Neverjetni Dončić z 48 točkami uničil Argentince

Košarka 26. Jul 20216:15 > 12:44 1 komentar
Luka Dončić je uprizoril predstavo za zgodovino in se zaustavil šele pri 48 točkah, foto: FIBA.

Slovenska košarkarska reprezentanca je z odliko debitirala na olimpijskih igrah. Argentina je proti razigranim Slovencem na trenutke delovala kot drugorazredna ekipa, a to je bolj kot kritika gavčem pohvala varovancem Aleksandra Sekulića. Luka Dončić je bil nezaustavljiv in vpisal neverjetnih 48 točk, 11 skokov in pet podaj! Ob 14. uri bo na sporedu še drugi dvoboj skupine C med Japonsko in Španijo.

Kar so napovedovali v slovenski reprezentanci se je na prvi tekmi na olimpijskih igrah tudi potrdilo. Še nadgradili so fantastično košarko, ki so jo kazali na kvalifikacijskem turnirju v Kaunasu. In čeprav se zdi skoraj nemogoče, je v še višjo prestavo dal tudi Luka Dončić!

Morda kar največji zvezdnik olimpijskih iger v Tokiu je že do polčasa zbral 31 točk, do konca čudežnih 48. Dodal je še 11 skokov, pet podaj in tri blokade. Na parketu je preživel 31 minut, v tem času pa je Slovenija dosegla kar 34 točk več od nasprotnika.

Strelski rekord olimpijskih iger ima sicer Brazilec Oscar Schmidt, ki je leta 1988 Španiji nasul 55 točk. Dončić se mu je približal na vsega sedem točk.

Navdušenje na slovenski klopi ob fantastični igri Luke Dončića.

Razigrani so bili tudi ostali. Tako je Klemen Prepelič s klopi prispeval 22 točk, Vlatko Čančar 12, Mike Tobey 11. Na parket je Sekulić poslal vseh 12 košarkarjev, le dva se nista vpisala med strelce.

Pri Argentini se je pričakovano največ vrtelo okoli Facunda Campazza, organizatorja igre Denver Nuggets in nekdanjega soigralca Dončića pri Real Madridu, ter izkušenega Luisa Scolaja, a to je bilo premalo za razpoložene Slovence. Vpisala sta 21 oziroma 23 točk.

Potek tekme

Prva četrtina – 24:32: Prve točke ob debiju Slovenije na olimpijskih igrah je s trojko vpisal Zoran Dragić in s tem napovedal vroč začetek naših košarkarjev, ki so obračun odprli z odličnim metom z razdalje.

Naslednje tri trojke je zadel Dončić, ki je bil že v prvi četrtini nerešljiva uganka za Argentino in pol minute pred koncem na menjavo odšel s 17 točkami! Četrtino je, kako drugače kot s trojko, zaključil Jaka Blažič za osem točk prednosti Slovenije (24:32).

Druga četrtina – 18:30. Tudi drugo četrtino je Slovenija odprla s trojko, potem ko je zelo zahteven met čez roko nasprotnika zadel Klemen Prepelič. Tudi na obrambni strani parketa so varovanci Aleksandra Sekulića zaigrali bolje, medtem ko je s fantastično igro nadaljeval Luka. Do polčasa je vpisal že neverjetnih 31 točk! Zadeval je z vseh položajev in razigraval svoje soigralce.

Luka Dončić je že v prvem polčasu zbral 31 točk, 8 skokov in 2 podaji! Foto: Guliverimage.

Tretja četrtina 24:26. Po malce ležerni uvodni minuti so Slovenci vrhunsko odigrali tudi tretjo četrtino in tekmo v svoj prid odločili že pred zadnjimi desetimi minutami igre. Naši košarkarji so leteli po parketu, poleg Dončića so blesteli tudi ostali, predvsem Vlatko Čančar, Mike Tobey in Dragić. Po delnem izidu 20:6 je prednost 3:37 pred koncem tretje četrtine narasla že do +30.

Četrta četrtina – 34:30. Ker se je prednost malce stopila že pred koncem tretje četrtine, je bil nezadovoljen tudi selektor. V zadnji četrtini je tako na parket vrnil Dončića, ki je hitro vpisal nove štiri točke. Po novi trojki Dončića, že njegovi šesti na tekmi, je Slovenija že dobrih pet minut pred koncem presegla sto točk. Zadnje minute so bile tako le še formalnost.

Z Dončićem že 14 – 0

Slovenija z Luko v postavi na uradnih tekmah ostaja neporažena. Bilanca je zdaj že 14 tekem in 14 zmag!

Naslednjo tekmo bo Slovenija igrala v četrtek, znova ob 6.40, ko ji bo nasproti stala domača Japonska.

Slovenska košarkarska reprezentanca, foto: FIBA.
Slovenska košarkarska reprezentanca med poslušanjem himne, ki je donela v dvorami Saitama, foto: FIBA.
Luka Dončić na ogrevanju, foto: FIBA.
Luka Dončić, foto: FIBA.
Luka Dončić in Facundo Campazzo, foto: FIBA.
Edo Murić, foto: FIBA.
Jaka Blažič, foto: FIBA.
Mike Tobey, foto: FIBA.
Luka Dončić, foto: Guliveriamge.
Aleksander Sekulić opazuje igro svojih varovancev.
Selektor Slovenije Aleksander Sekulić, foto: FIBA.