Dončić blestel ob vrnitvi, toda do zmage je prišel Utah

Košarka 24. Apr 20227:02 > 15:36

Na četrti tekmi v seriji med Utahom in Dallasom smo videli težko pričakovano vrnitev Dončića na parket. Slovenski as je odigral 34 minut in je bil najboljši strelec obračuna, toda tudi njegovih 30 točk ni bilo dovolj, saj je Utah v zaključku prišel do preobrata (100:99) in izid v seriji izenačil na 2:2. V vse večjih težavah pa so košarkarji Brooklyna, ki so izgubili še tretjič zapored. Tokrat je bil Boston boljši s 109:103. Goran Dragić tokrat ni imel vidnejše vloge, odigral je vsega devet minut.

Rudy Gobert je 11 sekund pred koncem tekme z “alley-oop zabijanjem” popeljal Utah v vodstvo, kar se je izkazalo tudi za končni izid. Na četrti tekmi so tako košarkarji Utaha s 100:99 ugnali Dallas Mavericks ter izenačili serijo prvega kroga končnice.

Spencer Dinwiddie je za Dallas zgrešil met za tri točke ob sireni. Utah je v četrti četrtini zadržal Maverickse pri vsega 18 točkah, potem ko je v drugem polčasu zapravil dvomestno prednost. Dallas je v prvih sedmih minutah četrte četrtine dosegel le dva koša, skupno pa so imeli v zadnji četrtini zgolj 33-odstotni met iz igre.

”To je ekipa, kakršna želimo biti,” je dejal Gobert. Jordan Clarkson je za Utah dosegel 25 točk, Donovan Mitchell je dodal 23 točk in sedem asistenc. Rudy Gobert je dosegel 17 točk in 15 skokov, od tega 10 v napadu. V četrti četrtini je iz črte prostih metov zadel 3 od 8, skupno pa 9 od 18.

Zvezdnik Dallasa Luka Dončić je ob vrnitvi po treh tekmah odsotnosti zaradi poškodbe vpisal 30 točk, 10 skokov in štiri podaje. ”Počasi dobivam nazaj občutek,” je dejal Dončić. ”Nekoliko sem utrujen, vendar se počutim odlično, da sem se vrnil.” Jalen Brunson je dodal 23 točk, Dorian Finney-Smith, Dwight Powell in Reggie Bullock pa so dosegli po 11 točk.

Peta tekma bo v noči na torek v Dallasu.

Debitiral z lastnimi športnimi copati

Pred tekmo je slovenski košarkar tudi uradno predstavil svoj lasten čevelj, v katerih je tudi debitiral v letošnji končnici. Vse tri tekme v seriji so se končale z osmimi ali manj točkami razlike.

Jalen Brunson je bil vrhunski predvsem pri nadzoru nad žogo, saj je na vseh treh tekmah le trikrat izgubil žogo. Poleg tega pa je na drugi tekmi dosegel svoj osebni rekord v končnici, ko je dosegel kar 41 točk

Dober začetek Dallasa, nato je pobudo prevzel Utah

Luka Dončić je tekmo začel v prvi peterki in se hitro vpisal med strelce. Sodeloval pa je bil tudi na prvi akciji tekme, njegovo alley-oop podajo je z zabijanjem uspešno zaključil Dwight Powell.

Po pričakovanjih prvi zvezdnik Dallasa ni odigral celotne prve četrtine. Po šestih minutah igre ga je trener Jason Kidd že zamenjal.

Gostje so tekmo začeli nekoliko bolje, povedli tudi z izidom 13:5, toda nato so se košarkarji Utaha vrnili v tekmo in prva četrtina se je končala z minimalno prednostjo domačinov. Dončić je po prvi četrtini vkjnižil sedem točk, tri skoke in eno asistenco.

V drugo četrtino je tokrat bolje vstopil Utah, košarkarji Dallasa po dobrih treh minutah nadaljevanja še niso dosegli točke. Za prve točke je poskrbel Teksašanov je poskrbel kdo drug kot slovenski košarkar.

Na splošno pa prvi polčas ni ponudil veliko dobre košarke. Napake so se vrstile na obeh straneh, predvsem pa Dallasu ni stekel met za tri točke. V napadalnem smislu so bili do polčasa povsem razglašeni. Utah je ob polčasu vodil s 54:42. Ob odmoru je bil najboljši strelec Dallasa prav slovenski košarkar, ki je po dveh četrtinah dosegel 14 točk, 4 skoke in eno asistenco.

Povsem drug obraz Dallasa v drugem polčasu

Čeprav je Utah ob polčasu vodil za 12 točk, so Mavericksi v drugem polčasu pokazali popolnoma drug obraz. Pri gostih sta najbolj razpoložena prav Dončić in Brunson. Sredi tretje četrtine so Teksašani prvič povedli, potem ko so vodili v prvi četrtini.

Dallas je v rednem delu sezone dosegel največ vrnitev po zaostanku za 10 točk, Utah pa je v zadnjih četrtinah tekem doživel več kolapsov.

V zadnji četrtini v prvih petih minutah nismo videli prav veliko dobre košarke. Obe strani sta poskušali z veliko meti za tri točke, videli pa smo vsega pet točk na obeh straneh skupaj.

Toda sledil je niz košarkarjev Utaha, ki so zadeli šest zaporednih metov. Jordan Clarkson je zadel vse tri proste mete, potem ko so nad njim storili osebno napako. Utah je vodil za točko 5:35 pred koncem četrte četrtine.

Pred zadnjo minuto je imel Dallas vsega eno točko prednosti.

Žoga je prišla v roke Dončića. 39 sekund pred koncem srečanja je z njegovo značilno stepback trojko poskrbel za +4 v korist Mavericksov. Toda na drugi strani je koš pod osebno napako dosegel Mitchell.

A zmaga ostaja v Salt Lake Cityu

Toda delni izid 5-0 za Utah je pomenil, da so vodili domačini. V zadnjem napadu za zmago košarkarji Dallasa niso organizirali pravega napada. Met za tri točke ob zvoku sireni pa ni bil natančen. Utah je tako izid v seriji poravnala na 2:2.

Mavericks prve tri tekme odigrali brez Dončića

Luka Dončić se je poškodoval na zadnji dan rednega dela sezone na tekmi proti San Antoniu. Ob pristanku je začutil bolečino v levi mečni mišici, ki ga je oddaljila od prvih tekem končnice.

Dončićevo stanje se izboljšuje. “Počutim se dobro. Vsak dan bolje,” je pred četrto tekmo povedal Luka.

Vrnitev Dončića je potrdil tudi Dallas. 23-letnik bo skoraj zagotovo odigral omejeno število minut. Na prvih treh tekmah je blestel predvsem Jalen Brunson, ki je ob dveh zmagah Dallasa dosegel 41 oziroma 31 točk. Utah ima veliko težav predvsem s kemijo med Rudyjem Gobertom in Donovanom Mitchellom.

Boston ima pripravljene metle

Celtics so na pragu zmage v prvem krogu končnice, saj so v noči na nedeljo v Brooklynu z zmago 109:103 v seriji proti Nets povedli s 3:0 v zmagah. Ključna igralca za Boston sta Jayson Tatum in Jaylen Brown. Tatum je dosegel 39 točk, Brown pa 23.

Odlična obramba Celticsov je ponovno ustavila zvezdnike Brooklyna, Kevin Durant ponovno ni bil pomemben dejavnik, zvezdnik Netsov pa je dosegel le 16 točk. Kyrie Irving je prav tako dosegel le 16 točk. Bruce Brown je bil s 26 točkami najboljši strelec Brooklyna.

Robert Williams je bil ponovno aktiven pri Celticsih in je začel tekmo na klopi. Williams je nastopil prvič po 27. marcu, ko si je proti Minnesoti strgal meniskus. “Time Lord” je tekmo končal z dvema točkama, dvema skokoma in eno blokado.

Goran Dragić tokrat ni dobil veliko priložnosti za igro. Odigral je vsega devet minut, med strelce se ni vpisal, je pa zabeležil en skok in eno podajo.

Košarkarji Bostona bodo imeli prvo priložnost, da v noči na torek v New Yorku napredujejo v drugi krog končnice.

Toronto se še ne poslavlja

Košarkarji Toronta so na četrti tekmi prvega kroga končnice proti Philadelphii prvič zmagali in podaljšali serijo. Na krilih Pascala Siakama, ki je dosegel 34 točk, in Garyja Trenta Jr. s 24 točkami, so rezultat v zmagah znižali na 3:1. Joel Embiid in James Harden danes nista bila najbolj razpoložena, novo priložnost za napredovanje pa bodo 76ers imeli že v noči na ponedeljek. Serija se seli nazaj v Philadelphio.

Košarkar Toronta Scottie Barnes se je na četrti tekmi po poškodbi vrnil v ekipo, ob tem pa je danes prejel nagrado novinec leta v ligi NBA. V letošnji sezoni je dosegal po 15,3 točke na tekmo, dodal 7,5 skokov in 3,5 asistenc. Leta 2019 je omenjeno priznanje osvojil tudi Luka Dončić.

Minnesota po drami izenačila izid v zmagah

Do izjemno pomembne zmage so prišli tudi košarkarji Minnesote, ki so v pravi drami ugnali zasedbo Memphisa. Na obračunu, na kakršnem se navadno lomi serija v končnici, je s 34 točkami in 14 skoki blestel Karl-Anthony Towns, center volkov je prvič v karieri dosegel več kot 30 točk na tekmi končnice. Za zmago gostov ni bilo dovolj niti 34 točk Desmonda Bana.

Liga NBA, končnica:

Sobota, 23. april:

Toronto Raptors (5) – Philadelphia 76ers (4) 110:102 (24:24, 30:25, 26:28, 30:25) /1:3/
Siakam 34, Trent 24; Harden 22, Embiid 21.

Utah Jazz (5) – Dallas Mavericks (4) 100:99 (23:24, 30:19, 24:39, 22:18) (4) /2:2/
Clarkson 25, Mitchell 23; Dončić 30 (11/21 iz igre, 4/10 za tri, 4/4 prosti meti), 10 skokov, 4 podaje.

Brooklyn Nets (7) – Boston Celtics (2) 103:109 (25:30, 25:23, 22:28, 31:28) /0:3/
Brown B. 26, Durant 16 in Irving po 16; Tatum 39, Brown J. 23.

Minnesota Timberwolves (7) – Memphis Grizzlies (2) 119:118 (33:28, 27:28, 33:31, 26:31) /2:2/
Towns 33, Edwards 24; Bane 34, Brooks 24.