obrambni strani parketa. Kvota za MVP: 4,50.

Giannis Antetokounmpo (Milwaukee): Dvakratni MVP lige NBA je trenutno s 31,7 točke na tekmo tretji strelec lige. Pod obročem na obeh straneh parketa je tudi letos nezaustavljiva sila. V zadnjem obdobju je Milwaukee nekoliko popustil, a je še povsem v igri za prvo mesto vzhodne konference. Kvota za MVP: 4,50.

Kevin Durant (Brooklyn): Izjemni strelec pri 34 letih igra skoraj v življenjski formi. Brooklyn je po slabšem začetku in menjavi trenerja popeljal do 14 zmag na zadnjih 15 tekmah in diha za ovratnik Bostonu. V noči na ponedeljek si je poškodoval koleno in bo odsoten vsaj en mesec, kar ga je precej oddaljilo od možnosti za njegov drugi MVP naziv v karieri. Kvota za MVP: 7,50.

Joel Embiid (Philadelphia): Najboljši igralec Philadelphie, kjer tvori udarni tandem z Jamesom Hardnom. S 33,5 točke na tekmo je drugi strelec lige. To sezono je izpustil že 11 tekem in tako nad njegovo prisotnostjo ostaja večni dvom. Do konca rednega dela bi moral odigrati večino tekem, Philadelphia pa bi se morala povzpeti višje od trenutno 5. mesta na Vzhodu, da bi si povečal možnosti za MVP naziv. Kvota za MVP: 15,00.

Giannis Antetokounmpo in Joel Embiid. Foto: Profimedia

Kako pomemben je uspeh ekipe?

Dovolj zgovoren je podatek, da je v vsej zgodovini podeljevanja nagrade, s čimer so začeli v sezoni 1955/56, le Kareem Abdul Jabbar ta laskavi naziv prejel kljub temu, da se njegovo moštvo ni uvrstilo v končnico. Izjema, ki potrjuje pravilo: najkoristnejši košarkar mora poleg fantastične osebne statistike vplivati tudi na uspeh moštva.

Večina nagrajencev je v sezoni, ko je osvojila MVP naziv, osvojila prvo mesto v svoji konferenci. Takšnih je kar 48 od 67 oziroma 71,6 odstotka. Od preostalih 19 sezon je MVP osemkrat prišel iz ekipe, ki je osvojila 2. mesto v konferenci, šest jih je zasedlo 3. in le eden 4. mesto. Ostanejo štiri anomalije, ki so najkoristnejši igralci postali s 6. mesta, to so poleg Kareema še Moses Malone, Russell Westbrook in Nikola Jokić.

Uspeh ekipe je torej izjemno pomemben faktor. V zadnjih 40 letih smo denimo doživeli le dva MVP-ja, ki se v konferenci nista uvrstila med najboljše štiri. Russell Westbrook je leta 2017 jezdil val navdušenja, potem ko je imel skozi celotno sezono povprečje trojnega dvojčka: 31,6 točke, 10,7 skoka in 10,4 asistence. To je bilo dovolj, da so novinarji prezrli šele 6. mesto Oklahome. Podobno je bilo lani z Nikolo Jokićem, ki je povsem zdesetkani Denver skoraj čudežno popeljal neposredno v končnico, prav tako s 6. mesta.

Da bi letos še drugič zapored ob glasovanju prezrli slabši uspeh ekipe, je težko verjeti. Dallas bo moral, če bo želel Luka osvojiti naziv MVP, najverjetneje zaseči eno od prvih štirih mest. Če bi se Mavsi prebili na 1. ali 2. mesto Zahoda, pa bi Dončiću, ob dejstvu, da ima okoli sebe precej slabše moštvo od vseh konkurentov za MVP, možnosti močno poskočile.

Lastnik franšize Mark Cuban (desno) za zdaj ob Dončića ni uspel dodati še kakšnega zvezdnika. Foto: Profimedia

Kaj je zgodba posameznega igralca?

Čeprav so ZDA Meka za športno statistiko, so izjemno naklonjeni zanimivim zgodbam, ki nastajajo tekom sezone, kar lahko močno vpliva na končno glasovanje. Tako letos denimo Nikoli Jokiću pripisujejo manj možnosti, čeprav ne igra nič slabše kot lani, njegovo moštvo pa je celo uspešnejše. Razlog je v preprostem dejstvu, da je osvojil zadnja dva MVP naziva in si glasovalci želijo svežega obraza.

Podobno se je tudi Antetokounmpo že nekoliko izpel, hkrati pa ima okoli sebe tudi zelo dobro podporno osebje, ki močno dviguje kakovost ekipe. Ko je leta 2019 postal MVP, pa je bila zgodba vrnitev dominantnih centrov, ki so kraljevali pred desetletji, a se je liga zadnje obdobje začela pomikati stran od obroča. Giannis in Jokić sta tako tudi nekakšna vrnitev h koreninam lige NBA.

Luka torej ni le svež obraz, ki bi lahko zasedel tron, temveč ima letos tudi močno zgodbo. Od nizanja tekem s 50 in celo 60 točkami, do močno izboljšane fizične pripravljenosti in samega dejstva, da je na svoja pleča naložil celotno usodo franšize, ki ga že štiri leta ni sposobna obdati s podpornim kadrom, ki bi mu omogočal popoln napad na šampionski prstan.

Kdo lahko glasuje?

Do sezone 1979/80 je bil MVP izbran z glasovanjem igralcev lige NBA. Od sezone 1980/81 o nagradi odloča komisija 100 športnih novinarjev iz ZDA in Kanade. Vsak član izpolni glasovnico, na katero razvrsti pet košarkarjev, od 1. do 5. mesta. Prvi prejme 10 točk, drugi 7, tretji 5, četrti 3 in peti 1. Od leta 2010 eno dodatno glasovnico z glasovanjem prispevajo navijači. Glasuje se po koncu rednega dela, zmagovalca pa običajno razglasijo po končnici, a ne vedno. Lani so denimo Nikolo Jokića kot MVP-ja sezone 2021/22 razglasili že 9. maja.

Zakaj je Luka favorit na stavnicah?

Izjemne individualne predstave s katerimi tekme pogosto prelomi v prid Dallasa. Statistika, ki spominja na številke iz priljubljene računalniške igre. Uspeh ekipe, ki po mnenju strokovnjakov glede na kader, nima mesta tako visoko na lestvici. Če bosta Dallas in Luka Dončić zdržala v tem ritmu, potem bo težko upravičiti glas komu drugemu, čeprav je konkurenca srdita.

Luka Dončić. Foto: Guliverimage

MVP v številkah:

Število podeljenih MVP nazivov: 67
Različnih MVP zmagovalcev: 36
Največ MVP nazivov: 6 – Kareem Abdul-Jabbar
Najstarejši MVP: 35 let – Karl Malone

Edini soglasno izbran MVP: Stephen Curry (2016)
Novinec lige in MVP: Wilt Chamberlain (1960), Wes Unseld (1968)

Opomba: Številke v oklepajih označujejo večkratne zmagovalce in kateri MVP naziv po vrsti je igralec svojil.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje