Dallasu srhljivka v Salt Laku in vstopnica za tekmo s sonci

Košarka 29. Apr 20223:55 > 8:22 0 komentarjev
Bojan Bogdanović in Luka Dončić. Foto: Jerome Miron-USA TODAY Sports via Guliver

Košarkarji Dallas Mavericks so v Salt Lake Cityju zaključili serijo prvega kroga končnice lige NBA. Po dramatični tekmi in prebujenju v drugem polčasu, so Luka Dončić in soigralci s 98:96 ugnali Utah Jazz. Ob Dončiću (24 točk, 9 skokov, 8 asistenc) je bil mož odločitve Jalen Brunson. Sanjski večer je uspel Chrisu Paulu, ki v celotnem srečanju ni zgrešil niti enega meta. Phoenix Suns bodo tako naslednji nasprotniki teličkov. V naslednji krog se je uvrstila tudi Philadelphia, ki je na šesti tekmi ugnala Toronto.

Zgodba prve četrtine — (ne)uspešni meti za tri točke

Prvi napad je pripadel Dallasu, ki pa za razliko od prejšnjih tekem ni bil uspešno zaključen. Prve točke so tako po dobri minute igre vpisali košarkarja Utaha. Domačini so nekoliko bolje vstopili v šesto tekmo. Utah tudi tokrat na začetku srečanja ni bil uspešen pri metih za tri točke, prvih šest točk za teličke je dosegel Jalen Brunson.

Dallasu na začetku ni stekel met za tri točke. Zgrešili so svojih prvih deset metov izza črte. Skupaj sta obe ekipi iz 15 poskusov zadeli le en met za tri točke dobre dve minuti pred iztekom prve četrtine. Sledil je nekoliko boljši zaključek Utaha in zdelo se je, da bo tokrat tekma veliko bolj napeta.

Po prvi četrtini v Salt Lake Cityju je Utah vodil z 21:15. Dallas je zgrešil vseh deset metov za tri točke. Donovan Mitchell je v prvi četrtini dosegel devet točk.

Bolj dinamično nadaljevanje

Pred šesto tekmo je trener Utaha Quin Snyder dejal, da upa, da bo njegova ekipa našla več trenutkov, v katerih bo napad stekel.

Utah so te trenutke našli ob koncu druge četrtine, v zadnjih petih minutah polčasa so pobegnili z delnim izidom 18:5 in zaostanek ene točke spremenil v vodstvo 53:41 ob polčasu.

Jazz v prvem polčasu niso dobro metali za tri točke (5/17), vendar so še slabše metali košarkarji Dallasa (3/18). Utah je v raketi zadel 60 % metov, Mitchell, ki je imel v tej seriji težave z zaključki, pa je v raketi zadel vseh pet metov in dosegel 13 točk. Bogdanović je na odmor odšel z 10 točkami, Jalen Brunson pa je bil ob polčasu s 13 točkami prvi strelec gostov. Luka Dončić je po dveh četrtinah vknjižil devet točk, tri skoke in štiri podaje.

Utah se je zgledoval po lanski predstavi Clippersov

Če je na prejšnji tekmi Dallas prvič deklasiral svojega nasprotnika, se je tokrat situacija obrnila. To je bila najboljša obramba predstava Utaha v prvem polčasu v tej seriji. Zdi se, da se je Utah proti Mavericksom odločil izvajati strategijo Clippersov iz sezone 2021 — iskanje točk v raketi. Prvič v tej seriji so v prvem polčasu dosegli več kot 30 točk iz rakete.

Odličen začetek drugega polčasa

Dallas je odlično vstopil v drugi polčas in zaostanek 12 točk stopil na vsega štiri točke zaostanka. Gostujoči košarkarji so zadeli dve zaporedni trojki in domači trener je hitro posegel po minuti odmora.

V tretji četrtini se je ogrel tudi Dončić, ki je zadel dve zaporedni trojki. Toda na drugi strani je obakrat s trojko odgovoril Bogdanović. Spremljali smo slovensko-hrvaški dvoboj. Dallas je izničil zaostanek 12 točk in je dve minuti pred koncem tretje četrtine spet povedel (72:70). Tretjo četrtino so Mavericks dobili za kar 17 točk, pred zadnjimi 12 minutami so imeli pet točk prednosti.

Tekma živcev se je razpletla po željah Dallasa

V zadnji četrtini smo tako spremljali pravo dramo. Maxi Kleber je sklepni del tekme odprl s trojko, toda na krilih Rudyja Goberta so se štiri minute pred koncem Jazz znova povsem približali ter celo izenačili (88:88), svoje je tudi v sklepnem delu dodajal Mitchell. A spet je na sceno stopil Luka Dončić in zadel izjemno pomembno trojko (94:91). Odgovoril je Bojan Bogdanović, a je z enako mero na drugi strani vrnil Jalen Brunson.

V zadnjih dveh minutah so svoje opravili živci, Jazz je znova približal Gobert (97:96), Dončić je dvakrat zgrešil, a so na drugi strani grešili tudi domači. Štiri sekunde pred koncem je Brunson zadel le en prosti met in ekipa iz Salt Lake Cityja je imela napad za izenačenje oziroma celo zmago. Odgovornost je prevzel Bojan Bogdanović … in zgrešil. Dallas je v drugem krogu končnice!

Popoln večer Chrisa Paula

Chris Paul je v najboljšem strelskem večeru v zgodovini končnice lige NBA zadel vseh 14 metov iz igre, Devin Booker se je vrnil po poškodbi stegenske mišice in zadel trojko v zaključku srečanja, Phoenix Suns pa so v noči na petek premagali New Orleans Pelicans s 115:109 in končali serijo prvega kroga končnice.

Paul je dosegel največ zaporednih metov brez zgrešenega meta na tekmi končnice, zadel vse štiri proste mete in imel osem asistenc, poleg tega je bil glavni junak vrnitve po zaostanku za 10 točk ob polčasu. Brandon Ingram je bil prvi strelec New Orleansa z 21 točkami.

Brez zgodovinske vrnitve Toronta

Prvi dve četrtini sta bili utelešenje vsega, kar je Toronto po zaostanku s 3:0 vrnilo v serijo. Tretja četrtina pa je bila vse prej kot to.

Potem ko je Philadelphia ob polčasu vodila za eno točko, je tretjo četrtino dobila za 20 točk in na šesti tekmi zmagala s 132:97 ter dobila tudi serijo s 4:2 in končala sezono Toronta. Philadelphia je tretjo četrtino dobila s 37:17 in šele petič v zgodovini se je zgodilo, da je ekipa iz mesta bratske ljubezni na tekmi končnice dobila četrtino za 20 ali več točk. Joel Embiid je bil s 33 točkami prvi strelec Philadelphie, Tyrese Maxey jih je dosegel 25, James Harden pa 22. Pascal Siakam je bil drugi strelec Toronta s 24 točkami, Chris Boucher pa jih je pri porazu dosegel 25.

Sixersi so dobili prve tri tekme serije, v podaljšku tretje tekme je za zmago poskrbel Embiid. Raptorsi so na četrti tekmi prejšnjo soboto preprečili metlo in v ponedeljek na peti tekmi v Wells Fargo Centru poskrbeli za preobrat.
Raptorsi so na četrtkovi tekmi igrali brez branilca Freda VanVleeta, ki je po poškodbi na četrti tekmi izpustil drugo zaporedno tekmo. Pri Sixersih ni bilo Matissa Thybulla, ki je v seriji v Torontu izpustil vse tri tekme, ker ni v celoti cepljen proti koronavirusu.

76ersi se bodo v polfinalu vzhodne konference pomerili z Miami Heat, medtem ko se bosta v drugem polfinalu vzhodne konference pomerila Boston Celtics in Milwaukee Bucks.