Nachbar: Zgodba, ki se vleče od osamosvojitve Slovenije

Košarka 24. Jul 20217:00 0 komentarjev
Goran Dragić in Boštjan Nachbar, soigralca in prijatelja v reprezentanci na EuroBasketu 2013, ki ga je gostila Slovenija. Foto: Guliverimage.

Pred prvo tekmo slovenske košarkarske reprezentance na olimpijskih igrah smo za komentar prosili Boštjana Nachbarja, ki zadnja tri leta opravlja bolj pisarniško delo, je namreč generalni direktor sindikata košarkarjev Evrolige. Izjemna napadalna igra Slovenije ga je malce presenetila, uspešno zgodbo naše reprezentance pa je označil za nadaljevanje rasti slovenske košarke, ki se je začela že z osamosvojitvijo.

Boštjan Nachbar je zagotovo eno od največjih košarkarskih imen, kar jih je ustvarila Slovenija. Z njim smo govorili v Laškem, kjer je obiskal košarkarski kamp Gorana Dragića in mu tako vrnil uslugo, saj je Goran pred leti obiskal tudi njegov kamp. Pred pogovorom je na steni vneto iskal fotografijo ekipe, katere del je bil v sezoni 1998/99, ko je nosil dres Zlatoroga.

Kariera ga je sicer večinoma vodila po tujih klubih. Vrhunec je dosegel v ligi NBA, kjer je od leta 2002 do 2008 igral za Houston Rockets, New Orleans in New Jersey Nets. Dolga leta je bil tudi eden ključnih članov slovenske izbrane vrste.

O trenutni igri slovenske reprezentance:

“Reprezentančna košarka je nekaj povsem drugega kot klubska. V reprezentancah so posamezniki, ki se podredijo kolektivu in igrajo eden za drugega, za skupen uspeh, to je čar tega. Lepo je videti našo generacijo, ki je to dojela, seveda z Luko Dončićem na čelu, ki je nesporni vodja, vloge so se dobro porazdelile. Igra, ki jo igra Luka, je voda na mlin tej generaciji, s hitro, odprto in sproščeno košarko. Te stvari delajo našo reprezentanco zelo nevarno.”

Če je prejšnjim generacijam manjkala neverjetna kemija, ki jo zdaj kaže Slovenija:

“Težko primerjam zdajšnjo in prejšnjo reprezentanco. Mi smo se zelo dobro ujeli, sploh s tistimi nosilci, ki smo bili redno v reprezentanci, imamo še danes neverjetno dobre prijateljske, ali pa celo še tesnejše kot prijateljske odnose. Tako, da to ni razlog.”

Boštjan Nachbar na EuroBasketu 2013, ki ga je gostila Slovenija, foto: Guliverimage.

“Imeli smo po imenih močne reprezentance, a imeli so jih tudi drugi. Igrati proti Srbiji, Grčiji in Španiji na vrhuncu njihovih generacij, ni bilo lahko. To ljudje malce pozabljajo. Konec koncev v Sloveniji leta 2013 igrati proti Tonyju Parkerju in Franciji v četrtfinalu, kasnejšemu evropskemu prvaku so stvari, ki so dejstva. Naša reprezentanca je leta 2017 z vrhunsko igro, to je treba poudariti, res vrhunsko igro, imela idealno pot do drugega dela in potem na pravi način odigrala tekme, sploh proti Španiji in potem Srbiji. Šli so prek teh dveh velikih preprek, kar naši generaciji ni uspelo. To so malenkosti, ki so odločale.”

Nachbar v slovenski reprezentanci: 
Z reprezentanco do 20 let je leta 2000 postal evropski prvak. Za člansko reprezentanco je zaigral na štirih evropskih prvenstvih (2003, 2005, 2009 in 2013) ter dveh svetovnih prvenstvih (2006 in 2010). Po evropskem prvenstvu 2013, ki ga je gostila Slovenija, je zaključil reprezentančno kariero.

“Mislim, da je vse skupaj neka zgodba, ki se vleče od osamosvojitve Slovenije, če gledamo, kje je bila slovenska reprezentanca. Pa potem prvi preskok in prva evropska prvenstva, pa leta 2006 prva uvrstitev na svetovno prvenstvo. Leta 2009 priti med štiri, 2013 smo bili peti, 2017 zmagali in zdaj še olimpijske igre. Če bi pogledali to na grafu, bi videli, kako zadeva raste. Je neka povezava med tem, da je slovenska reprezentančna košarka v svojih 25 letih, z izjemo kakšnega leta, šla le navzgor.”

O cilju slovenske reprezentance v Tokiu – medalji:

“Olimpijske igre so nekaj, kar si želi vsak športnik doživeti vsaj enkrat. Tudi naša generacija si je. Dvakrat smo se uspeli uvrstiti na svetovno prvenstvo, a tisto leto, ko so bile na vrsti olimpijske, se nam preko evropskega prvenstva ni uspelo uvrstiti naprej. Zato je to še toliko bolj pomembno, da smo ta korak naredili po osvojitvi evropskega naslova.”

O specifiki olimpijskega turnirja:

O dominantnosti Luke Dončića v NBA in FIBA košarki:

“Ni tako dominantnega igralca, ki bi sam na svojih ramenih nosil tako NBA klub, v preteklosti evropski klub, kot je Real Madrid in potem reprezentanco. Postal evropski prvak, premagal Litvo v Litvi in na svojih ramenih nosil reprezentanco vse do Tokia. Mislim, da v mednarodni košarki še ni bilo igralca, ki bi nosil takšno breme, kot zgolj en individualen igralec znotraj ekipe. Ne govorim, da je Luka večji igralec, kot je bil Dražen Petrović, ali Kobe Bryant, govorim samo, da Luka izstopa v tem, da nosi tako veliko breme, da doseže trojnega dvojčka na odločilni tekmi za OI, tega v Fibini košarki še nismo doživeli. To je ta razlika.”

O favoritih na olimpijskih igrah in Američanih:

O tem, ali ga je presenetila izjemno napadalna igra slovenske reprezentance:

“Na nek način me je, čeprav sem pričakoval, da bo to reprezentanca, ki bo dosegala veliko točk, ker Luka igra na takšen način, odprto in hitro, odpre celotno igrišče. Če gledamo statistično, je neverjetno koliko odprtih metov so imeli naši na kvalifikacijskem turnirju. Lepih, izdelanih odprtih metov. Po navadi se v počasni in trdi igri to ne dogaja, velikokrat mečeš čez roko in to so potem meti, ki so manj učinkoviti, zato je potem tudi nižji izid.”

Tekme Slovenije v skupini C:
26. 7. ob 6.40: Slovenija — Argentina
29. 7. ob 6.40: Slovenija — Japonska
1. 8. ob 10.20: Slovenija — Španija

“Naši igrajo hitro, na koš mečejo večkrat in posledično potem večkrat meče tudi nasprotnik, ker se žoga večkrat zamenja. Zato so potem visoki izidi. Pravilno je, da se naša igra usmerja v takšen stil, bomo pač zmagovali z visokimi izidi. Na koncu tako šteje le zmaga.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!