Američani zmleli Avstralce in se uvrstili v veliki finale

Košarka 5. Avg 20218:17 > 9:10 0 komentarjev
ZDA- Avstralija

Košarkarji ZDA so postali prvi finalisti olimpijskega turnirja v Tokiu, potem ko so bili v polfinalu boljši od Avstralije s 97:78. Za zlato odličje se bodo pomerili z zmagovalcem polfinalnega obračuna med Slovenijo in Francijo, ki se bo pričel ob 13. uri.

Reprezentanca ZDA je pričakovano postala prva finalistka košarkarskega turnirja na poletnih olimpijskih igrah. Kot že nekajkrat v Tokiu so ameriški košarkarji tudi polfinalni dvoboj z Avstralijo začeli slabše. Prvo četrtino so izgubili z 18:24, v drugi pa so tekmeci vodili celo za 15 točk (26:41), a so ZDA zaostanek še do zaključka prvega polčasa skoraj nadoknadile in na odmor odšle ob zaostanku 42:45.

Drugačen obraz so ameriški zvezdniki pokazali v nadaljevanju tekme, ko so strnili obrambo, v napadu pa povsem nadigrali tekmeca. Tretjo četrtino so dobili s kar 32:10, v zadnjih desetih minutah pa visoko prednost zadržali in slavili zmago s prepričljivih 97:78.

V vrstah zmagovalcev je bil znova najboljši strelec Kevin Durant, ki je tekmo končal pri 23 točkah in devetih skokih, tri točke manj je dosegel Devin Booker. Za Avstralijo, ki se bo borila za bronasto medaljo, sta bila najučinkovitejša Patrick Mills s 15 in Dante Exum s 14 točkami.

“Ni prvič, da smo tisti, ki smo v tej reprezentanci, na različnih tekmah zaostajali 15 točk in preobrnili potek,” je po tekmi dejal Durant, ki je z ZDA na predhodnih igrah osvojil dve zlati medalji. “Veliko fantov ima izkušnje s tem … Danes smo ohranili mirnost in to nam je dovolilo, da smo se hitro vrnili v igro.”

V finalu se bodo Američani v soboto ob 6.40 pomerili z boljšim iz drugega polfinala med Slovenijo in Francijo. Ta bo danes ob 13. uri.

ZDA – Avstralija 97:78 (18:24, 42:45, 74:55)

Dvorana Saitama, brez gledalcev, sodniki: Zarupović (BiH), Weiland (Kan), Mazzoni (Ita).

ZDA: Lavine 9, Lillard 5 (1:1), Durant 23 (2:2), Middleton 11, Tatum 9, McGee 4, Holiday 11 (1:2), Adebayo 3 (3:4), Green 2 (2:2), Booker 20 (3:3).

Avstralija: Goulding 8 (2:3), Mills 15 (2:2), Ingles 9 (1:2), Sobey 5 (2:2), Thybulle 6 (2:3), Exum 14 (6:6), Landale 11 (1:4), Reath 3 (1:2), Kay 7.

Prosti meti: ZDA 12:14; Avstralija 17:24. Met za dve točki: ZDA 29:46; Avstralija 14:35. Met za tri točke: ZDA 9:28 (Booker 3, Tatum 3, Durant 1, Lavine 1, Middleton 1); Avstralija 11:26 (Mills 3, Goulding 2, Exum 2, Ingles 2, Sobey 1, Kay 1). Skoki: ZDA 44 (30 + 14); Avstralija 29 (20 + 9). Osebne napake: ZDA 22; Avstralija 15.