Začenja se končnica lige NBA! Po dolgih in napornih 82 tekmah rednega dela je ostalo le še 16 najboljših. Osem jih bo na delu že danes, vključno z moštvom Luke Dončića. Dallas Mavericks gredo ob 19. uri v lov na prvo od štirih zmag proti Utah Jazz, a vsaj na prvem obračunu ne bodo imeli pomoči slovenskega zvezdnika. Poglobili smo se v pare zaključnih bojev, kaj smo ugotovili?
Letošnja sezona lige NBA je že 76. po vrsti. Naslov branil Milwaukee, ki se je lani veselil drugega naslova v zgodovini franšize in tudi letos sodi med ožje favorite. Nabor ekip, ki lahko gredo do konca, je sicer zelo širok, kar obeta eno najbolj razburljivih sezon v zadnjih letih. Dvorane so po dveh letih globalnih težav z virusom, ki ga ne bomo omenili z imenom, končno spet popolnoma zasedene, v vsaki konferenci pa bi lahko z močnimi argumenti v finale izstrelili po pet ali šest moštev.
“Poškodbe so sestavni del športa,” je pogosto uporabljena fraza, katere uporaba je žal tudi tik pred začetkom letošnje končnice povsem na mestu. Kot vsako leto bo torej to tudi boj najbolj vzdržljivih in ne le najboljših. Seznam poškodovanih zvezdnikov je grozljivo dolg.
Dallas Mavericks se ubadajo s poškodbo mečne mišice Luke Dončića, v zraku visi tudi nastop zvezdnika Golden State Warriors Stephena Curryja, New Orleans Pelicans ne morejo računati na usluge Ziona Williamsona, Denver Nuggets so brez kar dveh ključnih članov prve peterke, Boston je ostal brez prvega centra Roberta Williamsa, Chicago brez glavnega organizatorja igre Lonza Balla, na tekmi dodanih kvalifikacij je Atlanta izgubila Clinta Capelo in že predtem Johna Collinsa, Brooklyn še vedno pogreša Bena Simmonsa …
Poglejmo si vseh osem parov končnice, kako sta se moštvi odrezali na medsebojnih obračunih v letošnji sezoni, kdo, poleg najbolj očitnih, bi lahko bil ključni akter in kdo je v dvoboju favorit.
Zahodna konferenca
Dallas Mavericks (4) – Utah Jazz (5)
Medsebojne v letošnji sezoni: 2:2
Skriti adut: Spencer Dinwiddie (Dallas)
Favorit: Izrazit favorit Utah
Dallas se je v končnico podal kot ena najbolj vročih ekip lige NBA. Vse od novega leta so Mavsi igrali kot prerojeni in v dobrih treh mesecih na 47 tekmah 35-krat slavili. Luka Dončić je v tem obdobju raven igre dvignil do novih višav in v povprečju nizal kar 29,8 točke, 9,7 skoka in 8,9 asistence na tekmo.
Pri Mavsih se vse začne in konča s slovenskim zvezdnikom. Po zadnjih informacijah naj bi manjkal na prvi tekmi, a skoraj zagotovo ne bo izpustil celotne serije. Stavnice so vlogo favorita zaradi poškodbe Dončića nagnile močno na stran Utaha.
Vsi medsebojni obračuni to sezono so bili precej izenačeni, z izjemo zadnjega, ko je pri Utahu manjkal najpomembnejši posameznik Rudy Gobert. Upanje Mavsom vliva prvi medsebojni dvoboj, ko so na božič brez Dončića tesno s 120:116 izgubili v Salt Lake Cityju. Kljub temu je letos njihov izkupiček brez Slovenca negativen (8-9).
Ker bo Dončić izpustil vsaj eno tekmo, če ne kar prvi dve na domačem parketu, bo moral precej večje breme prevzeti Spencer Diwndiddie. Letos se je že izkazal z odličnimi predstavami, ko je predvsem v zaključkih prevzel odgovornost in večkrat odločil zmagovalca. Tokrat bo moral prikazati košarko svoje kariere, če bo želel Dallas brez Luke držati korak.
Phoenix Suns (1) – New Orleans Pelicans (8)
Medsebojne v letošnji sezoni: 3:1
Skriti adut: CJ McCollum
Favorit: Izrazit favorit Phoenix
Čeprav je Phoenix dobre predstave kazal že v lanski sezoni in se uvrstil vse do konferenčnega finala, takšnega preskoka najverjetneje niso pričakovali niti najbolj goreči navijači Sonc. S 64 zmagami v rednem delu so izboljšali dosežka legendarnih ekip iz sezone 1992/93 s Charlesom Barkleyjem v glavni vlogi in 2004/05, ko je v Arizoni blestel Steve Nash.
Na stavnicah Phoenix kotira najvišje med vsemi. Chris Paul je že lani ekipo spravil v red, Devin Booker se je razvil v enega najboljših strelcev lige, Mikal Bridges v izjemnega obrambnega specialista, pod obročem je vse boljši Deandre Ayton, trener Monty Williams pa ima na voljo še celo paleto marljivih rezervistov, ki ohranjajo visok ritem skozi ves obračun.
New Orleans ni brez možnosti, a bo za napredovanje potreboval manjši čudež. Zion Williamson, čeprav ga je bilo pred dnevi moč videti med silovitim zabijanjem, še ni pripravljen na igro in najverjetneje v letošnji končnici tudi ne bo. Izjemno serijo bo moral odigrati Brandon Ingram, na katerega bo najverjetneje pazil Bridges. Pod obročem se bo z Aytonom udaril Jonas Valanciunas.
Morda bo za ohranjanje koraka še največ odvisno od CJ-ja McColluma, ki se je pred zaprtjem tržnice v New Orleans preselil iz Portlanda. S 24 točkami na tekmo je nemudoma postal ključen član Pelikanov, le njegova eksplozija lahko moštvu iz rojstnega kraja Jazza prinese nekaj več upov na presenečenje.
Memphis Grizzlies (2) – Minnesota Timberwolves (7)
Medsebojne v letošnji sezoni: 2:2
Skriti adut: Desmond Bane
Favorit: Memphis
Memphis bi lahko imel kot drugi nosilec zahoda tudi lažje delo, a se je moral zadovoljiti z vse bolj vročo Minnesoto, ki se po štirih letih vrača v končnico, sicer pa bo to šele njihov drugi nastop v izločilnih bojih v zadnjih 18 letih!
Wolvesi so si končnico izborili z odlično drugo polovico sezone, trener Chris Finch pa ima v napadu kar tri močna orožja. Blestijo DeAngelo Russell, Anthony Edwards in Karl-Anthony Towns.
Bo Memphis igral brez Jaja Moranta, čeprav je slednji zdaj povsem zdrav? Brez njega so namreč letos na 25 tekmah vpisali kar 20 zmag! Šalo na stran, Grizliji so izjemno čvrsta ekipa, kar dokazuje prav izkupiček brez prvega zvezdnika.
Minnesota se bo brez dvoma v obrambi osredotočila na Moranta, a Memphis ima ob njem še Desmonda Bana, ki je eden najboljših strelcev izza črte v ligi NBA. Zadnjič je tekmo brez zadete trojke sklenil pred dvema mesecema, sicer pa je letos za tri točke natančen kar trikrat na tekmo ob kar 43,6 odstotnem metu!
Golden State Warriors (3) – Denver Nuggets (6)
Medsebojne v letošnji sezoni: 1:3
Skriti adut: Jordan Poole
Favorit: Golden State
Podobno kot je pri Dallasu vse odvisno od zdravja Luke Dončića, lahko enako trdimo za Golden State in Stepha Curryja. Le sreči pa se lahko zahvalijo Bojevniki, da niso do konca rednega dela zdrsnili na 4. mesto zahodne konference, potem ko so na zadnjih tekmah igrali poti rezervnim moštvom nasprotnikov, ki so pred končnico počivali svoje najboljše.
S Curryjem so letos Bojevniki 45-19, brez njega 8-10. Zadnja dva meseca sezone so imeli negativno razmerje zmag in porazov (15-16). Tudi, če bo prvi zvezdnik nared za uvodni obračun – zadnjo tekmo je odigral 16. marca – naj bi imel sprva še omejeno minutažo, pravi trener Steve Kerr.
Denver je Nikola Jokić. Brez njega ne bi videli končnice, potem ko so ostali brez Jamala Murrayja in Michaela Porterja. Srb si je franšizo naložil na svoja pleča in jo z zgodovinsko sezono, ki mu bo najverjetneje še drugič zapored prinesla naziv MVP, popeljal do 6. mesta zahoda. Letos je na štirih tekmah proti Bojevnikom v povprečju zbral 28 točk, 15,8 skoka in 8,8 asistence! Dvakrat je to sezono Denver slavil tudi v San Franciscu.
Na drugi strani je eno od odkritij letošnje sezone zagotovo branilec Jordan Poole. Ob odsotnosti Klaya Thompsona, ki se je po več kot dveh letih uspešno vrnil šele januarja in tudi ob zdravstvenih težavah Curryja, je prav Poole pogosto prevzel odgovornost in, podobno kot Curry, navduševal z izjemnimi meti z razdalje. Kako se je odrezal proti Denverju? Na treh tekmah je vpisal 22,7 točke na dvoboj ob kar 58-odstotnem metu iz igre. Zadel je tudi kar 14 trojk (60,9%).
Vzhodna konferenca
Boston Celtics (2) – Brooklyn Nets (7)
Medsebojne v letošnji sezoni: 3:1
Skriti adut: Ben Simmons
Favorit: Minimalen favorit Boston
Verjetno eden najbolj razburljivih dvobojev v prvem krogu končnice. Boston Celtics so se s spodnjega dela vzhodne konference s 26 zmagami na zadnjih 32 tekmah povzpeli vse do statusa 2. nosilca. Premorejo najboljšo obrambo lige, dva izjemna posameznika v Jaysonu Tatumu in Jaylenu Brownu, favorita za naziv obrambnega igralca sezone v Marcusu Smartu, a so tik pred končnico ostali brez prvega centra Roberta Williamsa.
Tudi Brooklyn ni brez težav. Goran Dragić se je po bolezni vrnil šele za tekmo dodatnih kvalifikacij, izjemen strelec Joe Harris je že končal sezono, zvezdnik Ben Simmons in velika okrepitev iz Philadelphie pa za Mrežice še ni debitiral. Če bo šlo vse po načrtih, naj bi prvi nastop vpisal na četrti tekmi serije. Izjemen Kevin Durant je daleč največje orožje Mrežic in sposoben sam rešiti vprašanje zmagovalca na vsakem obračunu. Potem je tukaj še Kyrie Irving …
Prav vrnitev Bena, čeprav to sezono še ni igral košarke, bi lahko bila jeziček na tehtnici, ki bi prelomila dvoboj. V prvi vrsti velja za izjemnega obrambnega košarkarja, z njim ima zelo slabe izkušnje predvsem Tatum. Na 13 tekmah proti Avstralcu je prvi zvezdnik Bostona v povprečju zbral le 17,8 točke ob skromnem 41-odstotnem metu iz igre.
Miami Heat (1) – Atlanta Hawks (8)
Medsebojne v letošnji sezoni: 3:1
Skriti adut: Tyler Herro
Favorit: Miami
Vsaj na papirju je Miami odlično pripravljen, da zaustavi daleč največje orožje Atlante – Traea Younga. To sezono je manj asistenc na tekmo vpisal le proti štirim nasprotnikom. Sicer je na štirih tekmah Miamiju nasul 102 točki, a iz igre zadel le nekaj več kot 43 odstotkov metov, za tri komaj dobrih 30. Ob 29 asistencah pa je imel kar 23 izgubljenih žog!
Trener Eric Spoelstra v prvi vrsti stavi na obrambo, v kadru pa ima za Younga pripravljenega Jimmyja Butlerja, pod obročem bi moral kraljevati eden najboljših centrov lige Bay Adebayo, a njegov nastop je pod velikim vprašajem, saj je pred dnevi odšel v t.i. zdravstvene protokole lige NBA, ki so še naprej v veljavi za zajezitev koronavirusa.
Če bo torej Vročica serijo začela brez Bama, je to vsekakor priložnost za Atlanto, da s kakšno eksplozijo Younga napravi “break” na eni od prvih dveh tekem na Floridi ter tako “odpre” serijo. A kaj, ko je Atlanta prav tako ostala brez svojega centra Clinta Capele …
Tudi Miami ima svojega vročega branilca. Tyler Herro bo brez dvoma letos razglašen za najboljšega košarkarja, ki prihaja v igro s klopi. To še zdaleč ne pomeni, da je rezervist, saj praviloma tudi zaključuje tekme, z 20,7 točke na tekmo je bil v rednem delu drugi strelec ekipe, izza črte pa zadeva kar 40-odstotno.
Milwaukee Bucks (3) – Chicago Bulls (6)
Medsebojne v letošnji sezoni: 4:0
Skriti adut: Patrick Williams
Favorit: Izrazit favorit Milwaukee
Sodeč po stavnicah bo obračun med dvema sosednjima mestoma ob jezeru Michigan morda najbolj enostranski. Temu pritrjuje tudi vzorec štirih obračunov v letošnji sezoni, vsi so namreč pripadli branilcem naslova.
Še več, Chicaga se je (upravičeno) prijel tudi vzdevek papirnatih tigrov. Papirnatih bikov? V rednem delu so namreč proti najboljšim trem moštvom iz obeh konferenc na 17 tekmah vpisali eno samcato zmago. Za nameček je Chicago ostal še brez Lonza Balla, prvega organizatorja igre, ki je bil ključen v prvi polovici sezone.
Na drugi strani so lanski prvaki v polni zasedbi, potem ko se je v kader pred kratkim vrnil še center Brook Lopez. Kdo lahko zaustavi Giannisa Antetokounmpa? Pod obročem pri Chicagu začenjata Nikola Vučević in DeMar DeRozan, ki tega nista sposobna.
Morda bi lahko bil odgovor obrambni specialist Patrick Williams, ki se je po poškodbi zapestja marca vrnil na parket in prikazal nekaj dobrih predstav. To bo za komaj 20-letnega Američana največji izziv v dosedanjem delu kariere. Ne pozabimo, tukaj sta še Khris Middleton in Jrue Holiday …
Philadelphia 76ers (4) – Toronto Raptors (5)
Medsebojne v letošnji sezoni: 1:3
Skriti adut: Matisse Thybulle
Favorit: Philadelphia
Čeprav je Philadelphia precej bogatejša z zvezdniki in ima tudi bolj izkušeno moštvo, je to sezono močno pomlajeni Toronto na štirih medsebojnih tekmah vpisal kar tri zmage. Vsi obračuni so bili izjemno tesni, ekipi nikoli ni ločilo več kot šest točk.
Jasno je, kakšen profil košarkarjev išče športni direktor Toronta Masai Ujiri – visoka, atletska in vsestranska krila, ki so sposobna v obrambi pokrivati več položajev. Energični Raptorsi so sposobni z agresivno obrambo zadušiti nasprotnika, ogromno težav bi tako lahko povzročili predvsem Jamesu Hardnu.
Ključno vprašanje je, kako zaustaviti Joela Embiida? Proti Torontu je letos na treh tekmah v povprečju zbral 29 točk in 11,3 skoka, redni del sezone pa je sklenil na prvem mestu lestvice strelcev.
Nekaj več možnosti Torontu odpira Matisse Thybulle. Odličen krilni košarkar Philadelphie namreč ne bo smel igrati na gostujočih tekmah serije, saj v Kanado nima vstopa. Razlog? Ni polno cepljen. Če se bodo nadaljevali izjemno tesni obračuni Raptors-76ers, bi lahko bil prav to odločilen dejavnik.
Končnica lige NBA, prve tekme:
Sobota, 16. april:
19.00 Dallas Mavericks (4) – Utah Jazz (5)
21.30 Memphis Grizzlies (2) – Minnesota Timberwolves (7)
00.00 Philadelphia 76ers (4) – Toronto Raptors (5)
02.30 Golden State Warriors (3) – Denver Nuggets (6)Nedelja, 17. april:
19.00 Miami Heat (1) – Atlanta Hawks (8)
21.30 Boston Celtics (2) – Brooklyn Nets (7)
00.30 Milwaukee Bucks (3) – Chicago Bulls (6)
03.00 Phoenix Suns (1) – New Orleans Pelicans (8)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!