Z razvojem evrolige se tudi plače v najmočnejšem evropskem košarkarskem tekmovanju počasi dvigujejo, a še zdaleč ne dosegajo številk iz lige NBA. Kateri košarkarji v evroligi so najbolje plačani in kje bi kotirali čez lužo?
Evroliga velja za drugo najmočnejše klubsko košarkarsko tekmovanje na svetu. Že dolga leta deluje po razmeroma zaprtem sistemu stalnih in začasnih licenc. Pred dnevi smo poročali, da je ECA, ki upravlja z evroligo, pred novo sezono presenetila z novico, da kot prva v evropskem športu višino prejemkov igralcev povezuje s poslovno uspešnostjo klubov. Gre seveda za idejo po vzoru severnoameriških poklicnih lig, predvsem lige NBA.
Nove regulacije so razvijali zadnji dve leti v sodelovanju s sindikatom košarkarjev evrolige (ELPA), ki mu že nekaj let predseduje nekdanji izvrstni slovenski košarkar Boštjan Nachbar. Po vzoru lige NBA je nastal sistem plačilne kapice oz. salary capa, kot omejitvi plač pravijo v ZDA. Ta določa, kolikšen delež od prihodkov lahko klub porabi za plače košarkarjev, obenem pa postavlja tudi najnižjo vrednost, ki jo vsak klub mora potrošiti za svoje članske igralce. Podobno bo v prihodnje tudi v evroligi. Klub omejitve lahko preseže, a so za to zagrožene tudi visoke kazni.
O kakšnih številkah govorimo, ko je govora o najbolje plačanih košarkarjih evrolige v tekoči sezoni? Letos bo 16 igralcev zaslužilo vsaj dva milijona dolarjev, kar je največ v zgodovini. Gre za neto zaslužek, saj se bruto zneski zaradi različnih davčnih zakonodaj v posameznih evropskih državah močno razlikujejo in jih je težje primerjati. Kar 10 od 18 klubov evrolige ima vsaj enega igralca na neto plači, ki presega mejnik 2.000.000 dolarjev.
Najbolje plačani igralec evrolige niti med top 200 v NBA
Da bi vrednost preračunali na ameriške zaslužke, ki so javno objavljeni v bruto zneskih, bi morali neto prejemek košarkarjev iz evrolige približno podvojiti. Ameriški športni gigant ESPN je pred leti izračunal, da je Stephenu Curryju od 34,6 milijona dolarjev bruto plače ostalo zgolj 15,3 milijona, dodatnih 3,5 milijona, oz. 10 odstotkov od bruto plače, zadrži liga NBA in jih košarkar prejme pozneje. Skupaj je tako neto prejemek znese približno 54 odstotkov bruto zneska.
Najbolje plačan košarkar je po podatkih portala Eurohoops v letošnji evroligi je Sasha Vezenkov, ki se je po enoletnem neigranju v Sacramentu vrnil v Olympiacos. V sezoni 2024/25 bo zaslužil 4,1 milijona neto, kar bi bilo glede na obdavčitev v ZDA ekvivalentno 7,6 milijona dolarjev bruto plači čez lužo.
V ligi NBA bi bil Vezenkov v letošnji sezoni na, verjeli ali ne, 205. mestu najbolje plačanih košarkarjev! Uvrstil bi se tik za Anthonyja Blacka in pred Jae’Seana Tata. Ste zanju že slišali? Če je odgovor pritrdilen, se lahko štejete za poznavalce lige NBA.
Med ZDA in Evropo je torej ocean, kar drži tako v dobesednem smislu – Atlantski – kot tudi metaforičnem, glede na ogromen razkorak v zaslužkih.
Drugi na evroligaški lestvici je še en nekdanji član lige NBA Shane Larkin. V Anadolu Efesu bo letos zaslužil 3,75 milijona dolarjev neto, primerljivo s 6,94 milijoni dolarjev plače v ZDA. Dovolj za 213. mesto.
Tretji Mike James (Monaco) pa bi bil v ZDA s svojimi tremi milijoni dolarjev neto zaslužka, oz. 5,55 dolarjev bruto, na 235. mestu, torej že v drugi polovici med vsemi aktivnimi igralci lige NBA (450).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!