Kdo je ‘uličar’: Erjavec odgovarja Vilfanu in Dragiću

Košarka 23. Jul 20245:00 0 komentarjev
Matej Erjavec, predsednik KZS. Foto: Aleš Fevžer

Potem ko je košarkarjem mlade reprezentance čestital ob osvojenem srebru na evropskem prvenstvu, je predsednik Košarkarske zveze Slovenije Matej Erjavec v pogovoru za Sportklub prvič spregovoril tudi o burnih odzivih na izjavo o "uličnih selektorjih".

Ob vrnitvi evropskih podprvakov med mlajšimi člani se je prvi mož KZS Matej Erjavec pošalil, da je delegacijo pričakala srebrna penina, če pa bi v nedeljskem finalu ugnali Francijo, bi nazdravili z zlato. Brez penine pa je pred dvema tednoma ostala članska reprezentanca, ki je po porazih s Hrvaško in predvsem Grčijo ostala brez drugega zaporednega nastopa na olimpijskih igrah.

Erjavec je tedaj v izjavi za STA potrdil, da bo reprezentanco tudi v prihodnje vodil Aleksander Sekulić, vse skupaj pa močno začinil z izjavo o tem, da “ulica ne bo vodila politike KZS”.

Da ulice ne gre podcenjevati, mu je tedaj hitro odvrnil Peter Vilfan, ki je pred tem javno pozval k zamenjavi selektorja, njegovo stališče pa so v svojevrstni spletni akciji podprli mnogi znani obrazi, med njimi tudi Goran Dragić. Prav zaradi tega se ob pogovoru s predsednikom KZS še zdaleč nismo mogli omejiti le na podvig mlade reprezentance …

Saša Dončić in Matej Erjavec ob vrnitvi srebrne mlade reprezentance. Foto: Aleš Fevžer

V zadnjih letih smo pogosto opozarjali na generacijsko vrzel in skromno zaledje. Verjetno na naslov evropskega podprvaka gledate tudi skozi prizmo razvoja članske reprezentance.

Vprašanje je, kdo je govoril o slabem zaledju. Tisti, ki imamo dober vpogled v položaj, smo vedeli, da je slovenska košarkarska prihodnost svetla. Bi pa ob tem opozoril, da rezultat ni vse. Da, lepo je videti fante s srebrnimi kolajnami. Še lepše bi bilo, če bi se domov vrnili z zlatimi. V mlajših kategorijah pa je ključnega pomena razvoj košarkarjev. Upam, da bo šel v pravo smer.

Je na vidiku tudi kakšna kandidatura za prvenstvo mlajših kategorij?

Je. V “praznem” reprezentančnem letu 2026 bi se radi lotili enega od zaključnih turnirjev. To lahko potrdim. Nismo pa še povsem usklajeni, ali bo to v moški ali ženski konkurenci.

Kaj pa operacija EuroBasket 2029?

Slovenija je prva med vsemi vložila zahtevano dokumentacijo, vključno z vladnim soglasjem za kandidaturo. Zdaj čakamo. Fiba bo organizatorja oziroma organizatorje prvenstva izbrala aprila 2025.

Matej Erjavec in Aleksander Sekulić: skupaj vsaj do konca EuroBasketa 2025. Foto: Aleš Fevžer

Nazadnje ste dvignili nemalo prahu z izjavo o “uličnih selektorjih” in o tem, da “ulica ne bo vodila politike KZS”. Bi danes v odgovoru na vprašanje, ali Aleksander Sekulić ostaja selektor, vendarle izbrali drugačne besede?

Povem, kar mislim. Tudi takrat sem. Kdo se je prepoznal v tistih besedah, pa ni moja težava, temveč težava tistih, ki so se prepoznali. Ne bi ugibal niti o tem, zakaj so se prepoznali.

Besed torej ne obžalujete?

Bil sem zelo jasen. Ne, nič ne obžalujem.

Konkretno, ste imeli v mislih tudi Petra Vilfana, ki se je nato javno odzval?

Ne, zagotovo ne. Nisem meril na konkretne osebe. Dejal sem le, da ulica ne bo vodila politike Košarkarske zveze Slovenije. In res je ne bo. Zame pa je bilo zelo zanimivo, v kaj se je vse to razvilo.

Stojite za selektorjem?

Da.

Je bila po koncu olimpijskih kvalifikacij to sploh tema pogovorov?

Ne. Aleksander Sekulić ima pogodbo. Gremo naprej.

Goran Dragić se ne vidi v slovenski košarki. Foto: Aleš Fevžer

Vas je morda presenetilo, da se je oglasil tudi Goran Dragić?

Da in ne. Goran je legenda slovenske košarke. Kot takšen ima vsekakor tudi pravico, da pove, kaj si misli o naši košarki. Je pa dejstvo, da je od nje precej odmaknjen. Povedal je tudi, da ga delo v slovenski košarki me zanima. S tem se je pokazal v malce drugačni luči. V takšni ga nismo bili vajeni. Ponavljam, ima pravico do mnenja. To spoštujem in vse skupaj težko komentiram.

Omenili ste Dragićevo izjavo za naš medij o tem, da ga ne zanima delo v slovenski košarki. Opozorili bi vas, da jo je dopolnil s pojasnilom: ”Veliko ljudi ne dela v dobro košarke. Raje se prerekajo. Ne vidim celote, vedno se najde kdo, ki nasprotuje. Nimam energije za takšne ljudi.” Ste morda med vrsticami prepoznali tudi sebe z ožjimi sodelavci?

Ne. Goran ima namreč dovolj poguma in je dovolj neposreden, da bi mi to neposredno povedal. Ali pa bi me vsaj omenil z imenom in priimkom. Ne, nisem se želel prepoznavati v teh izjavah. Mi pa odziv ni bil všeč. Goran Dragić tega ne potrebuje.

Po naših informacijah predstavniki KZS tudi niso vabljeni na poslovilno tekmo. Gojite zaradi tega kakšno zamero? Načrtujete kakšno posebno gesto ob koncu kariere, katere pomemben del je bila prav reprezentanca?

S strani KZS, mene in mojih ožjih sodelavcev ni prav nobene zamere. Goran Dragić je, kot sem že dejal, legenda. Zlati kapetan. Še pred letom smo bili v izredno dobrih odnosih. Vmes se je marsikaj spremenilo. Nimam vseh podatkov, raje pa ne bi ugibal, ali je to povezano z odhodom generalnega sekretarja Radoslava Nesterovića. Dragiću se bomo primerno poklonili.

Tudi z upokojitvijo dresa s številko 3?

Vse ob svojem času. Številke 3 verjetno v prihodnje res ne bo nosil nihče več.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!