Zmaji po pretepu z Domžalčani do 21. pokalne lovorike

Košarka 18. Feb 202221:25 > 22:54 0 komentarjev
Veselje zmajev po osvojeni lovoriki. Foto: Jure Banfi

Dobili smo novega starega pokalnega prvaka Slovenije. V finalu sta se pomerila dva nekdanja zmagovalca, rekordnega 21. naslova so se po vroči predstavi v zadnji četrtini veselili košarkarji Cedevite Olimpija, ki so slavili z 99:80, medtem ko Helios Suns ostajajo pri edini pokalni lovoriki iz leta 2007. MVP zaključnega turnirja je bil Edo Murić, v finalu je prispeval 11 točk, devet skokov in tri asistence.

Letošnja izvedba slovenskega pokala je bila že 31. po vrsti oziroma 21. pod imenom pokal Spar. Še 25-ič so na sklepnem dejanju zaigrali tudi košarkarji Cedevite Olimpije, ki so upravičili vlogo velikih favoritov in se veselili rekordnega 21. naslova, a imeli precej težje delo od pričakovanj.

Zmaji so borbene in energične Domžalčane strli šele proti koncu tretje četrtine. Blestel je Yogi Ferrell, strelski post je s trojkama končal kapetan Jaka Blažič, svoje je dodal še Zoran Dragić. V zadnjem delu Helios ni več uspel parirati Ljubljančanom na poti do nove lovorike. Za črno piko sicer atraktivni predstavi je poskrbel prepir sredi zadnje četrtine, po kateri so bili izključeni štirje košarkarji.

Prvi strelec je bil z 22 točkami Ferrell, 21 jih je dodal Dragić, 14 Zach Auguste. Za Helios je 17 točk vpisal kapetan Leon Šantelj.

Dvig lovorike:

Domžalčani so v finalu sicer zaigrali petič v klubski zgodovini in utrpeli še četrti poraz. Edina zmaga ostaja iz sezone 2006/07, ko so pod vodstvom trenerja Memija Bečirovića s 77:70 porazili takratno Union Olimpijo. V prav vseh finalih so sicer igrali proti zmajem.

“Generalno ne morem reči, da sem nezadovoljen. Tekma je bila dobra za gledalce in za nas. Pokazali smo v prvem polčasu, da se lahko kosamo z boljšimi, a na koncu je prevladala kavzaliteta Olimpije. Zadeli so nekaj težkih trojk, kar je odločilo tekmo,” je po porazu povedal Dejan Jakara, trener Heliosa.

Zmaji so z naskokom najuspešnejša ekipa v zgodovini pokala Slovenije in le šestkrat niso zaigrali v finalu, a so na 21. zvezdico čakali vse od leta 2017, ko so po podaljšku strli Krko. To je bil tudi najdaljši niz Ljubljančanov brez slavja v tem tekmovanju. Zadnji finale so izgubili pred dvema letoma, ko jim je mero vzela potapljajoča se Primorska.

“Moral sem se osredotočiti, se resetirati, potreboval sem nekaj časa v drugem polčasu, da sem prišel v ta ritem, potem je steklo. V teh situacijah moraš verjeti vas in v ekipo, na koncu sem vesel, da sem lahko pomagal ekipi,” je bila prva misel Jake Blažiča, ki je vpisal 13 točk.

Vedeli smo, da popravnega izpita ni. Helios je igral odlično, vedeli smo, če bomo šli koš za koš, se lahko marsikaj zgodi. Želeli smo se odlepiti pred končnico, k sreči nam je uspelo,” je dodal Murić.

Izjavi Eda Murića in Jurice Golemca:

Domžalčani leteli v prvem polčasu

Zmaji so tekmo odprli silovito in zadeli prve tri mete izza črte. Ni trajalo dolgo, da se je na semaforju prvič izpisala dvomestna prednost, ko je dva prosta meta za 18:7 zadel Edo Murić. Helios je nato pokazal, da vendarle ne bo tako lahek zalogaj in se približal na pet, natančni so bili Lee Ervin, Bine Prepelič in Blaž Mahkovic. Nato je na obroč eksplodiral še Urban Oman, prednost se je do konca četrtine stopila na 25:22.

V drugi četrtini smo spremljali precej izenačen obračun, ki je poskrbel tudi za številne atraktivne poteze. V glavnih vlogah sta bila Zach Auguste za Ljubljančane in Vemlatesha Jois za Domžalčane. Čeprav so zmaji po trojki Murića znova pobegnili na devet točk naskoka (43:34), je Helios v nadaljevanju letel po parketu in z delnim izidom 12:2 prišel do vodstva pred drugim polčasom! 12 točk je do odmora dosegel kapetan Leon Šantelj, deset Prepelič, za energijo je s tremi zabijanji poskrbel Jois.

Zabijanja Domžal v prvem polčasu:

Nezaustavljivi Ferrell in serija trojk

Tudi uvodne minute tretje četrtine se je nadaljeval izenačen obračun, a le do trenutka, ko je stvari v svoje roke vzel kapetan Cedevite Olimpije Jaka Blažič. Energijo je najprej z zabijanjem dvignim Murić, nato je dvakrat čez roko nasprotnika zadel Blažič, ki je zgrešil prvih sedem metov iz igre, sledila je še trojka Dragića in nemudoma so zmaji ušli na 69:56. Izjemno razigran v tretjem delu je bil tudi Yogi Ferrell, ki je iz igre zadel štiri od petih metov za 11 točk. Zadnja četrtina je bila tako zgolj še formalnost, zmaji so le še povečali prednost.

Povsem brez potrebe je pet minut pred koncem ob veliki razliki prišlo do obračunavanja na parketu, potem ko je Blažič z roko odrinil Ervina, ki je potezo slabo prenesel in košarkarji obeh moštev so skočili na igrišče. Sodniška trojka je izključila štiri košarkarje. Predčasno so morali pod prho Jaka Blažič, Yogi Ferrel in Alen Hodžić pri zmajih ter Lee Ervin pri Domžalčanih.