Luka Dončić je raztrgal letalsko karto za Ljubljano

Košarka 9. Maj 20220:08 > 8:19 2 komentarja
Luka Dončić. Foto: Jerome Miron-USA TODAY Sports via Guliver

Košarkarji Dallas Mavericks so okrepili zgodbo o vrnitvi odpisanih, potem ko so v domači dvorani še drugič zapored premagali Phoenix Suns ter tako izid v drugem krogu končnice izenačili (111:101). Med junaki izjemne predstave zasedbe iz Teksasa je bil tudi Luka Dončić (26 točk, 11 asistenc, 7 skokov). Na 2:2 so izid v seriji izenačili tudi košarkarji Philadelphie, ki so še v drugo doma ugnali Miami (116:108).

Ko je Phoenix v četrtek še drugič razvrednotil fantastično predstavo Luke Dončića, gladko premagal Dallas in v seriji povedel z rezultatom 2:0, so slovenskemu zvezdniku mnogi že rezervirali letalsko vozovnico za Ljubljano. S sanjskim koncem tedna jo je Ljubljančan samozavestno raztrgal in podaljšal sezono. Sobotna zmaga še zdaleč ni bila ”napaka v sistemu”. V nedeljskem terminu, ki je bil kot naročen za slovenske ljubitelje košarke, je namreč Dallas z učinkovito ekipno predstavo še enkrat strl oreh iz Arizone, tako da je zdaj rezultat poravnan (2:2) .

Slovenski zvezdnik sicer, za razliko od glavnine soigralcev, ni imel strelskega navdiha. Prispeval je le eno (iz 9 poskusov) od skupno kar 20 Dallasovih trojk. Vseeno pa je bil prvi strelec svoje ekipe (26 točk – met iz igre 9:25, prosti meti 7:8), ob tem pa je znal v ključnih trenutkih prilagoditi igro. Deloma tako, da je izkoriščal svojo fizično moč in prihajal do položajev za mete izpod koša, deloma z zaposlovanjem soigralcev. Podelil jim je kar 11 asistenc, dodal pa je še 7 skokov in 4 pridobljene žoge. Toda zmaga Dallasa je bila tokrat v prvi vrsti – ekipna. To potrjujeta tako ritem tekme kot pogled na seznam strelcev. Dorian Finney-Smith je namreč prispeval 24 točk, 18 jih je dosegel še Jalen Brunson. Predvsem pa je zasedba Jasona Kidda gostom preprečila, da bi izkoristila premoč pod košem, glavo pa je po 35 doseženih točkah sklonil tudi Devin Booker.

”Hudičevo dobra ekipa so. A tudi mi znamo strniti svoje vrste. Ko jih, smo zelo nevarni. Tako moramo igrati tudi v prihodnje. Smo samozavestni. Vemo, da moramo igrati trdo,” je po tekmi je dejal najboljši slovenski košarkar.

Dončić je v tekmo vstopil z ognjem v očeh. Resda si je zaradi tega kaj kmalu prislužil tudi tehnično napako in se še nekajkrat znašel v položajih z iskrami, a je po drugi strani z izjemno energijo okužil tudi soigralce. Posebno dimenzijo so Dallasovi igri v prvem polčasu dajali košarkarji s klopi. V prvi vrsti ljubljanski znanec Davis Bertans, ki je v dosedanjem delu končnice v povprečju dosegal 3,6 točke, tokrat pa je navdušil s kar štirimi zaporednimi zadetimi trojkami.

Ob razpoloženem Dončiću (16 točk, 6 asistenc v prvem polčasu) so svoj delež v pravem strelskem festivalu (14 trojk v prvem polčasu) prispevali še Dorian Finney-Smith, Spencer Dinwiddie in Maxi Kleber, tako da je bil Phoenix, pri katerem je sicer izstopal neumorni Devin Booker, z izjemo uvodnega vodstva, povsem v podrejenem položaju.

V petnajsti minuti so gostitelji vodili s kar 17 točkami naskoka (46:29), a kmalu zatem dobili opozorilo, kako hitro lahko finalisti zadnje sezone in najboljše zahodno moštvo rednega dela izkoristijo pretirano sproščenost in padec osredotočenosti. Šest minut pozneje je bil namreč na semaforju že rezultat 54:48. Vseeno je Dallas na glavni odmor odšel z dvomestno prednostjo.

Tudi v tretji četrtini so gostje v kar nekaj sekvencah postregli za navdahnjeno igro, ki jih je krasila v večjem delu sezone in predvsem pokazali skorajda pregovorno nepopustljivost. Poleg tega se je domača zasedba ohladila pri izstrelkih izza črte 7,24 m. Zaostanek so gostje, pri katerih se Chris Paul, tudi po nekaj dvomljivih sodniških odločitvah, hitro znašel v težavah z osebnimi napakami, stopili na vsega štiri točke (82:78). Vseeno je zasedba Jasona Kidda še enkrat strnila svoje vrste in tudi v zadnjo četrtino vstopila z lepo prednostjo (87:78).

V seriji Phoenix-Dallas še brez gostujoče zmage. Foto: Jerome Miron-USA TODAY Sports via Guliver

Pričakovani juriš Phoenixa je nato v zadnjem delu trčil ob visoki teksaški zid. Domačini so namreč znova začeli zavedati z razdalje, Dončić je igro dopolnjeval z iskanjem telesnega stika in asistencami, gostje pa ob spretnih obrambnih manevrih nikakor niso našli pravega ravnovesja. Jason Kidd je lahko tako svoje nosilce na klop poklical že minuto pred koncem tekme.

Serija, ki še zdaleč ni tako enobarvna, kot je morda kazalo po uvodnih dveh tekmah, se bo v Arizoni nadaljevala že v noči na sredo. Jasno je, da se tam še ne bo končala. V petek sledi vrnitev v Dallas, kjer je imel LD77 v zadnjem času močno slovensko podporo. Zanj so na tribunah pesti stiskali tudi oče Saša Dončić ter zlata reprezentanta Goran Dragić in Saša Zagorac.

Prebujenje Hardna v pravem trenutku

Dve tekmi za ohranitev upov na napredovanje je na domačem parketu vpisala tudi Philadelphia, ki je po vrnitvi Joela Embiida vpisala dve zmagi in izid v seriji izenačila na 2:2.

Svojo najboljšo tekmo v letošnji končnici je odigral James Harden, ki je za 76erse vpisal 31 točk, sedem skokov in devet asistenc. Zadel je 6 od 10 metov izza črte in bil ključen predvsem v zadnji četrtini, s svojo tradicionalno “step-back” trojko je zadal tudi zadnji žebelj v krsto Miamija, ko je zadel za 114:103.

Za Miami je kar 40 točk dosegel Jimmy Butler, zelo učinkovitih 21 točk je dodal Bam Adebayo, a to ni bilo dovolj za Vročico, ki je zadela le 7 od 35 metov za tri točke. Peta tekma bo v noči na sredo v Miamiju.