Boston in Dallas, Kelti proti ... teličkom? Pred začetkom finala lige NBA smo se sprehodili skozi zgodovino obeh franšiz. Kako in zakaj je prišlo do poimenovanja ekip, ki jima danes rečemo Celtics in Mavericks.
Začeli bomo pri klubu, ki v slovenskem prostoru, predvsem zaradi Luke Dončića, igra osrednjo vlogo. Dallas Mavericks je klub, ki prihaja iz zvezne države Teksas. V prevodu pa pogosto zasledimo, da se uporabi izraz telički, vendar je tovrstno poimenovanje napačno. Če bi gledali samo logotip franšize, bi se lahko vprašali, zakaj ime ni povezano s konjem.
V strogem prevodu beseda pomeni neožigosano tele (angl. maverick), za razumevanje širše slike pa moramo nekoliko pobrskati po zgodovini.
Beseda z mnogimi pomeni
Sam izraz maverick je nastal po zaslugi Samuela Mavericka. Gre za znano osebnost v zgodnji zgodovini Teksasa. Slovel je po tem, da ni označeval oziroma ožigosal svoje živine. Razlogi za to so bili različni, od lenobe do podložnosti (s tem bi bilo vse divje govedo nekako njegovo).
Torej, ko je nekdo izrekel besedo maverick, je govoril o živini, pa ne kakršni koli živini, ampak specifično o živini, ki pripada Samuelu Mavericku. Tudi ko je nek drug rančar naletel na divjo živino, jo je poimenoval konkretno mavericks. To je bila specifika zvezne države Teksas, sam izraz pa je vedno veljal za sleng, zato ima beseda toliko različnih konotacij.
Ta izraz se je kasneje prenesel tudi na osebe, za katere je značilno, da so nepredvidljive.
Za primerjavo, televizijska serija Maverick (1957-1962) je spremljala različne člane družine Maverick, predvsem pa dva divja brata. Še bolj pa je poznan western Maverick (1994), v katerem glavno vlogo igra Mel Gibson. V središču vsega tega je bila neka divja oseba, in ne nekdo, ki se ukvarja z živino.
Od kod torej telički?
Najverjetneje za poimenovanjem telički stoji ime Dallasa na Kitajskem. Šele pred kratkim so spremenili svoje ime, ki je bilo “Xiao Niu“, kar pomeni tele. S tem imenom so vztrajali več kot 20 let. Od 2018 dalje pa se imenujejo “Du Xing Xia“, kar pomeni neodvisnež oziroma osamljeni jezdec (ang. Lone Ranger).
Bolj pereče vprašanje je, zakaj je prevod ostal tako dolgo nespremenjen. In zakaj je bil spremenjen izvirni logotip Dallasa (sprememba je prišla leta 2001), ki je s kavbojskim klobukom veliko bolj odražal pomen besede maverick.
Morda bi izvirni logotip bolje predstavljal simboliko Teksasa. Vendar besedi kavboj in maverick danes povezujemo z mnogimi različnimi stvarmi, tako da bi lahko ugibali, da so si ob spremembi logotipa zamislili, da so mavericki tipi oseb, ki jahajo konje.
Konjska glava je bila najverjetneje izbrana zato, da bi izražala občutek hitrosti in moči, lastnosti, ki so pogosto povezane s športnimi ekipami. Vsekakor pa bi lahko nekdanjega glavnega lastnika Dallas Mavericks Marca Cubana označili za mavericka.
Ime Mavericks so sicer izbrali navijači.
Pod obroči Bostona samorogi?
Ime franšize Bostona je izbral neposredno lastnik ekipe Walter Brown leta 1946.
Brown je razmišljal o več različnih vzdevkih, vključno z Olympians, Whirlwinds in Unicorns. Torej, kaj kmalu bi se najtrofejnejša franšiza v ligi NBA imenovala po mitološkem bitju — samorogu.
Na koncu se je Brown odločil za Boston Celtics, “Ime ima veliko košarkarsko tradicijo iz časov Original Celtics v New Yorku (1914-1939). In Boston je poln Ircev,” je dejal takratni lastnik.
Kako je nastala slovita maskota Lucky the Leprechaun?
Legendarni trener Bostona Red Auerbach je naročil svojemu bratu, naj ustvari maskoto, ki bo izražala duh novoustanovljene ekipe. Upodabljala je vse irske stereotipe, ki so bili v petdesetih letih prejšnjega stoletja zelo priljubljeni. V rokah drži tudi leseno sprehajalno palico, imenovano shillelagh, ki je palica iz črnega trna, ki igra veliko vlogo v irski folklori.
Navijači so menili, da je maskota, ki so jo krstili z imenom Lucky, novonastali ekipi prinesla srečo, saj so leta 1957 osvojili prvi naslov prvakov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje