Proti Dončićevim sanjam zdaj tudi neusmiljena zgodovina

Košarka 13. Jun 20242:30 > 4:59 1 komentar
Luka Dončić. Foto: Profimedia

Košarkarji Bostona so po dramatični zadnji četrtini dobili tudi tretjo tekmo (106:99) in zdaj v finalni seriji proti Dallasu vodijo že z rezultatom 3:0. Luka Dončić (tokrat 27 točk, 6 skokov in 6 asistenc) ob tem dobro ve, da se v celotni zgodovini najmočnejše lige na svetu še nobeni ekipi ni uspelo po takšnem zaostanku prebiti do naslova prvaka.

Štiri minute in 12 sekund pred koncem je pri rezultatu 93:90 Luka Dončić s šestimi osebnimi napakami odkorakal na klop. Dotlej je dosegel 27 točk (met iz igre 11:27, za 3 točke 1:7, prosti meti 4:4, 6 skokov, 6 asistenc). V dvorani je takrat bučalo. Dallas se je namreč po zaostanku 21 točk vrnil in imel na dosegu roke tudi izenačenje. Toda zvezdniki izjemno močnega Bostona so naposled le preprečili, da bi v celoti zapravili priigrani kapital iz tretje četrtine. Na koncu so slavili z rezultatom 106:99 in so ob vodstvu s 3:0 le še zmago oddaljeni od naslova prvaka.

Na njihovi strani je zdaj tudi zgodovina. To je namreč že 157. serija v zgodovini lige NBA, v kateri je ena od ekip povedla z rezultatom 3:0. Doslej ni še nobena zasedba zapravila te prednosti. Še več, v  skoraj dveh tretjinah (95 tekem) se je nato serija zaključila z rezultatom 4:0, le trikrat pa je podrejena ekipa izsilila sedmo tekmo. Če gre soditi po (premo)moči, ki jo v finalu kaže Boston, se takšen scenarij letos zdi malo verjeten.

Prvi strelec Dallasa in tekme je bil tokrat Kyrie Irving (35 točk), pri zmagovalni ekipi jih je Jayson Tatum dosegel 31, Jaylen Brown pa eno manj. Dallas, ki je stavil na večjo rotacijo, je sicer tokrat dobil skok (52:43), a je bil strelsko manj natančen, znova pa v oči bode razlika v številu asistenc (26:15).

Odločno je v elegantni bež obleki sicer Dončić sprva vkorakal v American Airlines Center, v katerem ga je kmalu pričakala informacija, da njegov nekdanji soigralec Kristaps Porzingis po dveh odličnih predstavah in poškodbi noge tokrat ne bo mogel pomagati Bostonu. A poslovna obleka slovenskega zvezdnika je napovedovala trdno odločenost, da se loti – svojega posla. To je hitro potrdil tudi na parketu, kjer je nastavil ritem Dallasove napadalne igre. Njegovo pobudo je, v nasprotju s prvima dvema tekmama, sprejel tudi Kyrie Irving. Udarni tandem je dosegel kar 72,5 odstotka vseh točk domače zasedbe v prvem polčasu. A ob velikih igralskih nihanjih, Bostonovi neomajnosti in izjemni predstavi Jaysona Tatuma (20 točk v uvodnih dveh četrtinah) je Dallasova prednost (največ +13) do osrednjega odmora skopnela, ekipi pa sta bili poravnani.

Tudi v nadaljevanju je imel učinek dueta Dončić-Irving pridih Sizifovega dela. (Pre)dolgo sta bila brez prave pomoči soigralcev, ki so le čakali na pobudo vodilnih mož. Na drugi strani je Boston začel uveljavljati svoje prednosti. Meti z razdalje, razigrani Jaylen Brown, ki je dopolnil Tatumovo igro, pomemben prispevek Sama Hauserja s klopi, borbeni Jrue Holiday, potrpežljivi Derrick White …  Boston je v tretji četrtini zavladal, premoč pa prenesel tudi v zadnji del.

Enajst minut pred koncem je vodil s kar 21 točkami naskoka (91:70). Sledile so najboljše minute Dallasa v končnici. Sprva 12-0, skupno kar 20-2. Takrat je Kiddova četa blestela, Boston pa je bil povsem nerazpoznaven. V zadnjih minutah pa je gostiteljem zmanjkalo goriva. Dončić je moral na klop, napadalni navdih je uplahnil, Tatum, Brown in White pa so znova strnili vrste.

Potek tekme

Prva četrtina

Energija, s katero sta tekmo odprla Luka Dončić in Kyrie Irving, je hitro okužila večji del dvorane. Dallas je bil na odprtju tekme vse, kar so njegovi navijači pogrešali na prvih tekmah. Odločna, hitra in poletna igra se je hitro pokazala tudi na rezultatu. Ko je Dereck Lively po košu zadel še dodatni prosti met, je Dallas na polovici četrtine vodil s +13 (22:9). Boston je kmalu vrnil udarec. Protagonist je bil Jayson Tatum (13 točk v prvi četrtini). Po delnem rezultatu 11-0 so se gostje vrnili v igro.

Druga četrtina

Krajši odmor ni spremenil preoblikovanega razmerja moči. Boston je po dveh minutah in pol igre prvič na tekmi povedel (32:31). Na vabilo na strelski obračun se je odzval predvsem Irving (20 točk v prvem polčasu), ki je bil precej odločnejši kot na prvih dveh tekmah. V zajetni sekvenci z izrazito individualno obarvano košarko se nato nobeni ekipi ni uspelo odlepiti na več kot tri točke naskoka. Mrtvi tek se je tako ob umiku obeh v garderobo končal z rezultatom 51:50.

Tretja četrtina

Tehtnica se je ob enolični napadalni usmeritvi gostiteljev začela nevarno nagibati na vzhodno stran. Po delnem rezultatu 13:2 so Kelti do polovice tretje četrtine prvič prišli do dvomestne prednosti (71:61). Tatum in soigralci so trdno prijeli vajeti. Ohromili so Dallasov napad, na drugi strani je pobudo prevzel Jaylen Brown, za nameček pa so na svoje trenutke potrpežljivo čakali njegovi soigralci, razporejeni za črto za 3 točke.

Četrta četrtina

Zasedba, ki jo s klopi vodi Joe Mazzulla, je v zadnjem delu tekme vodila že z 21 točkami prednosti. A sledil je preobrat. Skorajda popoln. Z izjemnim nizom, za katerega so, v primerjavi z večjim delom tekme, poskrbeli tudi ‘stranski” igralci, so se domačini vrnili v igro in prišli le na točko zaostanka (92:93). Vmes (4 minute pred koncem) je moral Dončić zaradi šeste osebne napake zapustiti parket. Njegovim soigralcem je nato zmanjkalo moči za sanjski zasuk.

Spomnimo, Boston je sprva dobil obe tekmi v domači dvorani, zdaj je bil uspešen še v gosteh. Tretja tekma finalne serije, v kateri Boston lovi 18. naslov prvaka, Dallas pa sanja o drugem, bo na sporedu v noči na soboto. Tudi ta bo potekala v Teksasu. Če bodo LD77 in soigralci vendarle zaustavili nalet izrazito močnejšega tekmeca, se bo boj nato v noči na torek preseli v Massachusetts.