Redni del letošnje sezone lige NBA se počasi bliža h koncu in s tem tudi trpljenje vijolično-zlate ekipe iz mesta angelov. Los Angeles Lakers so v prostem padu in ni videti, da se bo kmalu odprlo padalo.
Najznamenitejša košarkarska franšiza to sezono preživlja enega najbolj črnih obdobij v svoji zgodovini. Še oktobra so košarkarji Los Angeles Lakers sodili med ožje favorite za naslov, zadnjič so ga osvojili pred komaj dvema letoma, a nato povsem razočarali. Iz meseca v mesec je pogled na zvezdniško zasedbo bolj klavrn, zdi se, da jim v lovu na končnico ne bo pomagal niti razširjen sistem, ki ga je vodstvo lige NBA uvedlo s sezono 2020/21.
Ne le, da ima možnost za končnico v vsaki konferenci kar 10 od 15 moštev – prvih šest neposredno, naslednja štiri skozi dodatno kvalifikacijsko sito -, trije klubi z dna zahoda so že pred meseci pomahali z belo zastavo in se povsem osredotočili na prenovo ter pomlajevanje ekipe. To so Houston, Oklahoma in Portland.
Torej bi morali Jezerniki vsaj za dodatne kvalifikacije (t.i. play-in) prehiteti le še dve franšizi. Še 5. februarja so imeli pred San Antonio Spurs in New Orleans Pelicans šest zmag naskoka. Danes, potem ko jim je močno zaušnico prilepil še Dallas z Luko Dončićem, sta jih oba že prehitela ter potisnila na mesto, ki 11. aprila vodi na predčasne počitnice.
Ob predpostavki, da je New Orleans že vso sezono brez poškodovanega prvega zvezdnika Ziona Williamsona. Medtem ko bo najdražji posameznik San Antonia Dejounte Murray to sezono zaslužil za NBA razmere povprečnih 15,4 milijona ameriških dolarjev, oziroma kar 28,8 milijona manj od prvega organizatorja igre pri LA Lakers Russella Westbrooka. Še bolj nor je podatek, da najbolje plačana posameznika Jezernikov zaslužita več kot celotno moštvo iz Teksasa.
Zadnjič so bili Lakersi na 6. mestu, ki kot zadnje še neposredno vodi v končnico, 8. januarja, ko so imeli razmerje zmag in porazov 21-19. Od takrat so na 35 tekmah kar 25-krat izgubili (10-25).
Navijači Los Angeles Lakers, če se še niste, ozrite se stran. Našteli bomo pet glavnih razlogov za popoln kolaps, ki ga lahko iz negativne v pozitivno zgodbo preobrne le še čudež (beri: šampionski prstan, končnica za tako drago moštvo ne bo dovolj).
1. Menjava za Russella Westbrooka
Prva in daleč najslabša odločitev vodstva kluba se je zgodila 30. julija lani. Ne le, da so v kader dodali posameznika, ki z LeBronom na parketu ni uspel razviti kemije in je, ne boste verjeli, celo bolje plačan od prvega zvezdnika ekipe, kot snežna kepa, ki se zakotali po hribu navzdol, je ta poteza vplivala še na dve drugi izgubljeni transakciji. A več o tem v drugem in tretjem razlogu za slabo sezono.
Jezerniki so želeli ob LeBrona in Anthonyja Davisa dodati Russella Westbrooka in tako ustvariti zvezdniški trojček, ki bi znamenito franšizo po številu naslovov dvignil nad Boston, s katerim si trenutno deli vrh. Oba sta osvojila po 17 lovorik.
Iz Los Angelesa so v zameno za takrat še 32-letnega organizatorja igre poslali Kyla Kuzmo, Kentaviousa Caldwella-Popa, Montreza Harrella in 22. izbor na naboru. Že zgolj Kuzma bi verjetno bil precej bolj koristen za moštvo, še toliko bolj zaradi pogoste odsotnosti Davisa. Letos v povprečju daje 17,1 točke, 8,5 skoka in 3,5 asistence.
Najbolje plačani Jezerniki:
1. Russell Westbrook – 44,2 milijona dolarjev
2. LeBron James – 41,2 milijona dolarjev
3. Anthony Davis – 35,4 milijona dolarjev
2. Izguba Alexa Carusa
Lansko odkritje La Lakers Alex Caruso, ki je nemudoma postal tudi ljubljenec navijačev, je bil poleti prost košarkar. Imel je veliko željo, da s klubom podpiše novo pogodbo, pripravljen je bil sprejeti celo nižjo plačo, da bi le lahko ostal v mestu angelov. Zadržati si ga je želel tudi LeBron. Podpisal je za Chicago.
Bullsi so mu ponudili 37 milijonov dolarjev za štiri sezone. Lakersi le 15 za dve. Caruso je bil pripravljen sprejeti 20 milijonov za dve sezoni, a mu je bil nekdanji klub takšen znesek pripravljen izplačati šele v treh letih. Gre za skopuštvo lastnikov, ki niso bili pripravljeni plačati dodatne kazni za prekoračitev omejitve plač, ki je bila še toliko večja prav zaradi … Uganili ste, menjave za Westbrooka.
Caruso, ki je v prvih štirih sezonah čez lužo zaslužil le šest milijonov dolarjev, bi se moral žrtvovati za lastnike kluba vrednega več milijard dolarjev. Pomahal mu je v slovo. Jerry Buss se zagotovo obrača v grobu.
3. Zavrnitev DeMarja DeRozana
Izjemno nerazumljiva je tudi odločitev, da z obema rokama ne zagrabijo DeMarja DeRozana, ki se je poslavljal od San Antonia. Izvrsten krilni košarkar je želel triletno pogodbo, a so Lakersi ocenili, da je to za 32-letnega košarkarja preveč tvegano.
Ista franšiza je v menjavi sprejela enako starega Westbrooka, ki mu je v naslednjih dveh leti pripadalo več kot 90 milijonov dolarjev. DeRozan je deset milijonov manj zahteval za tri in to dobil od Chicaga, kjer se je z izjemnimi predstavami prebil celo med deset najboljših v boju za naziv najkoristnejšega košarkarja sezone.
4. Poškodba Anthonyja (day-to-) Davisa
Če se osredotočimo še na dogajanje to sezono, najbolj zagotovo izstopa Anthony Davis. Oziroma povedano drugače, je največkrat odsoten. Letos je odigral manj kot polovico vseh tekem LA Lakers. Enako se je zgodilo lani, ko je odigral 36 od 72 tekem. Letos 37 od 75.
Še Kristaps Porzingis, ki velja za “steklenega” košarkarja, je v zadnjih dveh sezonah odigral 16 tekem več. Nič čudnega, da se je Davisa v ZDA prijel vzdevek “day-to-Davis”. Z besedno zvezo “day-to-day”, ki v prevodu pomeni dan za dnem, čez lužo namreč označijo poškodovane košarkarje, katerih vrnitev se pričakuje v kratkem oziroma v naslednjih dneh. Ne boste verjeli, Davis naj bi se vrnil “že” v petek, ko bodo Lakersi gostovali v Utahu.
Z Davisem v postavi so letos Lakersi dobili 17 od 37 tekem, brez njega 14 od 38.
5. Starost LeBrona Jamesa
Za konec velja omeniti še LeBrona Jamesa, ki je kljub 37 letom s 30,1 točke na tekmo celo prvi strelec lige. A tudi on ni več sposoben nase naložiti takšnega bremena kot v preteklosti, ko je lahko povprečna moštva popeljal visoko po lestvici in globoko v končnico.
Zdi se, da bo to sezono izkoristil za polnjenje statistike in lov na najprestižnejši rekord v ligi NBA – največ točk v zgodovini. Trenutno na vrhu kraljuje Kareem Abdul-Jabbar, vpisal je 38.387 točk, sledi LeBron s 37.024. Letos ga še ne bo presegel, to mu bo uspelo naslednjo sezono, če mu bo le služilo zdravje.
Nasvidenje Rob Pelinka?
Če bo za čas finala lige NBA, ki je na sporedu v prvi polovici junija, športni direktor Rob Pelinka še vedno zasedal trenutni položaj, bo to veliko presenečenje. Enako najverjetneje velja za glavnega trenerja Franka Vogla.
Medtem ko Tyron Lue z zdesetkanimi LA Clippers dela čudeže, mimogrede, lahko bi sedel na klopi LA Lakers, a se je zataknilo pri višini plače, so Jezerniki padli z mest za dodatne kvalifikacije.
Zdaj, ko naj bi se končno vrnil Davis, se je poškodoval LeBron, razpored do konca sezone pa je brutalen. Sledijo obračuni z Utahom, New Orleansom, dvakrat z Denverjem, Phoenixom, Golden Statom in Oklahomo. Le zadnje moštvo od naštetih ima slabše razmerje od Jezernikov, pa še to jih je letos na treh medsebojnih tekmah že dvakrat premagalo. Sledi 0-7 za češnjo na torti?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje