
Nikola Jokić ali Shai Gilgeous-Alexander? Letošnji boj za najkoristnejšega košarkarja sezone v ligi NBA je znova zelo tesen in bo vse do razglasitve zmagovalca tudi precej nepredvidljiv. Upravičeno ali ne?
Nikola Jokić in Shai Gilgeous-Alexander sta bila v boju za MVP rednega dela sezone že lani, ko je bil v igri za ta prestižni naziv tudi Luka Dončić. Slovenski zvezdnik letos ne konkurira, saj je zaradi poškodb izpustil preveč tekem in ob tem še menjal klub. Srb in Kanadčan pa sta že tako odlični lanski sezoni še nadgradila.
Center Denverja je v zadnjih štirih sezonah najkoristnejši košarkar postal kar trikrat. Roko na srce, tudi v sezoni 2022/23 bi “moral” premagati Joela Embiida, a so si novinarji z glasovalno pravico želeli svežega obraza in malce pozabili na tisto najpomembnejše – vpliv na parketu. Se lahko zgodi, da se bo zgodba ponovila?
Zdi se skoraj nemogoče, da bi Jokić kot trikratni MVP brez naziva ostal v svoji najboljši sezoni v karieri, a je to hkrati tudi pokazatelj, kakšno leto je za kanadskim branilcem Gilgeous-Alexandrom. Primerjali smo njuno statistiko in njun vpliv na uspeh ekipe.
Lepa prednost Kanadčana v številu zmag
Čeprav pri določanju najkoristnejšega igralca sezone, novinarji izbirajo tistega, čigar individualne predstave so imele največji doprinos za moštvo, je neizpodbitno dejstvo, da je ob tem zelo pomemben tudi izkupiček zmag. Le redki so primeri, ko je MVP postal košarkar, ki se s svojo franšizo ni uvrstil na sam vrh lestvice ene od konferenc.

Večina nagrajencev je v sezoni, ko je osvojila MVP naziv, osvojila prvo mesto v svoji konferenci. Takšnih je kar 48 od 69 oziroma 69,6 odstotka. V preostalih 21 sezonah je MVP devetkrat prišel iz ekipe, ki je osvojila 2. mesto v konferenci, sedem jih je zasedlo 3. in le eden 4. mesto.
Ostanejo štiri anomalije, ko so najkoristnejši igralci postali s 6. mesta, to so poleg Kareema Abdula-Jabbarja, ki je hkrati edini MVP brez uvrstitve v končnico, še Moses Malone, Russell Westbrook in Nikola Jokić. Srb je to storil v 2021/22, ko je zaradi poškodb povsem zdesetkano zasedbo Denverja lastnoročno privlekel v izločilne boje.
Vsaj z vidika uspeha ekipe je torej prednost na strani Shaija, ki z Oklahomo vodi v celotni ligi (61-12), medtem ko je Denver trenutno na 3. mestu zahoda (46-28). Sicer visoka uvrstitev, a Oklahoma ima kar 15 zmag naskoka in premočno vodi na lestvici zahodne konference.
Oklahoma brez Shaija uspešna, Denver brez Jokića v breznu
Ob tem se seveda postavlja vprašanje, kakšen bi bil izplen obeh ekip, če bi Shai in Nikola zamenjala vlogi. Kdo ima torej ob sebi boljšo podporno osebje? Verjetno bi se večina strokovnjakov strinjala, da je prednost precej na strani Oklahome, ki je po zaslugi odličnega dela športnega direktorja Sama Prestija zgradila izredno kvalitetno in globoko zasedbo, ki ima na svoji strani tudi potencial.
Pravo razliko pokaže pogled na naprednejšo statistiko, ki primerja napadalni in obrambni indeks ekip, ko sta Jokić in Gilgeous-Alexander na parketu oz. ko sedita na klopi. Denverjev napadalni indeks v minutah, ko srbskega zvezdnika ni v igri, strmoglavi s 127 na 107. Ko vključimo še obrambo, se neto razlika pokaže v višini 17,7 točke na 100 posesti žoge. Megalomansko. Pri Shaiju je številka še vedno odlična, a precej nižjih 11,6 točke na 100 posesti žoge.
Glede primerjave podpornega kadra največ razkrije razlika, ko ne Jokića in ne Alexandra ni v igri. Denver ima v teh minutah celo negativen neto indeks pri kar 7,2 točke na 100 posesti žoge. To pomeni, da na vsakih 100 akcij, ki jih Jokić presedi, nasprotniki Denver nadigrajo za 7,2 točke.

Pri Oklahomi pa je moštvo tudi brez Shaija zmagovalno. Indeks se s le skrči s 16,2 na 4,5 točke, še vedno pa je pozitiven. OKC torej brez svojega prvega zvezdnika na 100 posesti zmaguje s 4,5 točke.
Po nekaterih projekcijah bi bil Denver brez Jokića pri izkupičku 20-25 zmag. Če bi si torej postavili golo vprašanje brez vse statistike, kdo je najkoristnejši košarkar za svoje moštvo, je ob teh podatkih praktično nemogoče iti mimo Nikole Jokića.
Statistična prevlada Jokića
Za konec si poglejmo še osnovno statistiko, ki jo marsikdo vsako jutro pridno preveri po nočnih tekmah lige NBA. Jokić je na pragu dosežka, ki sta pred njim v vsej zgodovini uspela le še dvema košarkarjema – Oscarju Robertsonu in Russllu Westbrooku. Postane lahko šele tretji košarkar in tudi prvi center, ki bi redni del sezone sklenil s povprečjem trojnega dvojčka. Trenutno v statistiko beleži neverjetnih 29,3 točke, 12,8 skoka in 10,3 asistence.
Shai je z 32,8 točke na tekmo prvi strelec lige NBA, ob tem pa doda še 5,1 skoka in 6,3 asistence.
Učinkovitost je prav tako na strani Srba. Tako pri skupnem metu iz igre (57,6% proti 52,1%), kot tudi izza črte za tri točke (41,5% proti 37,2%). Shai je uspešnejši le s črte prostih metov (90,3% proti 80,3%).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!