Ko je bil Dallas prvak, je Luka Dončić …

Košarka 1. Apr 202212:06 > 12:36 3 komentarji
Luka Dončić v dresu ljubljanske Olimpije. Foto: Osebni arhiv Srečo Bester

Ob navdihujočih predstavah Dallas Mavericks, vse večjem rezultatskem apetitu in izjemni statistiki, pod katero se podpisuje Luka Dončić, smo preverili, kje so bili današnji protagonisti leta 2011, ko si je moštvo iz Teksasa pokorilo ligo NBA.

Petnajst zmag na zadnjih dvajsetih tekmah. Tri zaporedne zmage pred zadnjimi petimi tekmami sezone. Razmerje 48:29. Dallas utegne redni del lige NBA končati na tretjem mestu lestvice zahodne konference. Boljša sta (bila) le Phoenix in Memphis.

”V končnici je možno prav vse,” medtem v Teksasu ponavljajo znano puhlico. Tudi nesporni prvi zvezdnik in lokomotiva ekipe Luka Dončić, ki ne skriva, da je njegov največji cilj v klubski karieri naslov prvaka. ”Veliko dela nas še čaka,” dodaja Ljubljančan v kadru Dallas Mavericks. Slednji so bili v 42-letni zgodovini kluba le enkrat prvaki lige NBA.

2011: Dirk Nowitzki in Jason Kidd. Foto: AP Photo/David J. Phillip via Guliver

Zgodilo se je leta 2011. Ekipo je takrat vodil Rick Carlisle, prvi obraz igralske zasedbe pa je bil nemški zvezdnik Dirk Nowitzki. Kje pa so bili tedaj današnji ”telički”?

Takrat na igrišču, danes na parketu

Skupni imenovalec Dallasa 2011 in 2022 je Jason Kidd, zdajšnji glavni trener Dončića in druščine. Kidd je bil v sezoni 2010/11 prvi organizator igre, skupaj z Dirkom pa se je veselil svojega edinega šampionskega prstana. Če bi mu z Dallasom znova uspel veliki met, bi postal šele petnajsti človek z naslovom prvaka v vlogi trenerja in igralca.

Golobradi Maxi Kleber v Würzburgu

Brez NBA minut

V zdajšnjem kadru Dallas Mavericks bi zaman iskali košarkarja, ki bi že v sezoni 2010/11 igral v najmočnejši ligi na svetu. Večina se je takrat še podila pod srednješolskimi ali univerzitetnimi koši. Ali pa so bili v Evropi.

Toda vsega enajst dni po Dallasovem zmagoslavju sta bila na naboru lige NBA izbrana kar dva košarkarja, ki danes nosita dres moštva iz Teksasa. Brandona Knighta je takrat kot osmi izbor v svoje vrste povabil v Detroit. Davis Bertans  pa je bil izbran v drugem krogu (Indiana Pacers).

Nowitzki prvak, v njegovem kraju pa …

Naslova prvaka so se takrat prešerno veselili tudi v nemškem kraju Würzburg, iz katerega prihaja Dirk Nowitzki. Prav takrat pa je v prvi ekipi tamkajšnjega prvoligaša prvič priložnost dobil tudi 19-letni Maximilian Kleber. Maxi se je nato preko Bayerna prebil do lige NBA, kjer za Dallas igra od leta 2017.

Luka Dončić s številko 12. Foto: Osebni arhiv Srečo Bester

Dončićevo zadnje ljubljansko poletje

Daleč od članske košarke pa je bil takrat komaj 12-letni Luka Dončić. Bil je član U-14 ekipe v ljubljanski Olimpiji. Njegovi trenerji v mlajših selekcijah Grega Brezovec, Rok Dežman, Jernej Smolnikar, Lojze Šiško in Srečko Bester radi poudarjajo, kako zelo je izstopal med vrstniki, zaradi česar je tudi preskakoval staroste kategorije. Vseeno je bilo to njegovo zadnje pravo ljubljansko poletje. Že leta 2012 se je namreč preselil pod okrilje madridskega Reala.

Davis Bertans kot član Olimpije. Foto: Aleš Fevžer

Latvijski mladenič v Stožicah

Leta 2011 pa se je v Ljubljani mudil tudi že prej omenjeni Davis Bertans. Nadarjeni Latvijec se je iz Rige v tedaj še evroligaško Olimpijo preselil leta 2010. Dve leti je bil član ljubljanskega kluba, s katerim se je dotaknil tudi najvišje evropske klubske ravni, preden ga je pot vodila v beograjski Partizan.

Boban Marjanović je bil leta 2011 član Žalgirisa. Foto: Guliverimages

Evroligaški Bobi

V Evroligi pa je takrat že igral tudi trenutno najstarejši in najvišji član Dallasa Boban Marjanović. Uradno je bil 221 centimetrov visoki srbski center član CSKA, a ga je sloviti klub iz Moskve posodil Žalgirisu iz Kaunasa.

In ostali? Dva košarkarja, ki sta v letošnji sezoni soigralca pri Dallasu, sta bila moštvena kolega že leta 2011. Tim Hardaway Jr. in Trey Burke sta od leta 2011 do leta 2013 skupaj obiskovala univerzo v Michiganu. Dwight Powell je igral za univerzo Stanford.

Dorian Finney-Smith je iz srednješolske prestopil v univerzitetno košarko.

Trey Burke. Foto: AP Photo/Tony Ding

V Dallasovem šampionskem letu pa nova okrepitev Spencer Dinwiddie sploh še ni igral univerzitetne košarke, temveč se je podil še po srednješolskih igriščih. Košarkarski skavti mu niso posvečali preveč pozornosti, veljal je namreč za 146. najboljšega košarkarja svoje generacije. Leta 2011 je začel obiskovati univerzo v Koloradu, v ligi NBA pa je bil izbran leta 2014.

Igor Kokoškov, nekdanji slovenski selektor in zdajšnji Kiddov pomočnik, je bil leta 2011 član strokovnega štaba Phoenix Suns in selektor Gruzije.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje