“Potres” v ligi NBA razblinil sanje Dončića in Dragića

Košarka 11. Feb 202218:02 4 komentarji
Luka Dončić in Goran Dragić sta 17. septembra 2017 Slovenijo popeljala do evropskega naslova. Foto: Guliverimage

Deseti februar 2022 bo šel v zgodovino lige NBA po enem najbolj razburljivih zaključkov tržnice, ki je močno premešal karte in posledično zelo vplival tudi na prihodnost dveh slovenskih košarkarjev. So se sanje slovenskih ljubiteljev košarke, ki si želijo Gorana Dragića in Luko Dončića prvič po evropskem prvenstvu 2017 videti zaigrati v istem dresu, že razblinile?

Za dva od treh Slovencev v najmočnejši košarkarski ligi na svetu je zadnji dan trgovanja prinesel precejšnje spremembe. V večji meri to seveda velja za 35-letnega veterana Gorana Dragića, ki je nekaj ur pred rokom le dočakal slovo od Toronto Raptors, ki mu bodo zagotovo v spominu ostali kot njegova najslabša izkušnja v ligi NBA, kjer je zaigral še za Phoenix, Houston in Miami.

Čeprav se je Dragića povezovalo z Dallas Mavericks, New York Knicks, Los Angeles Lakers, Cleveland Cavaliers, Milwaukee Bucks in verjetno še kakšnim moštvom lige NBA, je naposled pristal v San Antoniu, ki se v govoricah praktično ni omenjal.

Menjava med Torontom in San Antoniom:

V Toronto: Thad Young, Drew Eubanks, izbor v 2. krogu 2022 (od Detroita).

V San Antonio: Goran Dragić, izbor v prvem krogu 2022 (od Toronta, zaščiten za izbore od 1 do 14).

Goran Dragić je za Toronto zbral vsega pet nastopov, foto: Guliverimage.

Kakšne koristi prinaša menjava obema kluboma?

Za Toronto je ključni del menjave zagotovo krilni košarkar Thad Young. Gre za profil igralca, ki jih športni direktor Kanadčanov Masai Ujiri preprosto obožuje in v njemu vidi dodatno orožje za napad na končnico. Zaostril bo konkurenco na položaju nizkega in visokega krila.

Za San Antonio je bila matematika preprosta. Za nekoliko dražjega košarkarja, ki je prav tako na iztekajoči pogodbi in v klubu nima prihodnosti, so si izborili nekoliko boljši izbor na naslednjem naboru. Izbor od Detroita, ki bo predvidoma nekje med 31. in 35. mestom, so nadgradili v izbor nekje med 21. in 25. mestom.

Bo San Antonio ustregel Goranu?

Takoj po menjavi so številni ugledni novinarji poročali, da bo San Antonio najverjetneje z Goranom Dragićem dosegel dogovor o odkupu pogodbe, kar bi ga naredilo prostega košarkarja.

Razlog za takšen razplet je preprost. San Antonio se je na zadnji dan trgovanja dogovoril za kar tri menjave, ki imajo skupno rdečo nit – pomlajevanje in gradnja za prihodnost. Glavna tarča vseh treh menjav so bili izbori na naborih, dodali so jih kar pet.

Glavni organizator moštva je Dejounte Murray, ki bo prihodnji teden prvič zaigral na tekmi vseh zvezd. Z menjavo Derricka Whita pa so sprostili večjo vlogo za mladega upa Joshuo Prima. Na seznamu košarkarjev sta od branilcev še Tre Jones in Tomáš Satoranský.

Spursi so trenutno na 13. mestu zahoda (20-35) in to sezono nimajo nikakršnih aspiracij za visoka mesta. Zato bodo veterana, kakršen je Dragić, skoraj zagotovo spustili iz moštva in mu omogočili, da si najde novo sredino.

Gregg Popovich že več kot dve desetletji vodi eno najuspešnejših franšiz lige NBA. Foto: AP Photo/Eric Gay via Guliver

Kakšne so Dragićeve možnosti?

Junak slovenske zmage na evropskem prvenstvu 2017, ki je v ligi NBA zadnji met iz igre zadel daljnega 14. novembra proti Detroitu, ima sicer tri možnosti. V najslabšem primeru bi ga klub zadržal do izteka pogodbe, tako bi bil prost šele s koncem junija.

Druga možnost je, da ga San Antonio preprosto odpusti, kar bi pomenilo, da mu mora izplačati celoten preostali dolgovani znesek.

Kot tretja in najboljša možnost za obe vpleteni strani pa je dogovor za sporazumno prekinitev pogodbe. Ker je približno dve tretjini rednega dela sezone že mimo, si je Goran sorazmeren delež 19,4 milijona dolarjev, ki mu po pogodbi pripadajo v tej sezoni, že zagotovil. S klubom mora torej doseči dogovor glede razlike, ki mu še pripada.

V drugem in tretjem primeru bi postal Goran prosti košarkar in bi se lahko dogovoril za podpis s preostalimi klubi. Če se torej Goran dogovori za prekinitev, kar večina strokovnjakov čez lužo tudi pričakuje, je pomemben še datum, do katerega bi klub in igralec dosegla dogovor.

Goran Dragić je v Miamiju igral šest let in pol; foto: Guliverimages

Ključen rok je 1. marec, ob 23. uri po slovenskem času. Če bo Dragić pogodbo razdrl pred omenjenim datumom, bo lahko z novim moštvom zaigral tudi v končnici. Če bo rok zamudil, pa bo ostal tudi brez pravice za nastop v sklepnem dejanju letošnje sezone.

Kot glavni kandidati za podpis se omenjajo Dallas Mavericks, Chicago Bulls, Milwaukee Bucks in Los Angeles Clippers.

Dallas dvignil roke nad projektom Dončić – Porzingis

Številne menjave so močno zatresle tudi Dallas, ki je po treh letih dokončno obupal nad latvijskim orjakom Kristapsom Porzingisom. V odmevni menjavi so “samoroga” iz New Yorka pripeljali že med prvo sezono Luke Dončića v ligi NBA.

To se je zgodilo 31. januarja 2019, kar je bil začetek velike preobrazbe franšize Dallas Mavericks, kjer so se po le nekaj mesecih s slovenskim čudežnim dečkom že zavedali, da imajo v rokah generacijskega igralca. Porzingis naj bi bil drugi del izjemno perspektivne naveze, ki pa ni obrodila sadov.

Od začetka februarja 2019 do 10. februarja 2022 je 221 centimetrov visoki Latvijec zaigral na zgolj 58 odstotkih tekem Dallasa v rednem delu sezone (134/233).

Tveganje z menjavo se Teksašanom ni posrečilo, ne le zdravje, tudi kemija Kristapsa z Dončićem se ni razvila tako, kot so pričakovali.

Lastnik Marc Cuban je razdrl slovensko-latvijsko navezo. Foto: AP Photo/Tony Gutierrez via Guliver.

Poraženci zadnjega dne trgovanja?

Številni navijači in strokovnjaki so menjavo, ki je v Washington poslala Porzingisa in izbor v drugem krogu nabora ter v Dallas vrnila Spencerja Dinwiddieja in Davisa Bertansa, močno kritizirala.

A pomembno se je zavedati, da to ni Porzingis, ki je pred leti blestel v New Yorku. Večino časa od podpisa maksimalne pogodbe je imel negativno vrednost na trgu. Dallas pa ima le z Dončićem celo boljše razmerje zmag in porazov (60%) kot z Dončićem in Porzingisom (59%).

Menjava med Dallasom in Washingtonom:

V Dallas: Spencer Dinwiddie, Davis Bertans

V Washington: Kristaps Porzingis, izbor v drugem krogu 2022

“Mislim, da smo se izboljšali in poskrbeli za večjo prilagodljivost ter tudi globino. Imel sem ogromno pogovorov, ta je imel še največ smisla,” je po menjavi dejal športni direktor Mavsov Nico Harrison.

Svoje mnenje je dodal tudi lastnik Marc Cuban: “Bilo je preprosto. Dobili smo dva igralca, ki jih potrebujemo. Dejstvo je, da smo brez Porzingisa delovali dobro. Kljub vsemu mislim, da je velik talent in bo v Washingtonu igral bolje kot je pri nas.”

V Dallasu verjamejo, da so drago prodali in kupili poceni. Da so izkoristili trenutek, ko je druga franšiza želela poskusiti srečo s Porzingisom, ter v zameno dobili dva košarkarja, ki sta bila odlična predvsem pred dvema sezonama in bi lahko njuni karieri znova obudili. Hkrati pa za poletje odprli več možnosti, saj je lažje menjati dve manjši pogodbi kot eno veliko.

Predvsem pridobitev organizatorja igre Spencerja Dinwiddieja, ki je v sezoni 2019/20 v Brooklynu v povprečju vpisal kar 20,6 točke in 6,8 asistence, bi se lahko izkazala za ključno. Ob Dončiću in Jalenu Brunsonu je Dallas potreboval še kvalitetnega branilca s klopi.

Konec kadrovanja v Dallasu?

Ali to pomeni, da se Dallas ne bo spustil v boj za podpis Dragića, v kolikor s San Antoniom doseže dogovor o prekinitvi pogodbe? Minute so seveda omejene, glavnino na obeh branilskih položajih pa prejmeta Dončić in Brunson. Na zadnjih petih tekmah denimo skupaj v povprečju kar 72 na dvoboj od možnih 96.

Večji del preostalih minut bo zagotovo pripadel Dinwiddieju, tukaj so še Trey Burke, Frank Ntilikina in Theo Pinson. Prva dilema vodstva bi bila, komu se odreči, da se sprosti prostor za drugega Slovenca? Najverjetneje bi to bil Burke, saj Ntilikina ponudi predvsem obrambo, Pinson pa je na dvostranski pogodbi, na katero Dragića ne morejo podpisati.

Foto: AP Photo/Wilfredo Lee

Tudi dobro obveščeni novinar ESPN Tim MacMahon poroča, da bi bilo težko ugoditi tako Dinwiddieju kot Dragiću. Na njegovo vprašanje glede morebitnih podpisov prostih košarkarjev, pa mu je športni direktor Harrison odvrnil: “Mislim, da smo zaključili.”

Povsem mogoče je torej, da je Dallas z menjavo Porzingisa “ubil” upe slovenskih ljubiteljev košarke, da bi prvič po EuroBasketu 2017 znova videli Dragića in Dončića zaigrati skupaj ter tudi upe obeh košarkarskih junakov deželice s sončne strani Alp, da bi po skoraj petih letih spet združila moči.

Dragiću ponudb zagotovo ne bo manjkalo. Če se bo odločil, da bo tvegal in sprejel močno zmanjšano vlogo v Dallasu, kjer je na branilskih položajih nastala gneča, pa bo na dolg seznam potez, s katerimi se je globoko zapisal v srca slovenskih navijačev, dodal še eno.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje