Osamljeni Luka Dončić tokrat praznih rok

Košarka 7. Jun 20243:10 > 5:12 3 komentarji
Luka Dončić. Foto: Profimedia

Čeprav je Luka Dončić v svoji prvi tekmi finala lige NBA dosegel 30 točk in zbral 10 skokov, je bil njegov Dallas deležen visokega poraza proti Bostonu (107:89). Serija, v kateri mora moštvo za naslov prvaka zbrati štiri zmage, se bo nadaljevala že v noči na ponedeljek.

Bostonu je v prvem dejanju finala uspelo tisto, kar uspe le malokateri ekipi. Postavil je obrambno zanko, v kateri je nesporni prvi zvezdnik Dallasa in eden ob osrednjih obrazov lige Luka Dončić v 38 minutah sicer prišel do spoštovanja vrednega strelskega izkupička (30 točk – met za 3 točke 12:4, za 2 točki 8:14, prosti meti 2:5), obenem je ujel tudi kar 10 odbitih žog, a je bil napadalno povsem izoliran. O tem priča vsega ena asistenca v njegovi statistiki. Omejen vpliv na soigralce pa potrjuje tudi pogled na učinek njegovih soigralcev (PJ Washington 14, Kyrie Irving 12 …). Po drugi strani pa je Boston letel na krilih raznovrstnosti ter igraje prišel do zmage (107:89).

”To nismo mi. Uživajte v igri,” je košarkarje Dallasa med osrednjim odmorom nagovoril trener Jason Kidd. Besede so se navezovale na porazen prvi polčas zasedbe iz Teksasa, ki je bila v prvih dveh četrtinah v izrazito podrejenem položaju. Boston je namreč prevladoval v vseh elementih igre. Imel je več razpoloženih posameznikov, ki so s podajami poskrbeli za pretočno igro, obenem pa so dobili tudi skok. Posledično so na polovici druge četrtine vodili že z neverjetnih 58:29. Trenerjeve besede, podkrepljene s srepim pogledom Dončića, so sicer napovedale drugačen Dallas. Ta je v tretji četrtini z vrhunsko predstavo zaostanek resda zmanjšal na enomestno številko.

A izkazalo se je, da je bila škoda, storjena v prvem polčasu, vendarle prevelika. Predvsem zaradi tega, ker so se Bostonovi strelci znova prebudili, Dončić pa je prepogosto ostajal sam. Gostitelji so tako naposled dokaj lagodno dokončali svoje delo v zadnji četrtini in dosegli prepričljivo zmago v prvi tekmi velikega finala.

Kristaps Porzingis. Foto: AP Photo/Charles Krupa via Guliver

S posebnimi majicami in žalnimi trakovi so se košarkarji Bostona poklonili legendarnemu Billu Waltonu, ki je umrl minuli mesec, nato pa je sledil šov nove generacije. Z všečno predstavo je kot gonilna sila na vrhuncu premoči navdušil predvsem nekdanji član Dallasa Kristaps Porzingis, ki je dosegel 20 točk. Dve več je kot prvi strelec zmagovalne ekipe vknjižil Jaylen Brown, Jason Tatum jih je dosegel 16, Jruw Holiday pa 12.

Večkratni prvaki, ki so zanesljivo vodili vse od polovice prve četrtne, so igrali hitreje, bili boljši v skoku (55:50), agresivnejši v obrambi, podelili so več blokad (9:1) in bili natančnejši v metih (odstotek zadetih metov: Dallas 63, Boston 68). Ker so, z izjemo nihanja med drugo in tretjo četrtino, tudi nadzorovali potek tekme in gibanje rezultata, se je ustvaril celo občutek, da jim ni bilo treba izkoristiti vseh svojih orožij.

Potek tekme

Prva četrtina

Luka Dončić je s svojim prvim košem v finalu še prispeval svoj delež k izenačeni tekmi (5:5), a gostitelji so začeli zelo kmalu izkoriščati svoje prednosti. Dallas je bil obrambno popustljiv, napadalna orožja pa so bila hladna. Na drugi strani je v slogu ”zakona bivšega” blestel Kristaps Porzings. Z zabijanji in meti od daleč je že v prvi četrtini dosegel 11 točk, Boston pa si je priigral otipljivo prednost – 37:20.

Druga četrtina

Kar je dala slutit prva, je potrdila druga četrtina. Gostitelji so se ”razleteli”. Bili so prevladujoči v skoku, napadalno izrazito raznoliki in povezovalni ter predvsem veliko bolj natančni v odstotku zadetih metov. Dončić ni znal razviti svoje igre, še bolj neprepoznavni pa so bili njegovi soigralci. Ko je Jayson Tatum zadel za tri točke (11. trojka Bostona v prvem polčasu), je bil na osrednjem semaforju že rezultat 58:29. Do odmora so nato Mavs le malce omilili zaostanek (63:42).

Tretja četrtina

Z nekaj obrambnimi zasuki in precej večjo energijo je Dallasu na začetku tretjega polčasa le uspelo omrtviti igro Bostona. Dončić je nastavil tudi napadalni ton, tako da se je s soigralci že do polovice tretje četrtine vrnil v tekmo. Ko je dobre štiri minute pred koncem tega dela tekme po koraku nazaj zadel svoj četrti met za tri točke, se je zaostanek gostov po dolgem času spustil pod 10 točk (64:72). A Boston je hitro odgovoril in v nekaj minutah povedel s 86:64.

Četrta četrtina

Dallas ni imel prave energije, Boston pa je ohranjal ritem, ki ga je vzpostavil v izteku predhodne četrtine. Ker ni kazalo, da bi se lahko zgodil kakšen zasuk, je trener Kidd že krepko pred koncem na klop potegnil vse novince. Podobno so storili tudi v domačem štabu. Ime zmagovalca je bilo namreč znano že krepko pred koncem.

”Za naslov prvaka je treba dobiti štiri tekme. Vseeno je, ali zmagaš ali izgubiš. Vedno se moraš osredotočiti na naslednjo tekmo,” je po tekmi dejal Dončić, ki se dobro zaveda, da je izgubljena le bitka. Vojna še zdaleč ne.

Finale se bo nadaljeval v noči na ponedeljek. Tudi drugo tekmo bo gostil sloviti TD Garden, nato pa se serija seli v Teksas, kjer bosta naslednji dve tekmi na sporedu v četrtek in soboto.