Začenja se nova sezona druge najboljše košarkarske lige na svetu - Evrolige. Naslov brani Anadolu Efes, ki je v lanski sezoni po letih vlaganj vendarle prišel do tako željenega prvega naslova, favorit je tudi letos. Slovenija ima trenutno enega predstavnika, člana Bayerna Žana Marka Šiška. Vso dogajanje z evroligaških parketov si lahko tudi letos ogledate ekskluzivno na Sportklubu!
Turki so lani poželi sadove večletnega dela. Zmagovalni mozaik so sestavili že pred leti, zadržali okostje in vsako leto dodajali le še posamezne kamenčke. “Kliknilo” je že v sezoni 2019/20, ki jo je naposled odplaknil covid-19, a Turki so se vrnili in pod vodstvom Ergina Atamana zasluženo zasedli evropski vrh.
Lanska sezona bo šla v zgodovino kot ena najbolj razburljivih in izenačenih. Boj za končnico je bil odprt do zadnjega kroga, za preboj med najboljših osem je bilo potrebno na 34 tekmah vpisati kar 20 zmag!
Kot zadnja je nesrečno odpadla Valencia, kjer si že drugo leto kruh služita slovenska reprezentanta Klemen Prepelič in naturalizirani Američan Mike Tobey. Valencia je sicer izgubila mesto v Evroligi, čeprav je imela z 19 zmagami in 15 porazi dobro sezono, letos nastopa v EuroCupu in bo gostovala tudi v Stožicah pri Cedeviti Olimpiji.
Šiško edini predstavnik slovenske košarke
S slovesom Valencie in razhodom Zorana Dragića ter Baskonije, se je število slovenskih košarkarjev v najelitnejšem evropskem klubskem tekmovanju precej zmanjšalo. Trenutno tako osamljeni jezdec ostaja Žan Mark Šiško, ki že tretjo sezono zastopa barve Bayerna. Bavarci so sicer letos poleti prejeli tudi trajno licenco in tako postali eden od 13 klubov, ki jih za prihodnost v Evroligi ni potrebno skrbeti.
Klubi s stalno licenco za nastopanje: Barcelona, Real Madrid, Baskonia, Olympiakos, Panathinaikos, Anadolu Efes, Fenerbahče, Žalgiris, CSKA Moskva, Olimpia Milano, Maccabi Tel Aviv, Bayern München, ASVEL.
Uvrščena kot finalista lanskega EuroCupa: UNICS Kazan, Monaco.
Povabljenci: ALBA Berlin, Zenit Sankt Peterburg, Crvena zvezda (zmagovalci lige ABA).
Šišku bi se še vedno lahko pridružil tudi Dragić, ki je trenutno še vedno brez kluba in že nekaj časa individualno trenira v Ljubljani. Pred dnevi je v pogovoru za Sportklub dejal, da si zasluži mesto v Evroligi in zato še čaka na klic pravega kluba.
Omeniti velja še komaj 17-letnega Urbana Klavžarja, ki je že tri leta član Real Madrida, kamor je prestopil iz mladinskega pogona domžalskega Heliosa.
Tudi v novi sezoni bo Klavžar sicer uvrščen v drugo ekipo galaktikov, a klub temu so Madridčani mladega Slovenca uvrstili na seznam prijavljenih košarkarjev za novo evroligaško sezono ter tako 184 centimetrov visokemu branilcu namenili veliko spodbudo.
Izziv za trenerje
Sistem tekmovanja ostaja enak. Ligo sestavlja 18 klubov in se v rednem delu pomerijo v ligaškem sistemu, ki traja 34 krogov. V končnico se uvrsti najboljši osem, ki se, razdeljeni v četrtfinalne pare, pomerijo v serijah na tri zmage. Zmagovalca nato določi turnir zaključne četverice, ki ga bo v letošnji sezoni znova gostil Berlin. Glavno mesto Nemčije je sicer Final 4 gostilo že leta 2009 in 2016.
Prihaja tudi novost, trenerji bodo namreč lahko že v letošnji sezoni izzvali odločitev sodnikov in zahtevali pregled, a vsakemu trenerju pripada le en izziv na tekmo.
Trenerskih rošad tokrat ni bilo veliko, spremembe so bile namreč le tri. Dimitrios Priftis je v Panathinaikosu nasledil Odeda Kattasha in s tem izpraznil stilček pri UNICS Kazanu, kjer ga je nadomestil Velimir Perasović. Nekdanji selektor slovenske reprezentance Igor Kokoškov, ki si je leta 2017 pokorila Evropo, se je iz Fenerbahčeja vrnil v ZDA in postal pomočnik Jasona Kidda v Dallas Mavericks, njegovo mesto pa je zasedel Aleksandar Đorđević.
Prvak zadržal vse nosilce
Precej več sprememb je bilo seveda v kadrih moštev, a to ne velja za tabor aktualnih prvakov, ki jih že vrsto let krasi potrpežljivost in delo na dolgi rok. Glavna naloga vodstva, ki so jo izvedli uspešno, je bila podaljšanje pogodbe z MVP-jem lanske sezone Vasilijem Mičićem. Praktično edini odhod je selitev centra Sertaça Şanlıja v Barcelono, njegovo mesto je prevzel lanski MVP lige ABA, 21-letni Srb Filip Petrušev.
Efes je prav tako prvi favorit za naslov v letošnji sezoni, podobne možnosti stavnice pripisujejo Barceloni, torej poražencem lanskega finala zaključnega turnirja. Strateg Šarunas Jasikevičius je še nekoliko okrepil moštvo, poleg že omenjenega Şanlıja, se je iz Žalgirisa v katalonsko prestolnico preselil še talentirani organizator igre Rokas Jokubaitis, ki pa bo le menjava izkušenemu Argentincu in prišleku iz Real Madrida Nicolásu Laprovíttoli.
V dvorane se vračajo navijači, ki so močno manjkali ob vseh drami, ki jo je v lanski sezoni ponudila Evroliga. Med vsemi moštvi namreč ni niti enega, ki bi bilo zaradi razmer v državi povsem omejeno pri zapolnjevanju kapacitete dvorane. Iz Maccabija so tudi že sporočili, da so razprodali vseh 11192 vstopnic za petkovo tekmo proti Bayernu.
Tudi letos si boste lahko dogajanje na evroligaških parketih ekskluzivno ogledali na programih Sportkluba!
Redni del Evrolige, 1. krog:
Četrtek, 30. septembra:
Ob 19.00: AS Monaco – Panathinaikos
Ob 20.05: Maccabi Tel Aviv – Bayern München (na SK HD)
Ob 20.30: Armani Milano – CSKA Moskva (na SK 6)
Ob 20.45: Real Madrid – Anadolu Efes (na SK 4)Petek, 1. oktobra:
Ob 18.00: UNICS Kazan – Zenit St. Peterburg (na SK HD)
Ob 19.45: Fenerbahče – Crvena zvezda (na SK 3)
Ob 20.00: ASVEL – Žalgiris
Ob 20.00: Olympiakos – Baskonia (na SK 5)
Ob 21.00: Barcelona – Alba Berlin (na SK HD)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!