Nachbar dvomi o skrbi za košarkarje. Kako je v Sloveniji?

Košarka 11. Jan 202219:05 1 komentar
Boštjan Nachbar, direktor sindikata ELPA. Foto: Uroš Skaza

Poškodba srbskega organizatorja igre Miloša Teodosića je sprožila polemike glede skrbi za zdravje igralcev, odzval se je tudi predsednik sindikata evroligaških košarkarjev Boštjan Nachbar. A tokrat ni v ospredju pandemija covida-19, temveč nalepke na parketih. Kakšna so navodila Fibe oziroma tekmovanj, smo preverili pri Košarkarski zvezi Slovenije in KK Cedevita Olimpija.

V nedeljo se je na tekmi italijanske lige med Virtusom in Reggiano poškodoval Miloš Teodosić. Tik pred koncem dvoboja mu je “zaplesalo” koleno, srbski veteran je padel na tla in se prijel za levo nogo. Z igrišča so mu pomagali soigralci.

Poškodba Miloša Teodosića:

Na prvi pogled se je zdelo, da je šlo za brezkontaktno poškodbo, ki so pogosto tiste najhujše narave. A tokrat ni popustila kakšna vez v kolenu, temveč je prvemu zvezdniku moštva iz Bologne spodrsnilo na reklamni nalepki na parketu, kar je sprožilo burne odzive na družbenih omrežjih.

Poškodba Teodosića je razjezila tudi nekdanjega slovenskega reprezentanta Boštjana Nachbarja, ki se je po koncu igralske kariere posvetil skrbi za igralce v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju. Od ustanovitve leta 2018 je namreč direktor sindikata evroligaških košarkarjev (ELPA).

Odzval se je z zapisom na družbenem omrežju, ki so mu pritrdili tudi nekateri košarkarji. Glasno mu je “zaploskal” tudi glavni strateg Virtusa Sergio Scariolo.

Celoten zapis Boštjana Nachbarja:

“Koliko igralcev se še mora poškodovati, preden se bodo vse nalepke odstranile s profesionalnih košarkarskih parketov? Da, v ozadju so finančni razlogi, a prioriteta bi morala biti varnost igralcev, razmisliti moramo o alternativnih načinih oglaševanja.

Ne glede na ligo, bi se igralci strinjali s pomočjo pri oglaševanju pokroviteljev na druge načine, da bi tako le imeli “čiste” parkete. Klubi bi zaščitili svoje prihodke, ohranili pokrovitelje srečne in igralce zdrave. Žal v večini primerov ni diskusije z igralci.

Čeprav imajo klubi in pokrovitelji dobre namene, je najbolj žalostna stvar, poleg poškodbe igralca, da je ta nalepka nato vidna v vseh posnetkih, zaradi poškodbe športnika. To je kontraproduktivno.”

Boštjan Nachbar na EuroBasketu 2013, ki ga je gostila Slovenija, foto: Guliver image.

Iz italijanskega velikana so v ponedeljek po dodatnih pregledih sporočili, da je pri Teodosiću prišlo do hiperekstenzije levega kolena. K sreči je ubežal poškodbi vezi, odsoten naj bi bil kljub temu vsaj tri tedne, kar pa je manj od nekaterih bolj črnogledih napovedi.

Pravila določa FIBA

Kakšna so navodila Fibe, smo preverili pri Košarkarsko zvezo Slovenije. “V uradnih pravilih je zapisano, da mora biti igrišče po specifikacijah Fibe. Gre za navodila, protokole, propozicije … Za nalepke je pod specifikacijo opreme določeno, da morajo biti t.i. ‘non-slip’ (nedrseče, op. a.). Opremljevalec mora biti potrjen s strani Fibe oziroma mora biti nalepka poslana v potrditev,” so pojasnili.

Tako morajo tudi panožne zveze za reprezentančne tekme vse nalepke poslati v potrditev, ali ustrezajo vsem pravilom, so nam še zagotovili s KZS-ja.

Jaka Blažič v akciji na zadnji domači tekmi Slovenije, ki je novembra v Kopru gostila Švedsko.

V Ljubljani brez težav

Evroliga medtem določa, da morajo biti vse nalepke prebarvane in tako “skrite” pod lak. Podobno je tudi v EurpCupu, kjer nastopa Cedevita Olimpija. Iz kluba so nam sporočili, da morajo biti prebarvani vsi trije krogi: “Kroga na obeh straneh parketa in na sredini morajo biti prebarvani. Nalepke so le od logotipa tekmovanja.”

Podobno je tudi v ligi ABA, kjer so na parketu nalepke tekmovanja in pokrovitelja. “Pazimo, da so nalepke nedrseče. Od EuroCupa jih dobimo, za ligo ABA so klasične ‘non-slip’. Nikoli niso povzročale težav, niti se niso nad njimi pritoževali naši košarkarji,” so še odgovorili iz tabora aktualnih slovenskih prvakov.

Parket v Stožicah za tekmo lige ABA. Foto: Aleš Fevžer

Nevarnost slabega vzdrževanja

Težava bi lahko bila poškodba oziroma obraba nalepk, če le-te niso primerno vzdrževane, so še dodali s Košarkarske zveze Slovenije. “Ta material je agresiven, morda čistilo uniči površino. Če nalepke niso odstranjene in se pošprica parket, lahko kakšna nalepka popusti, morda se dvigne rob, ali se ne sčisti tako dobro.”

Podobno so nam dejali tudi v zmajevem gnezdu: “Nalepke ne bi smele biti težava, lahko pa je problematično, če se, denimo, nabere znoj in ta ni dobro očiščen. Dovolj je, da se spregleda ena kapljica in gre za splet okoliščin.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje