Luka Dončić je član Dallas Mavericks že šest sezon, že danes pa se lahko pogovarjamo o veliki verjetnosti, da bo tako ostalo vsaj do leta 2031. Kmalu se mu namreč obeta nova pogodba, ki se ji bo zelo težko uprl. Poglejmo, zakaj.
Slovenski košarkarski superzvezdnik je čez lužo presegel še tista najbolj nora pričakovanja, s katerimi se je v ZDA podal z nadimkom čudežni deček. Ta ga je spremljal praktično od debitantskega nastopa za Real Madrid, ki ga je dočakal pri komaj 16 letih starosti. Vse od takrat se njegova kariera strmo vzpenja, dobrih devet let pozneje Luka Dončić velja za eno globalnih športnih in ne le košarkarskih superzvezd.
Dallas Mavericks so leta 2018 na loteriji zadeli kar trikrat. Prvič dobesedno. Vrstni red nabora namreč določa prav ples kroglic, Teksašanom pa je namenil številko pet. Dovolj visoko, da so lahko sanjali o Dončiću. Drugič so zadeli po zaslugi Phoenixa in Sacramenta, ki sta bolj verjela v sposobnosti Deandreja Aytona in Marvina Bagleyja. Tako je bil Luka ob tretjem izboru še vedno na voljo, zato so v Dallasu z menjavo skočili še dve mesti višje in tako imeli srečo še tretjič. Slovenca bi jim namreč lahko spreljala Atlanta, ki pa si je v svojih vrstah želela Traeja Younga.
Vse od takrat je Dončić predvsem ameriškim dvomljivcem zapiral usta in do danes že petkrat zapored postal član prve peterke lige NBA ter splošno poznan kot eden najboljših igralcev na svetu. V svojih vrstah bi si ga seveda želelo vseh preostalih 29 franšiz, a menjava okolja bi bila ta trenutek veliko presenečenje. Vse dvome bi lahko Luka razblinil že prihodnje leto, ko bo imel možnost z Dallasom pogodbo podaljšati še drugič v karieri. Našteli smo pet razlogov, zakaj bomo Dončića še dolga leta gledali v modrem dresu Dallas Mavericks.
1. Denar je sveta vladar
Liga NBA je posel, v katerem se vse vrti okoli denarja, tega pa je čez lužo na voljo ogromno, zato začnimo pri številkah. Kolektivna pogodba med sindikatom igralcev in lastniki klubov zelo natančno določa tako zgornje kot spodnje omejitve plač.
V osnovi je zgornja meja enoletnega zaslužka določena pri 25 odstotkih od celotne plačilne kapice za dotično sezono. Košarkar si lahko z dobrimi predstavami pribori individualne nagrade in izbore v najboljše peterke, s tem pa se mu lahko odpre skok na 30 ali celo 35 odstotkov vrednosti od t.i. salary capa. Po zaslugi zadnjega izbora v prvo peterko si je Luka že zagotovil maksimalnih 35 odstotkov ob naslednjem podpisu pogodbe.
Ker o tem, če mu bo Dallas res ponudil “supermax” pogodbo ni nikakršnega dvoma, ta pa bo po trenutnih predvidevanjih rasti plačilne kapice prihodnje leto znašala 346 milijonov dolarjev za pet let, kar bo najvišja pogodba v zgodovini lige NBA, se bo Luka podpisu težko uprl. Sklenitev bo mogoča od 1. julija 2025 naprej, pogodba pa bi v veljavo vstopila leta 2026 in tekla do 2031.
2. Zgodovina pravi: “Še nihče ni rekel ne”
V navezavi na prejšnjo točko smo že pri drugem razlogu. V vsej zgodovini lige NBA namreč še ni bilo košarkarja, ki bi zavrnil t.i. supermax pogodbo, v kolikor je takšno ponudbo seveda tudi prejel na mizo.
Bilo je nekaj posameznikov, ki bi lahko dobili najvišjo mogočo pogodbo glede na pravila lige NBA, a do dejanske ponudbe ni prišlo, ker je igralec že prej izsilil odhod. Takšen je bil denimo Anthony Davis, ki bi imel poleti 2019 možnost podaljšanja pogodbe, ki se mu je sicer iztekala z letom 2020. Bil je v enakem položaju, kot bo prihodnje leto Luka, a je že nekaj mesecev prej zahteval menjavo v drugo moštvo ter nato pristal v LA Lakers.
Trenutni supermax je bil v kolektivno pogodbo dodan leta 2017. Poleg kar 35 odstotkov letne plače od celotnega salary capa prinaša tudi višje, kar osem odstotne dvige plače v vsaki naslednji sezoni. Za Dončića bi to pomenilo, da bi v prvi sezoni prejel 59,7 milijona dolarjev in v petem letu pogodbe kar 78,8 milijona ameriških zelencev.
Kdo bo takšnim številkam rekel "ne"? Predvsem ob predpostavki, da bi v primeru podpisa s katerokoli drugo ekipo zagotovljeni zaslužek padel za več kot 100 milijonov dolarjev.
3. Mavericks postajajo EKIPA
V Dallasu praktično od prve sezone po pridružitvi Dončića ekipo gradijo okoli Slovenca. Prvi poskus se je sicer izjalovil, predvsem menjava za Kristapsa Porzingisa se je pošteno ponesrečila in klub na trgu omejila še prihodnjih nekaj sezon. Bolje gradnja uspeva športnemu direktorju Nicu Harrisonu, ki je na položaju od leta 2021.
Predvsem lani je Nico povlekel nekaj asov iz rokava, ko je po porazni sezoni uspel izjemno vnovčiti 10. izbor, se z njim znebil nekaj slabih pogodb in hkrati na naboru dodal Derecka Livelyja, ki se kaže kot velika pridobitev za moštvo. Zadetek v polno je bila tudi menjava za Kyrieja Irvinga, ki ga je Dallas dobil skoraj "zastonj". Letos so Teksašani dodali še Klaya Thompsona, s katerim bodo poskušali še nadgraditi lansko uvrstitev v finale.
Trenutno bi Luka težko našel boljšo sredino, predvsem ob zavedanju, da bi kakršna koli menjava v drugo franšizo ekipo, ki bi ga pridobila, povsem oskubila, saj bi Dallas za slovenskega zvezdnika zahteval vse in še več.
4. Dallas mu več kot očitno ugaja
Če kulture in zgodovine ni mogoče primerjati, pa mesto Dallas po sami klimi ni tako zelo drugačno od Madrida. Tudi španska prestolnica ima mile zime, Dallas pa je v povprečju še za nekaj stopinj Celzija toplejši.
Tukaj se je povsem ustalil in si ustvaril družino. Da bi se počutil še bolj domače, skrbi tudi klub. Ob sebi ima namreč kopico poznanih obrazov, zadnja leta so v strokovni štab dodali Marka Milića in Anžeta Mačka, ki sta tudi del slovenske košarkarske reprezentance, medtem ko je minulo zimo prišel še nekdanji fizioterapevt Real Madrida Javier Barrio Calvo. V Dallasu ima veliko besede ter mu je vse podrejeno.
5. Pravi naslednik Dirka - mož enega kluba?
Luka se je že s 13 leti preselil v Madrid, kjer je ostal šest let, do leta 2019, ko je bil izbran na naboru lige NBA. Še danes je s kraljevim klubom izjemno tesno povezan, ostaja njegov reden gost, na družbenih omrežjih pa tako za košarkarsko kot nogometno ekipo ves čas izraža podporo. Real je ostal njegova druga družina.
Podobno gradi tudi v Dallasu. Vse od selitve čez lužo vztrajno zatrjuje, da se v klubu počuti odlično in nikoli ni niti najmanj namigoval, da bi se lahko preselil v drugo ekipo. Tudi po porazni sezoni 2022/23, ko se ni uvrstil v končnico in so ameriški mediji hiteli z ustvarjanjem pritiska, da naj bi Dallasu grozil odhod prvega zvezdnika, za takšen scenarij ni bilo možnosti. Glede na Dončićevo tekmovalnost ne bo odnehal, dokler Dallasu ne pribori kakšen prstan ali dva. Kot Dirk Nowitzki.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje