Brez presenečenj, v finalu še šestič slovenski derbi (VIDEO)

Košarka 15. Feb 20249:30 > 22:14 2 komentarja

V finalu pokala Spar se bosta še šestič v zgodovini pomerila najuspešnejša kluba v Sloveniji Krka in Cedevita Olimpija. Novomeščani so v prvem polfinalu izločili Rogaško (85:72). Košarkarji Cedevite Olimpije pa so v zadnji četrtini dokončno zlomili odpor Kansai Helios Domžal (95:81). Na dosedanjih petih sklepnih obračunih je štirikrat lovoriko odnesel ljubljanski kolektiv. Tudi finale si oglejte v živo na Sportklubu 1 (20.30).

Cedevita Olimpija bo sedemindvajsetič igrala v finalu pokalnega tekmovanja in se potegovala za 23. naslov, Krka pa ima za seboj osem finalov in štiri naslove. Nazadnje je slavila 2021, ko je na Kodeljevem najprej izločila Cedevito Olimpijo, nato pa v finalu ugnala Šentjur.

Ljubljančani so zmagali na zadnjih dveh zaključnih turnirjih pokala Spar, nazadnje pa so finalno tekmo na domačih parketih izgubili pred pandemijo koronavirusa. Prav v finalu pokala Spar in to na Kodeljevem 2020 so izgubili s Koper Primorsko. Cedevita Olimpija ima priložnost za osmo zaporedno lovoriko na domačih parketih, drugo v tej sezoni po superpokalu, ki ga je osvojila septembra. S tem bi bila le še naslov v ligi Nova KBM oddaljena od tretje zaporedne trojne krone.

Osrednji figuri Cedevite Olimpije sta bili Gregor Glas z 28 točkami in metom iz igre 11/13 (trojke 5/7) ter Alen Omić, ki je 20 od svojih 22 točk dosegel v prvem polčasu (11 skokov). Pri Kansai Heliosu sta izstopala Malcolm Bernard (20 točk, 8 podaj) in Jan Copot (17 točk, trojke 3:4, 8 skokov).

Krka v drugem polčasu nadigrala Rogaško

Novomeščani so v Ljubljano prišli po nizu slabih predstav, v polfinalu pa so Slatinčane nadigrali v drugem polčasu tekme.

Rogaška je v 27. minuti vodila s 63:60. Krka je odgovorila z delnim izidom 12:0 (72:63), vprašanje zmagovalca pa je rešila v 37. minuti, ko je po seriji 19:2 povedla z 79:65. Najboljša strelca pri Novomeščanih sta bila Jan Špan z 19 točkami in Miha Cerkvenik, ki jih je dosegel 17. Pri Rogaški, ki se je potegovala za prvi nastop v finalu, pa so po 16 točk zbrali Jordan Session, David Kralj in Njegoš Sikiraš.

Dragiša Drobnjak, trener Rogaške: “Ko je Krka začela igrati bolj agresivno v obrambi, se mi temu nismo znali prilagoditi. Namesto da bi vztrajali pri ekipni igri, ki nam je do tedaj prinašala dobro rezultat, smo se zatekali v individualnim rešitvam in pri tem pogoreli.”

Gašper Okorn, trener Krke: “Zavedali smo se, da tekma ne bo lahka, saj smo prišli v Ljubljano po seriji slabih rezultatov. A v odločilnih trenutkih so fantje pokazali željo in borbenost. Rogaško smo premagali, ker smo si to zelo želeli in to je tudi edina pot za nastop v finalu.”

Krka, Rogaška, Špan

Ljubljanska dvorana Kodeljevo zaključek pokalnega tekmovanja gosti že sedmič. Cedevita Olimpija, Krka in Kansai Helios Domžale so stari znanci zaključnih turnirjev in vsi nekdanji prvaki, medtem ko je Rogaška še brez lovorike in torej ostaja tudi brez uvrstitve v finale. Z naskokom najuspešnejši so zmaji, ki naskakujejo že 23. lovoriko ter branijo naslov

Finale je na sporedu v petek, ko bomo v Ljubljani videli kar štiri končne odločitve. V finalu ženskega pokala se bosta pomerili Ilirija in Cinkarna Celje. Predtem bomo spremljali še Mini pokal in Mini pokal deklet.