Luka Dončić ima zdaj ob sebi nadčloveka

Košarka 2. Mar 202511:00 1 komentar
LeBron James
LeBron James. Foto: Profimedia

LeBron James je na zadnjih 25 tekmah v povprečju vpisal 26,4 točke, 8,2 skoka in 8,3 asistence. Nič nenavadnega, če ne bi pred začetkom tega niza dopolnil že 40 let! Glede na zgodovino gledamo daleč najboljšega 40-letnega košarkarja v zgodovini.

LeBron James že 22. leto premika košarkarske mejnike in na novo zastavlja meje človeških zmogljivosti. Vsak, ki si je v zadnjem obdobju pogledal kakšen dvoboj Los Angeles Lakersov, bi morda pomislil, da gleda nekaj normalnega. Gre vendarle za “kralja” Jamesa, ki že dve desetletji velja za enega najboljših košarkarjev na svetu. A to, kar še vedno počne po upihnjeni 40. rojstnodnevni svečki, še zdaleč ni običajno. Kaj takšnega košarkarski svet še ni doživel.

Ne bi bilo težko sestaviti trdnega argumenta, da je LeBron celo najboljši atlet, kar smo jih videli. Ne le v košarki, temveč športu nasploh. Njegova strast pri skrbi za telo res dosega mitski status, tudi napredek znanosti vsekakor igra pomembno vlogo na vseh ravneh nutricionistike, priprave in regeneracije, a veliko je vsekakor zapisanega tudi v genih.

James je pri 40 letih in 60 dneh, kolikor jih je štel ob mestnem spopadu med Lakersi in Clippersi, trenutno najstarejši igralec v ligi NBA. Ta naziv je prevzel iz rok Udonisa Haslema, ki je v Miamiju vztrajal do 42. leta starosti. Po dopolnjenem 40. letu je zmogel le še vsega skupaj 180 minut igre. Pred njim je mejnik 40 let presegel Joe Johnson, ki je na parketu zmogel zgolj še dve samcati minuti.

haslem, Miami
Haslem je v zadnjih letih kariere skrbel le še za garderobo. Foto: Profimedia

Hitro se izriše slika, kako neverjetno in težko dojemljivo je početje LeBrona Jamesa. V noči na petek je Minnesoti nasul 33 točk, 17 skokov in 6 asistenc. Tudi Vince Carter, ki je ob zadnjem nastopu pred štirimi leti štel 43 let in 45 dni ter prav tako velja za enega najboljših atletov vseh časov, po 40. letu ni več presegel mejnika 30 točk. Šestkrat je točkovni seštevek na tekmi popeljal le še nad 20 točk. Kaj pa LeBron? 22 od 25 tekem je kot 40-letnik sklenil z vsaj 20 točkami.

Praktično edini košarkar v zgodovini, ki se približa “kralju”, je eden in edini Michael Jordan. Po drugi upokojitvi se je v ligo NBA vrnil v dresu Washington Wizards in 40 let dopolnil sredi druge in tudi svoje zadnje sezone v karieri. Kot 40-letnik je zbral 30 nastopov in v tem obdobju v povprečju vpisal 22,4 točke, 7,2 skoka in 3,4 asistence na dvoboj. Izjemne številke, a vendarle nižje od LeBrona, ob precej nižji učinkovitosti in tudi ob precej negativnem izkupičku moštva (12-18).

Do rekorda še več kot pet let

Absolutni rekorder po starosti na tekmi lige NBA je Nat Hickey, ki je daljnega leta 1948 za Providence Steamrollers zaigral star 45 let in 363 dni. LeBron je s 40 leti in 60 dnevi trenutno na 26. mestu, a bo še to sezono prehitel vsaj Juwana Howarda. Ker se pričakuje, da bodo Jezerniki zaigrali v končnici, pa najverjetneje še vsaj Charlesa Oakleyja.

Ker bo skoraj zagotovo v ligi NBA nastopal tudi v prihodnji sezoni, se lahko nadeja še precejšnjega skoka po večni lestvici. S koncem rednega dela sezone 2025/26 bi na 10. mestu prehitel legendarnega Johna Stocktona (41 let, 35 dni).

Stockton je v kar 16 sezonah od 19 v ligi NBA odigral vseh možnih 82 tekem rednega dela. Foto: Guliverimage.

Med 15 najstarejšimi NBA igralci v zgodovini najdemo kar devet članov Dvorane slavnih: Robert Parish, Vince Carter, Dikembe Mutombo, Kareem Abdul-Jabbar, Bob Cousy, John Stockton, Karl Malone, Dirk Nowitzki in Manu Ginobili.

Že zdaj odigral največ minut

Še en aspekt, po katerem je trenutna igra LeBrona nad vsemi pričakovanji človeških sposobnosti, je število odigranih minut. Če morda ne sporoča zadosti že sama starost, pa je James “najstarejši” v zgodovini glede na iztrošenost svojega telesa. V rednem delu in končnici je na parketu preživel že 70.295 minut. Štiri tisoč več od prvega zasledovalca (Kareem), osem tisoč od drugega (Malone) in 13 tisoč od tretjega (Kobe Bryant).

Pri 40 letih še vedno tudi silovito zabija. Foto: Profimedia

To pomeni, da bi moral, če bi vsak obračun v igri preživel vseh 48 minut, kolikor traja tekma v ligi NBA, odigrati kar 1.465 tekem, da bi prišel do te številke.

Če bi denimo Luka Dončić nadaljeval s tempom, ki ga je imel v uvodnih šestih sezonah v ligi, v katerih je zbral 422 tekem in odigral 13.943 minut, bi LeBrona predvidoma ujel leta 2048, ko bi štel 49 let in bi v ligi NBA nastopal že 30. sezono. Podatek, ki dovolj zgovorno priča o vzdržljivosti LeBrona, ki je unikum s košarkarskega parketa. V mestu angelov se bo Luka učil od najboljšega.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino