Zdi se, da je brez poškodovanega Luke Dončića bitka za naziv najkoristnejšega košarkarja lige NBA le še dvoboj med aktualnim MVP-jem Nikolo Jokićem in lani drugim v glasovanju Shaijem Gilgeousom-Alexandrom.
Luka Dončić je bil pred začetkom letošnje sezone najmočnejše košarkarske lige na svetu po mnenju številnih strokovnjakov, pa tudi stavnic, glavni favorit za naziv najkoristnejšega košarkarja sezone. Vanjo je vstopil z veliko želje in z neizpolnjenimi cilji, saj je Dallas v pretekli sezoni prišel vse do finala lige NBA, v katerem je bil s 4-1 v zmagah boljši Boston. Slovenski reprezentant je želel dvomljivcem dokazati, da uspeh ni bil naključje.
A novo tekmovalno obdobje je začel vse prej kot po željah. Dončić je skupaj z Dallasom na prvih tekmah še lovil prave občutke in kemijo s prihodom novega zvezdniškega soigralca Klaya Thompsona, nato pa se je začelo obdobje, polno ovir. Vse so bile povezane s poškodbami.
Dončić je ob koncu novembra izpustil šest tekem svoje ekipe zaradi poškodb kolena in zapestja. Sledile so še težave z dimljami in peto, najresnejša pa je trenutna poškodba mečne mišice.
25-letnik je izpustil že zadnjih pet tekem Dallasa, ki se sooča s krizo štirih zaporednih porazov, na svojega prvega zvezdnika pa se ne bo mogla zanašati še vsaj nekaj časa. Skupno je Dončić manjkal že na 13 tekmah svojega moštva, po spletu pa je zaokrožil zaskrbljujoč posnetek, ki namiguje na to, da ga na parketu ne bomo videli še vsaj nekaj časa.
Odsotnost bo Dončića, ki se je v svoji karieri petkrat zapored uvrstil v prvo peterko lige in na tekmo vseh zvezd, odrezala od boja za individualne nagrade. Od lanske sezone dalje je liga NBA namreč določila spodnjo mejo tekem, na katerih morajo košarkarji nastopiti, da se še lahko borijo za peterko lige, MVP, nagrado za obrambnega košarkarja in novinca lige. Dovolj je 65 tekem, kar pomeni, da jih lahko vsak izpusti največ 17.
Dončić je statistično vseeno blestel. Na 22 tekmah je v povprečju dosegal po 28 točk, 8 skokov in 8 asistenc na tekmo. Ob tem ima na tekmo dve ukradeni žogi, s parketa pa meče 46-odstotno.
Kdo, če ne Dončić?
Zdi se, da je po slabi polovici sezone odprt boj za MVP. A zgolj dvoboj. Glede na priznano košarkarsko spletno stran Basketball Reference imata dva košarkarja vsak več kot 37-odstotne možnosti za individualno zmagoslavje na koncu sezone, vsi ostali pa nosijo manj kot 4-odstotne obete. Več kot očitno pa je, da bo najkoristnejši košarkar sezone na koncu bodisi Nikola Jokić bodisi Shai Gilgeous-Alexander.
Zakaj je MVP Nikola Jokić?
Statistika Srba Nikole Jokića je zastrašujoča. Na prvih 31 tekmah nove sezone v povprečju dosega po 31,5 točke na tekmo, ob tem pa zbira še 13 skokov in skoraj 10 (9,7) asistenc. Tudi obrambna statistika je dobra z 1,7 ukradene žoge in 0,6 blokade na posamezno srečanje.
Ekipa okoli srbskega zvezdnika pa se še lovi. Klop Denverja je izjemno kratka, prva peterka pa vsaj letos še ne deluje kot je v šampionski sezoni 2023/24. Ekipo je poleti zapustil pomembni obrambni košarkar Kentavious Caldwell-Pope, ki ga je v začetni postavi trenerja Michaela Malona dostojno nadomestil Christian Braun, zaradi premika Brauna v prvo peterko pa je zazijala luknja na klopi. Ne pomaga niti poškodba mečne mišice Aarona Gordona, ki je letos zaigral le 17-krat, Denver pa ga nujno potrebuje, če se želi boriti za šampionski prstan.
Argument za Jokićevo kandidaturo za najkoristnejšega košarkarja je tako ekipa, ki ne blesti, Jokić pa jo vseeno na svojih ramenih nosi proti nastopu v končnici. Denver je trenutno z razmerjem zmag in porazov 20-14 na četrtem mestu zahtevne zahodne konference.
29-letniku iz Somborja, ki se nikoli ni kaj prida zmenil za individualne nagrade, usluge ne delajo niti trije kipci Michaela Jordana, ki jih že ima doma za osvojitev prestižnega priznanja (2021, 2022, 2024) – nenazadnje je tudi aktualni MVP lige. Številni namreč opozarjajo na že viden pojav “izčrpanosti volivcev”.
Gre za poznan psihološki pojav v diskurzu o ligi NBA, kjer volivci za MVP začnejo zavestno ali podzavestno favorizirati nove kandidate (kot je Shai Gilgeous-Alexander), namesto da bi ponovno podprli dosedanjega večkratnega zmagovalca (kot je Nikola Jokić), tudi če so objektivni podatki bolj naklonjeni slednjemu. S tem želijo spremeniti narativ, glasovalci so željni novih zgodb, ki so bolj sveže in privlačnejše. Ob tem se zaradi pretirane dominantnosti pojavi občutek, da je košarkar “že dobil dovolj” priznanj, nezaželena je tudi predvidljivost. Ne smemo pa zanemariti niti družbenega pritiska medijev, navijačev in analitikov, ki pogosto spodbujajo idejo, da bi morali priznanja prejemati različni igralci, s čimer bi se poudarila širina talenta v ligi.
Če bi Jokić še četrtič postal MVP lige NBA, bi se pri tej številki izenačil z legendarnima Wiltom Chamberlainom in LeBronom Jamesom. Več kot štirikrat so najkoristnejši košarkarji lige postali Kareem Abdul-Jabbar (6), Michael Jordan in Bill Russell (oba po 5).
Zakaj je MVP Shai Gilgeous-Alexander?
Jokićev glavni konkurent je Shai Gilgeous-Alexander. 26-letni Kanadčan je že lani v "bitki" končal na drugem mestu, letos se zdi, da je skupaj z ekipo Oklahoma City Thunder naredil še korak naprej.
Gilgeous-Alexander se lahko pohvali z odlično statistiko. Dosega po 31,3 točke na tekmo, 6,1 asistence in 5,6 skoka. Ob tem je dober obrambni košarkar z dvema ukradenima žogama in več kot blokado na srečanje.
Kar mu daje veliko prednosti v primerjavi z Jokićem, je ekipa. Oklahoma je po 35 tekmah vodilno moštvo zahodne konference s tridesetimi zmagami in le petimi porazi. Boljši je letos zgolj Cleveland, ki ima zmago več in poraz manj, a pri Kavalirjih noben posameznik ne izstopa tako, kot to počne Kanadčan v dresu Groma. Glede na to, da gre za organizatorja igre, je Gilgeous-Alexander tudi izjemno učinkovit. Meče kar 52-odstotno iz igre, ob tem mu vedno bolje gre tudi met za tri točke (meče 36-odstotno iz šestih poizkusov na tekmo).
Trenutno pa je celotno moštvo "v elementu". Oklahoma je brez poškodovanega Cheta Holmgrena, ki je drugi najpomembnejši košarkar ekipe, izjemna, kar dokazuje niz petnajstih zaporednih zmag, nazadnje je padel aktualni prvak Boston (ob tem moramo povedati, da je OKC v tem obdobju eno tekmo izgubil – finale pokala lige NBA v Las Vegasu, kjer je bil boljši Milwaukee – a ta tekma ne šteje v redni del sezone).
Prav že omenjena izčrpanost volivcev pa bi lahko bila ključna za Kanadčana. Se lahko dvakrat zapored zgodi, da ta "dvoboj na daljavo" dobi isti košarkar? O tem bodo volivci odločali ob koncu rednega dela sezone.
Kdo še ima (majhne) možnosti?
V prvi deseterici se pojavljajo še številna imena. Edini poleg Jokića, ki že ima MVP naziv, je Giannis Antetokounmpo, a njegov Milwaukee letos ne blesti (17-16). Jayson Tatum z Bostonom spet igra dobro, je pa na vzhodu večje presenečenje Cleveland – težava Kavalirjev je, da si bodo glasove za najkoristnejšega košarkarja "razdelili" Donovan Mitchell, Evan Mobley, Jarrett Allen in Darius Garland. V New Yorku sta košarkarja, ki bosta kotirala visoko, Karl-Anthony Towns in Jalen Brunson.
Lahko postane resen kandidat celo Victor Wembanyama? Francoz, ki šele drugo sezono nastopa v ligi NBA, je prvi favorit za naziv najboljšega obrambnega košarkarja sezone, s statistiko 25 točk, 10 skokov in 4 blokade na srečanje pa bo trkal vsaj na prvo peterko lige.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!