Matej Erjavec: Kakšen je naš potencial? Bodimo realni

Košarka 16. Dec 202412:33 6 komentarjev
Foto: Aleš Fevžer

Na tradicionalnem decembrskem druženju Košarkarske zveze Slovenije je črto pod leto 2024 potegnil predsednik Matej Erjavec. Spregovoril je o veliki želji, da bi gostili skupinski del EP 2029, slovenskem košarkarskem podmladku, Luki Dončiću, selektorju Aleksandru Sekuliću, skorajšnjem vstopu lige NBA v Evropo in še marsičem.

Slovenija je turnir stare celine v članski konkurenci gostila dvakrat. Prvič leta 2013, ko je samostojno organizirala EuroBasket. Leta 2023 je skupaj z Izraelom poskrbela še za evropsko prvenstvo za ženske, odločilni boji za medalje pa so potekali v slovenski prestolnici. Letos je KZS tudi uradno oddala vlogo, da bi na slovenskih tleh znova spremljali najboljše košarkarje v Evropi, a tokrat le eno od skupin evropskega prvenstva 2029. Odločitev naj bi bila sprejeta maja prihodnje leto.

En velik met je zvezi že uspel, ko je izvršni odbor FIBA Europe novembra potrdil gostitelje evropskih prvenstev mlajših starostnih kategorij za leto 2026. Izvedba evropskega prvenstva fantov do 20 leta je bila zaupana Košarkarski zvezi Slovenije.

V smislu izidov so bile letos reprezentance v nižjih starostnih kategorijah uspešnejše od članske izbrane vrste, za katero ni najboljše leto. Po silnih težavah s poškodbami je Slovenija neuspešno nastopala na kvalifikacijskem turnirju za olimpijske igre v Pireju. Četa selektorja Aleksandra Sekulića pa tudi v novembrskem oknu v kvalifikacijah za EP 2025 ni navdušila, a dosegla zastavljeni cilj in potrdila vozovnico za turnir najboljših evropskih reprezentanc.

Luka Dončić ostaja izjemno predan slovenski reprezentanci. Foto: Aleš Fevžer

Vlečni voz slovenske košarke ostaja Luka Dončić, ki se je junija prvič v karieri uvrstil v veliki finale lige NBA, a naposled izgubil proti Bostonu. Letos se zdi, da bo imel z Dallasom znova lepo priložnost za napad na vrh. Po slabšem začetku nove sezone pa je v zadnjem obdobju v vse boljši formi.

Matej Erjavec, ki je na čelu zveze že deset let, je na tradicionalnem druženju s sedmo silo spregovoril tako o težavah, s katerimi se je zveza spopadala v zadnjem letu, o vse večjem pritisku po menjavi selektorja, pa tudi o izzivih, ki jih čakajo v prihodnje. Kot je pojasnil, se je lobiranje, da bi bili eden od gostiteljev EP 2029, že začelo.

O čem je govoril predsednik KZS, Matej Erjavec?

O zadnjem letu za košarko v Sloveniji:

Turbulentno leto, ki je imelo vzpone in padce. Športni del, če začnem z moško reprezentanco, uvrstili smo se na evropsko prvenstvo in nismo se na olimpijske igre. Vesel sem, da je ženska reprezentanca v novembrskem oknu dvakrat zmagala in smo blizu uvrstitvi na evropsko prvenstvo. Mladi fantje so nas poleti pozitivno presenetili z dvema medaljama. Upam, da se bodo imeli možnost razvijati in potem zaigrati tudi v članski reprezentanci. Pa kandidaturo smo vložili za EuroBasket 2029.

V klubski košarki me veseli serija Cedevite Olimpije. Še bolj vesel pa bi bil, če bi imeli slovenski igralci večjo vlogo. Dejstvo je, da funkcionirajo in dobro igrajo, da so dobro vodeni. V klubski košarki pogrešam več ambicije v drugih sredinah. Tudi zveza bi rada kaj spodbudila. Vesel sem bil intervjuja Damirja Grgića, ko je dejal, da si želi ženski klub Celje igrati EuroCup ali evroligo. Potekajo pogovori, da bi KZS sodelovala in projekt podprla.

O kandidaturi za EP 2029:

Pred tremi tedni smo imeli evropski odbor Fibe v Carigradu in pred dvema tednoma svetovnega v Ženevi. Dvojno utrujen prihajam s teh zasedanj, potem moraš še lobirati. Sesti moraš z akterji in skupinami, posamezniki, kar traja. Kaže nam dobro, a tako močnih kandidatov že nekaj časa ni bilo. Španija, Grčija sta za skupino in finalni del. Litva, Nemčija, Finska, Nizozemska, Slovaška, Estonija in mi. Odločitev bo v maju prihodnje leto.

O slabši igri moške reprezentance v zadnjem obdobju:

Nisem najbolj strokovno kvalificiran, športni direktor in selektor sta povedala že vse. Lahko dodam, da je bil prvi polčas v Lizboni zanič in absolutno katastrofa. Pa ena slaba tekma proti Hrvaški na kvalifikacijah (za olimpijske igre, op. a.). Grčija je bila objektivno močnejša, glede na stanje, v katerem smo bili junija oz. začetek julija. Portugalska bi lahko imela tudi 4-0. Mi in Izrael smo jih premagali za eno točko. V oknih se moraš prebiti, zanima me rezultat. Ta je bil dosežen. Zanima me razvoj mladih, tudi tukaj je delno doseženo. Ne morem reči, da nisem zadovoljen.

Sekulić je vse pogosteje na udaru kritik, a še naprej uživa popolno podporo zveze. Foto: Aleš Fevžer

O tem, ali se zaznava zasičenost med igralci in selektorjem:

Igralci, ko jih vprašaš, javno rečejo, da podpirajo selektorja. Ko sem z njimi v hotelu, na poti in na treningih, ne vidim zasičenosti. Trening pred tekmo v Lizboni je bil eden boljših, kar sem jih videl. Ni mi pa jasno, kaj je bilo potem v prvem polčasu. Težko govorim o zasičenosti, je ne vidim.

O tem, ali si ne želijo na EP 2029 zaigrati z Luko Dončićem in z vrhunskim strokovnjakom:

Lahko sem malce zloben in rečem, kdo bo selektor čez pet let, kdo bo predsednik, je to totalno ugibanje. Načeloma se strinjam, a kdo pravi, da obstoječi selektor čez pet let ne bo renomiran strokovnjak. Dejstvo je, da je okoli Luke veliko pričakovanj, tudi neupravičenih. On prinese nenormalno dodano vrednost, ne more pa sam in ne moreta sama s selektorjem. Potrebujemo mlade fante, ki bi se jima priključili. Morajo pa najprej igrati v dobrih klubih. Na žalost to trenutno niso domači klubi. Če ne tukaj, pa žal v tujini. Se pa strinjam, da bi bilo dobro, če bi to bil uveljavljen strokovnjak, ne morem pa reči, da to ne more biti Slovenec.

O tem, ali je Slovenija v zadnjih letih izkoristila potencial, ki ga ima:

Edini ‘kiks’, ki ga vidim, je Poljska. Tista ena tekma. Na svetovnem prvenstvu smo trenutni potencial presegli. Atene so bile odraz trenutnega stanja. Kvalificirali smo se na EP 2025 s težkimi in grdimi tekmami, z mogoče slabšo igro, a smo se kvalificirali. Kakšen pa je naš potencial? Koliko igralcev imamo v evroligi in ligi NBA? Bodimo realni. Trenutni potencial je med 10 v Evropi. Presenetiš lahko vsakega, izgubiš pa tudi lahko z vsakim.

Ziga Samar (ALBA Berlin, 18), Niccolo Mannion (Emporio Armani Milan, 2) GER, ALBA Berlin gegen EA7 Emporio Armani Milan,
Ob naturaliziranem Joshu Nebu trenutno v evroligi nastopa le še Žiga Samar. Foto: Profimedia

O želji, da se razvije več mladih, medtem ko večina klubov životari in je kadrovsko podhranjenih:

Me skrbi in se strinjam, a kljub vsemu prihajajo fantje iz mladih kategorij, se vpisujejo v šole košarke, v klube. Razvijajo se pod trenerji, ki so deklice za vse. Očitno so dobri. Mogoče so premalo plačani in bi jih bilo treba bolje motivirati. Težava nastane pri prehodu v člansko kategorijo, saj v Sloveniji nimajo platforme, razen Cedevite Olimpije in delno Krke ter Heliosa, da bi se sploh primerjali z Evropo ali svetom. Tukaj nastane težava.

O odhodu mladih igralcev v ameriško univerzitetno ligo NCAA:

Z vidika zveze je to slabo, saj ti igralci niso na voljo za reprezentanco skozi leto. Razumem pa starše, ki svojega otroka peljejo oz. podpirajo, da gre v NCAA. Zdaj so tam tudi plačani, jezika se naučijo, šolo dokončajo in živijo v ZDA. Realno pa še nihče ni nazaj prišel boljši, kot je šel tja. Če gledamo Jana Videta, bil je MVP mladinske evrolige, v peterkah U17 svetovnega prvenstva, povsod je bil zraven. Prišel je kot velik up na UCLA, a kaj je bilo potem? Zdaj bo vesel, če se bo uspel prebiti nazaj. Kakšen bo prišel, pa ne vemo. Bo pa dobil en kup življenjskih izkušenj, zato razumem starše, je pa slabo za našo košarko.

O velikem zanimanju lige NBA za evropsko košarko:

To je zelo resna namera, da vstopijo v evropsko košarko, od lige NBA se pričakujejo pozitivne stvari. Interno smo izvedeli že nekaj več, del odbora je tudi Mark Tatum, namestnik komisarja lige NBA. Prezgodaj je reči, kako bo to videti, a NBA ima resno namero sodelovati z evropsko košarko. Pričakujemo dogovor, ki bo dober za klube, reprezentance in za zveze. Očitno pa tudi za ligo NBA, drugače se tega ne bi šli (smeh, op. a).

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje