
Po senzacionalni menjavi Luke Dončića v Los Angeles Lakers, ki jo sicer morata uradno potrditi še obe franšizi, je slovenski zvezdnik ostal brez možnosti, da že to poletje podpiše najvišjo pogodbo v zgodovini lige NBA. Kljub temu pa mu pripada lep kupček zelencev. Kolikšen?
Prah ob menjavi med Dallasom in Jezerniki se še ni polegel in se še dolgo ne bo. Že zdaj pa je jasno, da Luka Dončić, ko bo podpisoval novo pogodbo, ne bo mogel računati na tisto najvišjo, ki jo zgolj ob določenih strogih pogojih lahko podpiše le peščica posameznikov. Govora je o t.i. supermax pogodbi.
Pisali smo že, da bi lahko Luka glede na trenutne projekcije za novo petletno zvestobo prejel skoraj 350 milijonov ameriških dolarjev, kar bi bil rekordni znesek za ligo NBA. Ta priložnost je z menjavo v LA splavala po vodi.
Kolektivna pogodba med sindikatom igralcev in lastniki klubov zelo natančno določa tako zgornje kot spodnje omejitve plač. V osnovi je zgornja meja enoletnega zaslužka košarkarja določena pri 25 odstotkih od celotne plačilne kapice za posamezno sezono. Košarkar si lahko z dobrimi predstavami pribori individualne nagrade in izbore v najboljše peterke, s tem pa se mu lahko odpre skok na 30 ali celo 35 odstotkov vrednosti od t.i. salary capa.
Z lanskim izborom v prvo peterko leta je Dončić izpolnil pogoj, da bi letos poleti lahko podpisal podaljšanje z Dallasom v višini maksimalnih 35 odstotkov. Pogodba bi v veljavo vstopila leta 2026 in tekla do 2031. Znašala bi 346 milijonov dolarjev za pet sezon, skoraj 70 na sezono, od tega bi mu v zadnjem letu navrgla neverjetnih 78 milijonov dolarjev, saj bi plača naraščala po stopnji osem odstotkov na leto.
V kolektivni pogodbi je supermax označen kot designated veteran player extension (DVPE), kar v prevodu približno pomeni “podaljšanje izbranega veteranskega igralca”. Pogoja sta tudi, da mora biti igralec v ligi že vsaj sedem let, kar bo Luka izpolnil po koncu letošnje sezone. Prav tako pa ga je morala franšiza izbrati že na naboru ali ga v menjavi pridobiti še na pogodbi za novinca. Slednje pa je seveda pogoj, ki ga je Luka z menjavo v LA Lakers tudi izgubil.
Krajša in nižja pogodba
Kot poroča novinar ESPN Bobby Marks, bo lahko Dončić prihajajoče poletje z Jezerniki podpisal “le” štiriletno pogodbo v višini 229 milijonov dolarjev, kar znese dobrih 57 milijonov na sezono. Menjava mu je torej odnesla kar 117 milijonov dolarjev zagotovljenega zaslužka.

Slovenski kapetan ima še drugo možnost. Z Jezerniki bi lahko julija pogodbo podaljšal za zgolj tri leta za 165 milijonov dolarjev, ob tem, da bi bilo tretje leto opcijsko. Z Lakersi bi bil tako vezan do konca sezone 2028/29. Nato bi opcijsko leto zavrnil in leta 2028, ko bi znova izpolnil kriterije za supermax, podpisal novo petletno pogodbo za najvišji mogoči znesek znotraj pravil lige NBA – 35 odstotkov.
Pravila namreč pravijo, da igralec znova pridobi pogoj za supermax, če je v ligi NBA odigral že vsaj 10 sezon in je ob tem dovolj sezon preživel s franšizo, s katero podaljšuje dogovor. Oba kriterija bi Luka leta 2028 izpolnil. Seveda vse ob predpostavki, da bi zadostil tudi kriterijem glede individualnih nagrad. Da je bil v zadnjih treh letih vsaj enkrat MVP lige, ali dvakrat izbran v eno od treh najboljših peterk.
Ne glede na megalomanske številke pa se Luki Dončiću za zaslužek ne gre bati. Nenazadnje mu selitev v mesto angelov in s tem najbolj slovito košarkarsko franšizo na svetu prinaša še kopico dodatnih možnosti za polnjenje bančnega računa z naslova trženja lastne blagovne znamke.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje