Ne šampionski prstan, temveč dres pod stropom dvorane po koncu kariere. To je tista največja čast, ki lahko doleti športnika. Dirk Nowitzki je prvo dosegel že leta 2011, drugo bo v noči na četrtek. Številka 41 v Dallasu odhaja v zgodovino.
Igralec enega kluba. Dosežek, ki v današnjem času, ko se romantika v športu vse bolj izgublja, krasi le še peščico. Na vsak milijon športnikov se zgodi en Francesco Totti, Tim Duncan, Paolo Maldini, Kobe Bryant, Mario Lemieux ali Dirk Nowitzki.
Ko je legendarni nemški krilni center 10. aprila 2019 še zadnjič stopil na parket lige NBA, v kateri je na vseh svojih 1.667 tekmah nosil dres Dallas Mavericks, se je še zadnjič zapisal v knjigo rekordov. Z odigrano 21 sezono se je namreč zavihtel na vrh večne lestvice po številu odigranih sezon med vsemi košarkarji najmočnejše lige na svetu, ki so celotno kariero ostali zvesti enemu moštvu.
Čustveno slovo od parketov lige NBA:
“Upam, da tokrat ne bo tako čustveno. Pravijo, da športnik umre dvakrat. Zame je bilo tisto najtežje, čeprav sem se na slovo pripravljal več let. Malce se mi svita, kaj se bo zgodilo, a vedno sem imel rad presenečenja. Rad bi le užival v trenutku, verjamem, da ima Mark Cuban pripravljenega nekaj posebnega,” je Dirk povedal v torek na novinarski konferenci pred slavnostnim dogodkom.
Večna lestvica po številu odigranih sezon
Opomba: Vključeni so NBA košarkarji, ki so vso kariero igrali le za eno ekipo.
21 – Dirk Nowitzki
20 – Kobe Bryant
19 – Tim Duncan, John Stockton, Udonih Haslem
18 – Reggie Miller
16 – Manu Ginobilli, John Havlicek
Četrti v zgodovini franšize
V noči na četrtek po slovenskem času, ko Dallas gosti Golden State Warriors, bo Nowitzki v American Airlines Centru deležen največje časti, ki jo lahko prejme ekipni športnik. Njegov dres bo šel pod strop dvorane, njegova številka 41 pa v zgodovino in iz uporabe. V Dallas Mavericks je ne bo več nosil nihče.
Tako bo postal četrti košarkar Dallasa z upokojenim dresom. Pred njim so bili te časti deležni še Derek Harper (št. 12), Brad Davis (št. 15) in Rolando Blackman (št. 22).
“Imenitno kariero Dirka Nowitzkega zaznamuje njegova brezmejna zvestoba organizaciji Dallas Mavericks in mestu Dallas. Da bi proslavili njegovo zapuščino, bodo Dallas Mavericks upokojili Nowitzkijevo številko 41 na slovesnosti 5. januarja 2022,” so sporočili iz kluba.
Dirk tudi danes ostaja del Dallas Mavericks. Poleti ga je Mark Cuban imenoval za svetovalca, a je v smehu najprej dejal, da še sam ne ve, kaj to sploh pomeni.
“Ta vloga se je zgodila, ker se še nisem pripravljen povsem posvetiti temu poslu. Ljubim Mavse, moja kri je modra, želim si pomagati, a tako dolgo sem že del te igre, jaz pa imam otroke in zato še ne morem tega opravljati vsak dan, vsakič potovati z ekipo, preprosto še nisem tam. Z veseljem pomagam s svojimi izkušnjami v svetovalni vlogi, pridem na nekaj tekem, kaj prinaša prihodnost je pa še povsem odprto. Da bi postal trener ni v načrtu. Morda bi lahko individualno delal s posamezniki, a kaj več nisem sposoben, denimo motivirati igralce medtem, ko visijo na telefonih, nimam potrpljenja za to.”
Legende o Dirku:
Gregg Popovich: “Unikaten človek na tem planetu, tako po atletski kot po človeški plati. Užival je vso spoštovanje nasprotnikov in soigralcev.”
LeBron James: “Mislim, da ga je med velikane popeljalo to, da je ves čas postajal vse boljši in boljši in boljši in boljši … Do točke, ko je bil nezaustavljiv.”
Charles Barkley: “Moj najljubši košarkar, ker je tudi izjemna oseba. V čast in privilegij mi ga je bilo spremljati in spoznati.”
Dikembe Mutombo: “Ne vem, če bomo še kdaj videli košarkarja, ki bo dosegel takšen nivo košarke in hkrati naši igri v 20 letih prispeval toliko kot je on.”
Od tveganega izbora do upokojenega dresa
213 centimetrov visoki Dirk se je iz Würzburga v najmočnejšo ligo na svetu prebil leta 1998, ko je bil na naboru izbran z 9. izborom s strani Dallas Mavericks. Tehnično ga je izbral Milwaukee, a le na papirju, saj je bilo že prej vse dogovorjeno, da bo Nowitzki igral za Teksašane.
To se je zgodilo še pod prejšnjim lastništvom kluba, leto in pol pred prihodom Marka Cubana, ki je klub prevzel na začetku leta 2000. Da je Nowitzki pristal v klubu, je bilo delo Dona in Donnieja Nelsona, dveh mož z odličnim očesom za prepoznavanje talenta in tudi pogumom, da sta s tako visokim izborom izbrala neznanega evropskega najstnika.
Dirkov spomin na nabor 1998:
“Dejansko sem ostal v Nemčiji, saj nisem bil niti prepričan, da bom sploh izbran na naboru. Ves čas sem govoril, da nisem prepričan, če sem sploh pripravljen na ligo NBA. Imel sem tudi ponudbe univerz in drugih klubov v Evropi. Sredi noči sem prejel klic Donnieja Nelsona.
Rekel mi je, da sem bil izbran in naj pridem čez lužo. Bil sem seveda izjemno živčen, a hkrati navdušen, da je nekdo tvegal z mano. Oba Nelsona, stari in mladi, sta me nato obiskala, spoznala moja starša in mi dejala: ‘Veš kaj, ne še sprejeti odločitve, najprej pridi na obisk in si oglej Dallas.’
To smo storili, spoznal sem nekaj igralcev, izjemna izkušnja. Nato sem jim dejal, da bom poskusil, čeprav je to zame velik korak. Vse se je izšlo kot smo si želeli.”
Kako sta ga Don Nelson, takratni trener in športni direktor Dallasa in njegov sin Donnie, ki je opravljal vlogo pomočnika, sploh odkrila? Prvi ga je opazil Donnie med skavtiranjem v Evropi in se v igro Nemca takoj zaljubil.
Igranje skrivalnic
Njegov oče ga je prvič videl v San Antoniu, kamor je prišel na ogled pripravljalne tekme. Tam je bil slučajno tudi Dirk, a v mesto ni prišel zaradi Nemca. Ko ga je opazoval je bil navdušen, “ta fant bo v košarki povzročil revolucijo,” je dejal takratnemu manjšinskemu lastniku Franku Zaccanelliju.
Obstajala je le ena skrb. Če ga je v San Antoniu videl Don, bi ga lahko tudi ostali športni direktorji. Njegovega trenerja je celo poskušal nagovoriti, naj Dirka pred očmi drugih strokovnih delavcev NBA moštev ne pošlje v igro. “Poskušali smo ga skriti, nisem še videl mladega igralca z več znanja,” je razlagal Don.
Po dogovoru za menjavo in skok na 9. mesto na naboru 1998, je imel Don dovolj močne karte v svojih rokah in naposled prišel do tako želenega podpisa z Dirkom Nowitzkim. Ostalo je zgodovina, kot radi rečemo.
Neustavljiv met z ene noge
Napoved Dona Nelsona se je uresničila. Mladi dolgolasi blondinec je v naslednjih letih poskrbel za revolucijo lige NBA in košarke nasploh, ki se kaže še danes.
Visoki košarkarji so bili nekoč nevarni le izpod obroča, danes skoraj ni več orjaka, ki ne bi bil sposoben zadeti trojke. V ligi NBA so danes centri brez meta del rotacij le še v primeru, da gre za igralca v razvoju, ali pa je izven serijski v drugih prvinah igre, kot je primer Rudyja Goberta, enega najboljši obrambnih košarkarjev lige.
Vsak izjemen napadalni košarkar naj bi imel tudi kakšno potezo, za katero nasprotne obrambe praktično nimajo odgovora. Kot je bil met s pol razdalje za Michaela Jordana. Horuk met Kareema Abdula-Jabbarja. Kot postaja “step-back” Luke Dončića.
Dirk je imel potezo, ki ni bila le “skoraj” neubranljiva, temveč kar povsem neubranljiva. Met s pol razdalje z ene noge ob odskoku stran od obroča, oziroma t.i. fadeaway. Silhueta omenjene poteze danes krasi parket dvorane v Dallasu.
Vrhunec leta 2011
V 21 sezonah v Mavsih se je Dirk v končnico uvrstil 15-krat, seznam njegovih dosežkov pa se bere kot roman. Brez dvoma je najlepša in najuspešnejša leta kariere preživel v obdobju od leta 2002 do 2012, z vrhuncem v sezoni 2010/11.
Takrat je Dallas v finalu porazil “Heatlese”, kot so poimenovali zvezdniško zasedbo Miamija, kjer sta se pred sezono Dwyanu Wadu pridružila še LeBron James in Chris Bosh.
Uspelo je maščevanje za poraz pred petimi leti in za norčevanje iz obolelega nemškega zvezdnika. Dvoboj je bil po štirih tekmah finala poravnan na 2-2, ko je po spletu zaokrožil videoposnetek, na katerem sta se Wade in LeBron norčevala iz Nowitzkega, ki je četrto tekmo odigral z vročino in vnetimi sinusi, a kljub temu svoje moštvo popeljal do pomembne zmage.
Norčevanje LeBrona in Wada:
Mavsi so na krilih razigranega Nemca slavili še na peti in šesti tekmi ter zaostanek z 1-2 v zmagah pretvoril v zgodovinski prvi naslov za Dallas Mavericks.
Nowitzki je bil seveda izbran za najkoristnejšega košarkarja finala. Na šestih tekmah je v povprečju prispeval 26 točk, 9,7 skoka in 2 asistenci.
Vrhunci Dirka v finalu proti Miamiju leta 2011:
Seznam individualnih dosežkov v ligi NBA
MVP finala (2011)
MVP sezone (2007)
14-krat NBA All-Star (2002–2012, 2014–2015, 2019)
12-krat All-NBA peterka (2001–2012; 4-krat prva, 5-krat druga in 3-krat tretja peterka)
6. mesto na večni lestvici strelcev (31.560 točk)
Predaja žezla
Tudi zadnja leta kariere, ko ga telo ni več tako ubogalo in je Dallas zdrsnil na začelje zahodne konference, sta klub in igralec ostala zvesta eden drugemu. Naposled se je Dirk pred sezono 2018/19, svojo 21. čez lužo, ko je dopolnil že 40 let, odločil, da bo to njegova zadnja v karieri.
Skoraj filmsko je usoda želela, da mu bo v poslednjem letu družbo v garderobi delal slovenski čudežni deček Luka Dončić. Zgodila se je predaja žezla.
Donnie Nelson je 20 let pozneje ponovil sanjski nabor in po nemškemu najstniku v franšizo pripeljal še slovenskega in tako prihodnost kluba rešil še že za nadaljnjih 20 let.
“Vse to si je zaslužil, ogromno je dal Dallasu, Dallas pa mu je vračal. Veliko je storil za ljudi, ne le tukaj v ZDA. Vsi ga neizmerno spoštujejo in občudujejo. Tudi v Evropi, kjer ga poznajo otroci, vsi so ga spremljali in spoštovali,” je pred slovesnostjo, ki je načrtovana po koncu dvoboja z Golden State Warriors, dejal Dončić.
Dirk Nowitzki v številkah:
Redni del sezone:
Tekme: 1.522
Točke: 31.560 (20,7) – 6. mesto na večni lestvici
Skoki: 11.489 (7,5) – 27. mesto na večni lestvici
Asistence: 3.651 (2,4)
Met iz igre: 47,1%
Met za tri: 38,0%
Prosti meti: 87,9%Končnica:
Tekme: 145
Točke: 3.663 (25,3)
Skoki: 1.446 (10,0)
Asistence: 360 (2,5)
Met iz igre: 46,2%
Met za tri: 36,5%
Prosti meti: 89,2%Opomba: V oklepaju je povprečje na tekmo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje