Luka Dončić začenja zgodovinsko rivalstvo

Košarka 25. Feb 20250:16 2 komentarja
Luka Dončić
Foto: AP Photo/William Liang via Guliver

Luka Dončić se bo v noči na sredo prvič v karieri pomeril proti Dallas Mavericks, franšizi, ki se mu je odrekla praktično čez noč in v naslednjih dneh in tednih namenila še kopico udarcev pod pasom. Popolna priložnost, da se nekaterim najbolj odmevnim rivalstvom proti nekdanjim moštvom pridruži nov protagonist: Luka Dončić proti Dallas Mavericks.

Usoda je želela, da se bo Luka Dončić po nenadnem slovesu od Dallasa že v prvem mesecu z Los Angeles Lakers pomeril proti svoji nekdanji ekipi. To tekmo s(m)o si vsi ljubitelji košarke na koledarju debelo podčrtali že prvi dan senzacionalne menjave, ki se je sprva zdela tako nemogoča, da so jo številni najprej odpisali kot izmišljeno. Morda to še ne bo tista prava priložnost za maščevanje. Nenazadnje bo obračun v mestu angelov, ne v Dallasu, in v rednem delu sezone, a vendarle bo to spopad prežet s čustvi in zagotovo tudi prav posebnim tekmovalnim nabojem.

Vsi, ki že dlje časa spremljate Dončića, dobro poznate tudi njegovo “temnejšo plat”. Je košarkar, ki se izjemno motivira z najmanjšimi detajli. Zapomni si vsako besedo, ki mu jo je kadarkoli izrekel kakšen nasprotnik in jo lahko pozneje uporabi kot dodatno gorivo. Od Moja Wagnerja do Devina Bookerja, zgodb je nešteto. “To sem vzel osebno,” je sloviti citat Michaela Jordana in s katerim se lahko poistoveti tudi slovenski zvezdnik.

Morda bo v javnosti trdil drugače, a Dallas Maverics bodo, dokler bo aktivno igral, brez dvoma v njegovih očeh videti kot velika tarča. Prva priložnost, da Teksašanom pokaže, kaj so izpustili iz rok, prihaja že v noči na sredo. Lahko pa si le želimo, da bi se franšizi znova pomerili že v letošnji končnici, medtem ko ima ta dvoboj izjemen potencial, da se v naslednjih letih razvije v rivalstvo svetovnih razsežnosti.

Menjava Dončića iz Dallasa v LA sodi v sam vrh najbolj senzacionalnih v zgodovini športa. Ob tej priložnosti si poglejmo nekaj preteklih menjav delodajalca, ki so sprožile velik odmev in v nadaljevanju poskrbele za med navijači tako zelo priljubljene “maščevalne tekme”.

Babe Ruth (Boston Red Sox → New York Yankees)

26. decembra 1919 je franšiza iz bejzbol lige MLB, Boston Red Sox, sprejela kontroverzno in pozneje tudi obžalovanja vredno odločitev o prodaji Babea Rutha – enega največjih športnih junakov ameriške kulture in tako imenovanega “bambina” franšizi New York Yankees. To danes velja za morda najbolj slavno “prekletstvo” v športu“. Harry Frazee, lastnik Boston Red Sox, je legendo prodal v uspešnem obdobju, ko jim je prav Ruth pomagal osvojiti tri naslove prvaka. Po prodaji, ki je klubu prinesla 100.000 dolarjev, Red Sox kar 86 let niso osvojili svetovne serije, medtem ko so Yankees, ki do takrat še niso bili niti v finalu, v tem obdobju pobrali kar 26 lovorik. Od tega štiri z Ruthom.

Foto: AP Photo/Tom Sande via Guliver

Wayne Gretzky (Edmonton Oilers → Los Angeles Kings)

Morda je tudi Wayne Gretzky, podobno kot Luka Dončić, menil, da bo vso kariero igralec enega kluba. Leta 1988 pa so ga Kanadčani v menjavi poslali v Los Angeles Kings. Še danes to velja za eno najbolj senzacionalnih odločitev v svetu športa. Velika napaka. Igralca, čigar vzdevek je “veliki”, in je Edmontonu prinesel kar štiri naslove, se preprosto ne menja. Že v naslednji sezoni sta se ekipi srečali v prvem krogu končnice. Gretzky in Kralji so v seriji zaostajali z 1:3. Toda prekletstvom se ni mogoče izogniti in Kralji so v nadaljevanju slavili trikrat zapored in v sedmih tekmah izločili branilce naslova. Od leta 1988 dalje so uspešnejša od obeh franšiz LA Kings. Tudi po zaslugi Anžeta Kopitarja.

Gretzky na novinarski konferenci po menjavi v LA. Foto: Profimedia

Bret Favre (Green Bay Packers → Minnesota Vikings)

V ligi NFL je kar nekaj kandidatov, a težko je preseči menjavo leta 2009, ki je legendarnega Breta Favra poslala v Minnesoto. Ko se je vodstvo Green Baya odločilo, da namesto starajočega se zvezdniška izbere Aarona Rodgersa, se je odnos med igralcem in klubom sesul, Favre pa je odšel s precej slabim priokusom. Že 5. oktobra 2009 je Favre stopil na igrišče proti Packersom kot član ekipe Minnesota Vikings. Skoraj 40-letni podajalec je uspešno zaključil 24 od 31 podaj za 271 jardov in tri touchdowne ter popeljal Vikinge do zmage nad svojo nekdanjo ekipo s 30:23. Pozneje v sezoni se je Favre vrnil na Lambeau Field. Na drugi tekmi je zbral 17 od 28 podaj za 244 jardov s štirimi touchdowni in brez prestrežene žoge. Minnesota je na drugi tekmi zmagala z 38:26 in s tem s Favrom še drugič porazila njegovo nekdanje moštvo.

Favre in Rodgers, ki je v Green Bayu prevzel njegovo mesto. Foto: Profimedia

Luis Figo (Barcelona → Real Madrid)

V nogometu je za največji odmev poskrbel prestop Luisa Figa iz Barcelone v Real Madrid. Navijači katalonskega ponosa so mu očitali smrtni greh, ob tem da je bil Portugalec tudi njihov kronski dragulj. Odhod v Madrid je še posebej obarvan z občutkom izdaje. V tem primeru je sicer bil nogometaš tisti, ki je razočaral klub in navijače, a še vedno je bila Barcelona tista, ki je sprejela takrat rekordno ponudbo največjih tekmecev – 62 milijonov evrov.

Dve leti pozneje se je portugalski vezist vrnil na Camp Nou v belem dresu in poskrbel za enega najbolj dramatičnih večerov v zgodovini španskega nogometa. Tisto soboto, 23. novembra 2002, so se čustva povsem razplamtela in je bila na zelenico med drugim “izstreljena” svinjska glava, ki je bila usmerjena proti Figu, medtem ko se je pripravljal na izvedbo udarca iz kota.

Figo je postal del t.i. galaktikov in v petih sezonah beli dres oblekel na 245 tekmah. Vpisal je 56 golov in 75 asistenc, s čimer je presegel bero iz Barcelone (248 tekem, 45 golov, 46 asistenc), med drugim pa se je veselil tudi zmage v ligi prvakov.

Figo na stadionu Camp Nou leta 2002. Foto: REUTERS/Albert Gea via Guliver

LeBron James (Cleveland Cavaliers → Miami Heat)

Tudi liga NBA je videla svoj delež nepričakovanih selitev, čeprav je morda Luka zdaj skočil na sam vrh najbolj senzacionalnih menjav. Če vključimo tudi odhode na trgu prostih košarkarjev, je morda ta primat še vedno v rokah LeBrona Jamesa. Ko je s t.i. “odločitvijo”, ki jo je objavil v televizijskem prenosu, zapustil Cleveland Cavaliers in prestopil k Miami Heat, je že na prvi tekmi proti svojemu nekdanjemu moštvu dosegel 38 točk in Vročico popeljal do zmage. Podobno kot pri Figu je tudi tukaj za slabo voljo poskrbel predvsem igralec, ki pa je kaznoval zgolj neodločnost nekdanjega delodajalca, ki okoli njega v sedmih letih ni zgradil najboljšega moštva.

LeBron je bil sicer “otrok iz Akrona” in v Clevelandu lokalni junak. Njegov uspeh v Miamiju je bila sol na rane njihovih navijačev. V prvih sedmih letih v ligi NBA Clevelandu ni uspel prinesti naslova prvaka, je pa nato kar dva zagotovil franšizi s Floride. Pozneje je le uvidel, da je v Clevelandu stvari pustil nedokončane, se vrnil in tako vendarle zgodbo v “svojem” klubu s šampionskim prstanom, prvim v zgodovini franšize Cavaliers, znova spremenil v pozitivno.

Nova velika trojica v Miamiju leta 2010. Foto: Profimedia

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino