V pisarnah potovalne agencije, ki ponuja pot v Manilo in ogled zaključnih tekem svetovnega košarkarskega prvenstva, so telefoni pregoreli. Slovenski košarkarji bodo na prizorišče izločilnih tekem odpotovali v ponedeljek. Kaj jih čaka na Filipinih? Odgovor nam je ponudil Matej Avanzo, ki že tri tedne "živi" v dvorani v sklopu velikega nakupovalnega središča.
Ko je bila postavljena shema prvega svetovnega prvenstva v treh državah, je bila za zaključne boje predvidena Area Filipini, v kateri je prostora za več kot 50 tisoč gledalcev. Zaradi logističnih težav so nato že aprila Filipinci s predstavniki Mednarodne košarkarske zveze dosegli dogovor, po katerem so za prizorišče določili precej manjšo dvorano Mall of Asia.
Del reprezentanc jo je že spoznal v skupinskem delu tekmovanja. Do obisti pa jo zdaj pozna tudi Matej Avanzo, saj ga je Mednarodna košarkarska zveza delegirala za vodjo prav tega prizorišča. V praksi to pomeni, da koordinira domači organizacijski odbor in številčno Fibino delovno strukturo za različna področja.
“Zanimivo je, da dvorana v mnogočem spominja na ljubljanske Stožice, čeprav je seveda malce večja. Predvsem to velja za razdelitev ringov in obliko lož. Če bi obstoječe modre sedeže zamenjali s sivimi in zelenimi, bi bila podobnost še večja. Tudi zgrajena je bila leta 2012, torej le dve leti po odprtju Stožic. Nekoliko drugače je v ozadju,” nam je na vprašanje, kaj čaka Slovence, odgovoril Avanzo, danes sicer poslovnež in Fibin zunanji sodelavec, do leta 2015 pa viden član vodstva KZS.
Opisana primerjava se konča pri okolici. Medtem ko je v Ljubljani trgovski del prvotno predvidenega objekta zašel v slepo ulico in kot zapuščeno gradbišče predstavlja eno od večjih sramot glavnega mesta, pa je dvorana v Manili vpeta v mogočno nakupovalno središče te več kot 12-milijonske filipinske prestolnice. “V njem se človek hitro izgubi,” pravi naš sogovornik, sicer navdušen nad tamkajšnjim košarkarskih utripom.
“Filipini po košarkarski strasti spominjajo na Litvo. Pa tudi Slovenijo. Tukaj je košarka bolj priljubljena od nogometa. Košarko poznajo vsi. Že vožnja po mestu ponuja pregled na številna košarkarska igrišča. Po končanem delovnem dnevu, ki se razvleče tudi do druge ure ponoči, je zanimivo spremljati prostovoljce. Radi vzamejo žogo in izkoristijo priložnost za kakšen met. Vsem se vidi, da jim je košarka v krvi. To je del njihove kulture,” pojasnjuje Avanzo.
Kaj pa vreme? “V tem deževnem obdobju smo vsak dan deležni nekajurne nevihte. Sicer je dokaj oblačno. No, v prvem tednu mojega bivanja pa me je pričakala neznosna kombinacija vročine in vlage,” pravi dolgoletni športni delavec, ki je kot Fibin zunanji sodelavec vlogo koordinator prizorišč opravljal že med svetovnim prvenstvom 2019 na Kitajskem, veliko izkušenj pa si je pridobil tudi kot tehnični delegat na številnih kvalifikacijskih turnirjev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!