Trenutni Dallas resna grožnja obstoju Luke Dončića

Košarka 12. Nov 20228:00 4 komentarji

Za košarkarji Dallas Mavericks je enajst od 82 tekem v rednem delu letošnje sezone. Ker so kljub pozitivni bilanci na lestvici v uvodnih treh tednih deležni tudi nekaj kritik, smo se poglobili v glavne težave Teksašanov, ki so hkrati tudi velika rezerva pred nadaljevanjem sezone. V eni od statističnih metrik močno izstopa predvsem številka Luke Dončića, kar vse bolj skrbi trenerja Jasona Kidda. Čas je za Sportklubovo sobotno analizo.

Vodilni strelec lige, najvišji odstotek zaključenih napadov in najvišji delež asistenc so tri statistične prvine v katerih je to sezono Luka Dončić na vrhu lige NBA. Dallas Mavericks vse od prihoda slovenskega čudežnega dečka v ZDA tako zelo od enega košarkarja še niso bili odvisni. Vsaj po enajstih tekmah nove sezone lahko trdimo, da je napad Mavsov po odhodu Jalena Brunsona postal še bolj geocentričen.

Luka sicer že nekaj let velja za morda najboljšega košarkarja v ligi, ko je govora o t.i. dvigovanju spodnje meje uspeha kluba. S svojo igro tako zelo vpliva na zmage moštva, da čeprav trenutno marsikaj v Dallasu ne deluje, je Dončić dovolj, da ekipo drži nad gladino. Trenutno so sicer Mavericksi pri šestih zmagah in petih porazih, a bi lahko odstotek zmag precej zanihal v obe smeri, saj je bilo večina dvobojev odločenih šele v zadnjih minutah.

Zapravljanje visoke prednosti in nedopustni porazi

Ena od velikih težav, s katerimi se to sezono spopadajo Mavsi, je padec igre v drugem polčasu. Ponavlja se vzorec, da si do odmora priigrajo otipljivo prednost, ki se nato v nadaljevanju hitro stopi. Tako so že za uvod v sezono v Pheonixu zapravili kar 22 točk prednosti in izgubili obračun.

Proti Oklahomi, ki sodi med slabša moštva lige in je pogrešala še talentiranega Josha Giddeyja, so na domačem parketu še 5:41 pred koncem vodili s 95:79, potem ko sta visoko prednost pridelala razpoložena Spencer Dinwiddie in Christian Wood. Brez potrebe je Jason Kidd ob dobri igri in visokem vodstvu na parket vrnil Dončića, ki je bil v zaključku neprepoznaven, Mavsi pa so postali šele druga ekipa v zadnjih 25 letih, ki je v zadnjih štirih minutah tekme zapravila 16 točk naskoka.

Nato so skoraj zapravili še 19 točk prednosti proti Torontu in vendarle slavili za točko. Proti Brooklynu so v zadnjem delu tesno slavili po zapravljenih 11 točkah zaloge. Tudi zadnja dva poraza sta prišla po slabo odigranih zadnjih četrtinah. Proti Orlandu so v zadnjem delu telički zmogli le 13 točk, Washington pa se je brez Bradleyja Beala in Kristapsa Porzingisa vrnil po minus 14.

Skrb zaradi prevelike odvisnosti od Luke Dončića

Od naprednih statističnih metrik to sezono znova, a še v večji meri, izstopa Dončićeva poraba žog. Trenutno je po podatkih uradne strani lige za statistiko (NBA Stats) s 37,9 odstotka zaključenimi napadi med vsemi košarkarji v ligi povsem na vrhu po uporabi, s 36,4 odstotka mu sledi Giannis Antetokounmpo (upoštevani so košarkarji, ki so to sezono odigrali vsaj 50 minut).

Kaj je odstotek porabe? Stopnja uporabe izračuna odstotek napadov ekipe, v katere je bil igralec neposredno vključen, medtem ko je bil na parketu, pod pogojem, da se napad konča na enega od treh načinov: poskusom meta iz igre, izvajanjem prostega meta ali z izgubljeno žogo. V povprečju bo imel igralec stopnjo uporabe 20 odstotkov, saj je vedno hkrati v igri pet košarkarjev.

Prav tako je Dončićeva uporaba skoraj vsako leto kariere še zrasla in nič drugače ni letos. Takšnega odstotka namreč ni imel še nikdar v karieri. V svoji prvi sezoni čez lužo je bil pri 29,6 odstotka, nato se je številka poviševala do 35,5%, 35%, 36,8% in letošnjih 37,9%.

Težave s preobremenjenostjo Dončića se zaveda tudi strateg Jason Kidd: “Če bomo tako nadaljevali, potem ne bo dočakal božiča. Vsi bodo rekli, da je star 23 let, vendar je le človek. Druga stran tega je, da trenutno veliko pada na parket in to je ena od stvari, o katerih se bova pogovarjala. Parket vedno zmaga. To te ne ujame v prvem ali drugem letu, je pa ‘staranje’ hitrejše prav zaradi udarcev.”

Zaradi velikega bremena v napadu pa hkrati trpi tudi njegova igra na obrambni strani parketa, je še opozoril Kidd. “Moramo biti sposobni najti to ravnovesje, da lahko sodeluje v obrambi, ker nam bo to pomagalo zmagovati. Vendar je njegova stopnja uporabe tako visoka, da včasih pride do situacij, ko v obrambi ne sodeluje. Zgodi se,” je dodal glavni trener Dallasa in še pripomnil, da bodo morali bolj konstantno na pomoč priskočiti tudi soigralci.

Skrb je po porazu v Orlandu izrazil tudi Slovenec. “Imel sem pestro poletje in mislim, da zdaj to prihaja za mano. Na zadnjih dveh srečanjih sem se počutil nekoliko bolj izpraznjenega, a to ne sme biti opravičilo,” je dejal prvi zvezdnik Dallasa.

Luka je sicer sezono začel v izjemni formi in se znova spogledoval z zgodovinskimi dosežki. Na uvodnih devetih tekmah sezone je presegel mejo 30 točk in postal košarkar z drugim najdaljšim nizom tovrstnih tekem na začetku sezone. Več, kar 23, jih je nanizal le Wilt Chamberlain. Trenutno je 23-letni Ljubljančan s 33,6 točke na tekmo vodilni strelec lige NBA.

(Ne)uporaba Christiana Wooda

Zagotovo ima del zaslug za Dončićevo še povišano uporabo odhod Jalena Brunsona, ki je lansko sezono postal njegova druga violina. Izguba odličnega organizatorja igre, ki ima letos za New York povprečje 19,2 točki in 6,8 asistence, se precej pozna Mavsom, ki so tako ostali brez pravega namestnika Dončića. Od branilcev, ki znajo v igro vključevati druge, je tako ostal le Spencer Dinwiddie.

Glavna okrepitev pred novo sezono je bil center Christian Wood, ki pa je nekoliko presenetljivo sezono začel na klopi. Precej čudi predvsem njegova nizka minutaža. Na devetih tekmah – zadnji dve je izpustil – je na parketu preživel le 24,7 minute, večjo vlogo ima pet teličkov. V povprečju prispeva 15,5 točke in 7,8 skoka.

Podatek je presenetljiv iz dveh razlogov. JaVale McGee, ki je sezono začel kot prvi center Dallasa, je za zdaj precej razočaral, tako je bil Kidd prisiljen s konca klopi “odkopati” Dwighta Powella.

Kot drugo velja izpostaviti, da imajo Teksašani v minutah, ko sta na parketu tako Dončić kot Wood, najboljši napadalni indeks med vsemi kombinacijami dveh košarkarjev. V 136 minutah, kolikor sta jih odigrala skupaj, pa so Mavsi sicer dosegli 19 točk več od nasprotnika. Kljub temu si na tekmo v povprečju parket delita le 15 minut. Naveza Dončić – McGee ima denimo v le 75 minutah (+/-) kar -26.

Uspešna naveza, ki pa je Kidd za zdaj ne koristi veliko. Foto: Profimedia

Kje je pomoč?

Vprašanje, s katerim se tako strokovnjaki kot laiki košarke sprašujejo že daljše obdobje. Kdaj bo Dallas ob Luko Dončića dodal pravega drugega zvezdnika in tako dokončno ustvaril moštvo, ki bo vsakoletni konkurent za naslov prvaka? Vsaj ta trenutek franšiza ni najbolje pripravljena za tako odmevno menjavo. Športni direktor Nico Harrison, ki je vajeti prevzel lanskega junija, stavi na potrpežljivost. Drugega mu glede na sestavo ekipe niti ne preostane. Dallasu enostavno primanjkuje izborov na naboru in kvalitetnih, predvsem mladih košarkarjev, ki bi bili dovolj za “nakup” drugega zvezdnika.

Zato še dodatno skelijo trenutne podpovprečne predstave nekaterih ključnih podpornih članov moštva. Reggie Bullock je sezono začel s katastrofalnim metom in dosega le 4,9 točke na tekmo, ob tem iz igre zadene le 30,5 odstotka poskusov. Prav tako so precej upadle tudi številke Doriana Finneyja-Smitha v praktično vseh statističnih kategorijah. Obrambni specialist pa je v noči na petek dopustil, da je Mavsom kar 36 točk nasul Kyle Kuzma.

V zadnjih sezonah smo se sicer naučili, da Dallas višjo prestavo vklopi nekje po polovici sezone. Prav Finney-Smith že skoraj pregovorno začne počasneje. Tudi Tim Hardaway po poškodbi še išče pravi ritem. Do Mavericksov je ugoden tudi razpored. Naslednjih pet tekem bodo igrali doma, večinoma pa bo šlo za nasprotnike po meri. V American Airlines Center prihajajo Portland, La Clippers, Houston in nato dvakrat Denver.