Prihodnji teden je v ligi NBA na sporedu nabor, kjer bo veliko oči uprtih v Dallas Mavericks. Teksašani naj bi bili med najaktivnejšimi na trgu, zato obstaja precejšnja verjetnost, da bodo izpeljali novo menjavo.
Kaj bo Dallas storil z 10. izborom, ki si ga lasti na naboru 2023? Ključno vprašanje, ki si ga te dni zastavljajo številni ameriški novinarji, kakor seveda tudi slovenski ljubitelji košarke, ki zaradi Luke Dončića pesti stiskajo za teksaško franšizo.
Nabor je na sporedu v noči na petek, 23. junija. Že zdaj je več ali manj jasno, da bo kot prvi po vrsti s strani San Antonio Spurs izbran francoski čudežni deček Victor Wembanyama. Precej manj jasna je usoda 10. izbora. Vse od loterije, ki je sredi maja določila vrstni red nabora, že vrabci na veji čivkajo, da naj bi si želeli v Dallasu izbor uporabiti v menjavi za dodatno pomoč slovenskemu zvezdniku.
Kaj potrebuje Dallas? V minuli sezoni je moštvu, ki ga z roba parketa vodi Jason Kidd, manjkal kvalitetnejši center in tudi dodatna pomoč na krilu, predvsem na obrambni strani parketa, potem ko je v menjavi za Kyrieja Irvina klub zapustil Dorian Finney-Smith.
V zadnjem obdobju se je nekajkrat kot možnost za menjavo omenjal center Atlante Clint Capela. Ena ambicioznejših govoric je krilo Toronta O.G. Anunoby. Verjetno precej lažje dosegljiv bi bil hrvaški strelec in član Detroita Bojan Bogdanović, ki pa pri 34 letih ne bi bil dolgoročnejša rešitev ob Dončiću. Prav tako si želi Dallas skupaj z izborom v menjavo “zapakirati” bodisi Davisa Bertansa bodisi Timmyja Hardawayja.
Menjava šele po izboru
Špekulacij je veliko, a že zdaj je jasno, da do morebitne menjave pred naborom ne bo prišlo. Kriva so pravila lige NBA. Dallas dolguje izbor v prvem krogu nabora 2024 New Yorku, medtem ko klubi v menjavi ne smejo uporabiti izborov v prvem krogu v zaporednih letih. To pomeni, da bodo morali Mavsi z 10. izborom sami izbrati igralca in ga nato namesto izbora uporabiti v menjavi. Seveda bodo lahko ob predhodnem dogovoru izbrali igralca po želji kluba, s katerim so se v naprej uskladili za menjavo.
Še vedno seveda obstaja možnost, da Dallasu oz. športnemu direktorju Nicu Harrisonu nobena od možnosti ne bo všeč in se bo naposled odločil za izbor talenta. Po analizi Iztoka Franka za DM Magazine, v kateri je preučil vse pretekle košarkarje, ki so bili na izboru izbrani 10. po vrsti, jih je zgolj približno 40 odstotkov v ligi NBA pustilo omembe vreden pečat.
Da na naboru tudi v top 10 ni garancije, dokazuje tudi zgodovina izborov Dallasa. Vse od selekcije Dirka Nowitzkega, ki so ga leta 1998 izbrali z 9. izborom, so Mavsi v top 10 izbirali le še trikrat. V polno so zadeli še z Dončićem, medtem ko Devin Harris kot 5. in Dennis Smith kot 9. izbor nista upravičila pričakovanj.
Ne glede na to, kako se bodo naposled odločili vodilni možje Dallasa, pomembno je, da se bodo odločili prav.
Konec junija se odpre še tržnica prostih košarkarjev, ko se bodo lahko začeli klubi tudi uradno dogovarjati za podpise novih pogodb. Glavni cilj Dallasa ostaja Irving, ki mu je po sezoni 2022/23 potekla pogodba. Približno sredi julija bo tako več ali manj že znano, s kakšno zasedbo se bodo Teksašani podali v novo sezono.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje