Ljubljana se je s Stožicami tudi uradno postavila v vrsto za organizacijo letošnjega zaključnega turnirja košarkarske Evrolige, v kolikor bi se v prihodnjih tednih vlogi gostitelja odrekli v Berlinu. "Če ne letos, pa v eni od prihodnjih sezon," v pogovoru za Sportklub zagotavlja ljubljanski župan Zoran Janković.
Pred dobrim mesecem smo poročali o tem, da v Berlinu zaradi epidemioloških ukrepov, ki vključujejo tudi prepoved oziroma omejitve števila navijačev na košarkarskih tekmah, resno razmišljajo o tem, da bi vodstvu Evrolige predlagali, naj zaključni turnir najmočnejšega evropskega klubskega tekmovanja dodeli drugemu organizatorju. Zanimanje so takoj pokazali v Beogradu. Še več, mnogi srbski mediji so že naznanili, da bo beograjska Arena ob koncu maja (27.- 29. 5.) prizorišče F4. A do nadaljnjega gostitelj ostaja Berlin.
Če pa se bodo vodilni možje Evrolige in Berlinčani odločili za spremembo, Beograd ne bo edini kandidat. Resno zanimanje je z oddano dokumentacijo namreč pokazala tudi Ljubljana. Pobuda je prišla s strani Cedevite Olimpije, za idejo pa se je močno ogrel tudi župan mestne občine Ljubljana Zoran Janković in nam to v krajšem pogovoru tudi potrdil.
“Prav v ponedeljek smo vodstvu Evrolige sporočili, da bi lahko zaključni turnir spremljalo 12 tisoč gledalcev. Iz Evrolige so nam sporočili, da odločitve še niso sprejeli. Je pa jasno, da sta v primeru berlinskega umika kandidata le Beograd in Ljubljana,” pravi Janković, ki je o nameri obvestil tudi gospodarskega ministra Zdravka Počivalška ter naletel na odobravanje in obljubo o podpori.
Največja želja: Final 4 z Olimpijo
Zoran Janković ob tem poudarja, da ideja o Ljubljani kot gostitelju zaključnega turnirja Evrolige še zdaleč ni nova. “O tem sem govoril že pred gradnjo Stožic. Še več, spomladi leta 2010 je gradbišče dvorane in stadiona v Stožicah obiskal prvi mož Evrolige Jordi Bertomeu. Pripeljal ga je Radovan Lorbek. ‘Izberite si leto, v katerem boste gostili zaključni turnir,’ je takrat dejal. Jaz sem mu odvrnil, da z velikim veseljem, a bi ob tem rad na turnirju videl tudi domačo Olimpijo,” je v leto 2010 zajadral Janković.
Ta scenarij se zdi zdaj močno oddaljen, saj Olimpija že devet let ni niti del evroligaške druščine. “Ko je klubu grozil izpad iz Evrolige, sem se zavedal, kako težko se bo vrniti. A ostajam optimist. Olimpija je moj klub. V vseh športih, razen v ženskem rokometu. Upam in verjamem, da se bo vrnila med elito,” razmišlja ljubljanski župan in ob tem ocenjuje, da je projekt Cedevite Olimpije dobro zastavljen.
“Zadovoljen sem, da je klub sprva poskrbel za sanacijo. Z odobravanjem pa spremljam tudi poteze, ki jih v Ljubljani zdaj vleče predsednik Atlantic Groupe Emil Tedeschi, s katerim sva prijatelja. Lahko bi razpravljali o tem, zakaj za preboj nismo znali poskrbeti sami v Ljubljani. A trenutni nastavki kluba so obetavni in vlivajo upanje za vrnitev v Evroligo,” je pogovor za Sportklub zaključil Zoran Janković.
25 let od nepozabnega Rima
Dvorana v Stožicah je sicer v svojih prvih enajstih letih delovanja gostila mnoga velika tekmovanja. Med drugim tudi zaključni del EuroBakseta 2013, evropsko prvenstvo v futsalu, zajeten del odbojkarskega evropskega prvenstva, Final 4 lige ABA, hokejsko prvenstvo divizije I …
Zaključni turnir Evrolige bi bil naslednji veliki mejnik največje dvorane v državi. Sovpadal pa bi s 25. obletnico nastopa košarkarjev ljubljanske Olimpije na sklepnem dejanju tega tekmovanja. Leta 1997 je namreč Olimpija drugič in zadnjič nastopila na Final 4. Iz Rima se je četa Zmaga Sagadina tedaj vrnila s tretjim mestom.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje