Začenja se končnica Evrolige!

Evroliga 20. Apr 202110:19 > 20:37 0 komentarjev
Sergio Llull
Real Madrid - Barcelona (David Ramirez)

Po razburljivem rednem delu sezone v Evroligi, ki ga je na vrhu zaključila Barcelona, bodo prav njihovi največji tekmeci iz Madrida otvorili četrtfinalne obračune. Drevi ob 19. uri namreč Real Madrid gostuje v Istanbulu pri Anadolu Efesu, prenos si lahko ekskluzivno pogledate na programu Sportklub 1!

Redni del sezone je postregel z vročim zaključkom tako v boju za vrh lestvice, kot za preboj v končnico. CSKA Moskva in Barcelona sta končala z izkupičkom 24 zmag in 10 porazov. Katalonci so z malce slabšim zaključkom odprli vrata Moskovčanom, da bi skočili na vrh, a tudi šest zaporednih zmag je bilo naposled premalo. Oba medsebojna dvoboja je dobila Barcelona s skupnim izidom +23.

Na nehvaležnem 9. mestu, le zmago za trojico Real Madrid, Fenerbahce in Zenit St. Petersburg, je ostala Valencia, ki pa je imela proti vsem trem boljši medsebojni izkupiček! Valencia je sezono končala z dvema zmagama na zadnjih dveh tekmah. Fenerbahce je bil že dva kroga pred koncem s tremi zmagami več predaleč, da bi jih ujel. Za preboj v končnico bi torej potrebovali spodrsljaj Reala ali Zenita, ki pa sta prav tako slavila na obeh tekmah zadnjega kroga.

Izjemno izenačeni sezoni priča podatek, da sta po 34. krogih prvo in osmouvrščeno ekipo ločile zgolj štiri zmage. Ekipe v četrtfinalu igrajo na tri zmage, po sistemu 2-2-1. Ekipa s prednostjo domačega igrišča igra tekme številka 1, 2 in morebitno peto na domačem parketu.

Ekipe v končnici (zmage-porazi):
1. Barcelona 24-10
2. CSKA Moscow 24-10
3. Anadolu Efes Istanbul 22-12
4. Armani Milan 21-13
5. Bayern Munich 21-13
6. Real Madrid 20-14
7. Fenerbahce Beko Istanbul 20-14
8. Zenit St Petersburg 20-14

(1) Barcelona – (8) Zenit St. Petersburg

Obračun med Barcelono in Zenitom je tudi obračun dveh najboljših obramb lige. Katalonci so v tej sezoni na tekmo v povprečju prejemali najmanj točk v ligi, le 73,6, sledila je obramba Zenita s 74,9. Na prvi tekmi para bo šlo sicer šele za peti medsebojni obračun teh dveh ekip, Rusi namreč šele drugo sezoni v klubski zgodovini nastopajo v najelitnejšem evropskem klubskem tekmovanju. Barcelona je dobila tri od štirih dosednajih tekem, to sezono pa sta si razdelila vsak po eno zmago.

Barcelona dobro igra doma, pod vodstvom Šarunasa Jasikevičiusa so letos v Evroligi dobili 12 od 17 tekem. A po drugi strani je Zenit s trdim bojem za končnico sezono končal vroč, tudi na gostovanjih pa Rusi igrajo dobro (10-7). Prednost Zenita je morda v trenerju – Xavi Pascual je namreč kar devet sezon deloval v Barceloni, leta 2010 osvojil tudi Evroligo, v ekipi pa je imel tudi zdajšnjega trenerja Barcelone. Neuradno naj bi Pascal v prihodnjih dneh tudi podaljšal pogodbo z Zenitom.

(4) AX Armani Exchange Milan – (5) FC Bayern München

Dvoboj dveh razmeroma neizkušenih klubov, ko je govora o končnici Evrolige, če gledamo zgolj zadnjih nekaj sezon. Milan se je namreč v končnico uvrstil prvič po letu 2014. Igral pa bo proti Bayernu, ki bo v končnici zaigral prvič. V rednem delu sezone so bili obakrat boljši Italijani. Ob tem velja omeniti, da so Milančani sicer trikratni prvaki Evrolige, a od njihovega zadnjega naslova letos mineva že 33 let!

Varovanci Ettoreja Messine so bili to sezono precej odvisni od meta za tri točke. S povprečjem kar 41,5 odstotka (2. v ligi) so bili ena najboljših ekip v tem segmentu igre. A prav Bayern ima protiorožje, so namreč druga najboljša ekipa lige v branjenju meta za tri, nasprotnikom so na 34 obračunih rednega dela dovolili le 34,7 odstotno uspešnost.

A če je Milan zadnja leta manjkal v končnici Evrolige, je pred letošnjo sezono pripeljal nekaj posameznikov, ki vsekakor so pravi karakterji, da to spremenijo. Glavni trener Milana Messina je štirikratni prvak Evrolige, prav tako center Kyle Hines. Sergio Rodriguez pa je dvakratni prvak in nekdanji MVP Evrolige, on in Hines pa prav tako branita naslov prvaka Evrolige, potem ko sta zadnji naslov leta 2019 osvojila z moskovskim CSKA.

(3) Anadolu Efes Istanbul – (6) Real Madrid

Ti dve ekipi se bosta v končnici srečali prvič po letu 2015, ko jih je Real na poti do rekordnega 10. naslova Evrolige v seriji porazil s 3:1. Efes je izjemno vroče odigral drugo polovico rednega dela sezone in na 17 tekmah vpisal kar 14 zmag. Na drugi strani je Real popustil, na zadnjih 11 obračunih šestkrat izgubil, kar ga je skoraj stalo celo nastopa v končnici.

Obe ekipi sta v rezultatsko odličnem obdobju klubov. Real je v zadnjih 10 letih kar sedemkrat zaigral na zaključnem turnirju četverice in v letih 2015 in 2018 osvojil naslov, oba pod taktirko zdajšnjega trenerja Pabla Lasa. Efes pa se je pred dvema letoma prvič v zgodovini kluba prebil v finale Evrolige, istega leta pa so osvojili tudi naslov turške lige, prvega v desetletju.

Efes ima enega najboljših napadov to sezono s povprečjem 84 točk na tekmo. Real je tako že pregovorno znan po napadalni košarki, v zadnjih petih letih ima povprečje neverjetnih 84,4 točke na tekmo, kar zagotavlja spektakularen dvoboj.

(2) CSKA Moskva – (7) Fenerbahče Istanbul

Na papirju dvoboj pravih težkokategornikov, ki zadnjih desetih let močno krojita usodo v vrhu Evrolige in svojih državnih prvenstev. Gre za ponovitev finala iz leta 2016, ki ga je CSKA po podaljških v Berlinu dobil s 101:96. To je bila le ena v nizu tesnih tekem med Rusi in Turki, ki sta na zadnjih desetih tekmah kar štirikrat dvoboj odločila šele v podaljšku, še dvakrat pa je tekmo odločil vsega en koš!

Letos sta v rednem delu sezone dobila vsak po eno tekmo, oba na domačem parketu. Moskovčane vodi 50-letni Grk Dimitrios Itoudis, ki se lahko pohvali z najboljšim napadom lige (84,1 točke na tekmo), najboljšim skokom (36,2) in največ izsiljenimi osebnimi napakami (22,0), tako bo imel njegov tekmec na drugi strani, nam dobro znani Igor Kokoškov, veliko dela s pripravo obrambe.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!