Konec je odštevanja do devetnajstega svetovnega prvenstva v košarki. Prvi dvoboji so na sporedu že jutri, v petek 25. avgusta, medtem ko se bodo Slovenci na parket premierno podali dan pozneje. Čaka jih obračun z Venezuelo. Pred začetkom bojev odgovarjamo na ključna vprašanja.
Kakšen je tekmovalni sistem?
V prvem delu tekmovanja bo med 25. in 30. avgustom vsaka izmed reprezentanc odigrala tri tekme prvega skupinskega dela. Slovenijo v skupini F čakajo dvoboji z Venezuelo, Zelenortskimi otoki in Gruzijo. V drugi del tekmovanja bosta napredovali najboljši dve ekipi iz vsake skupine.
V drugi fazi tekmovanja se združujejo skupine A in B (v novonastalo skupino I), C in D (v skupino skupina J), E in F (v skupino K) ter G in H (v skupino L). Vsi izidi iz prvega dela se prenašajo v drugi del. Ta bo odigran med 31. avgustom in 3. septembrom, ko bodo reprezentance odigrale še dve tekmi z ekipama, s katerima se v uvodnem delu prvenstva še nista pomerili.
V četrtfinale svetovnega prvenstva, ki ga gosti Manila, bosta napredovali po dve najboljši reprezentanci iz skupin I, J, K in L, preostale ekipe pa bodo igrale tekme za razvrstitev od 9. do 16. mesta. Četrtfinalni dvoboji bodo na sporedu 5. in 6. septembra, polfinalna obračuna 8. septembra, tekma za tretje mesto in veliki finale pa 10. septembra.
Kje igrajo Slovenci?
Slovenci po izbiri Japonske turnir začenjajo na Okinavi. Gre za peti največji japonski otok z bogato vojaško zgodovino, ki se sicer bohoti z rajskimi peščenimi plažami, subtropskim deževnim gozdom, koralnim grebenom in od 25. avgusta do 3. septembra tudi z vrhunsko košarko. Gosti dve skupini, slovensko skupino F in skupino E. Dvoboji so v Okinawa Areni, ki sprejme 10.000 navijačev.
Kakšna pot do izločilnih bojev čaka Slovenijo?
Slovenijo torej v skupini F čaka boj proti Venezueli, Zelenortskimi otoki in Gruzijo. Uvrstiti se mora na eno od prvih dveh mest, da se prebije v drugi del tekmovanja. Tam se slovenska skupina F križa z močno skupino E, v kateri so Avstralija, Nemčija, Finska in domača Japonska. Od skupno osmih reprezentanc bo morala Slovenija za uvrstitev v izločilne boje preseči šest izbranih vrst.
Razpored tekem slovenske reprezentance v prvem delu svetovnega prvenstva 2023:
Skupinski del (Okinava) – skupina F
Sobota, 26. avgust 2023
Slovenija – Venezuela, 13.30Ponedeljek, 28. avgust
Gruzija – Slovenija, 13.30Sreda, 30. avgust
Slovenija – Zelenortski otoki, 13.30
Kakšni so prvi vtisi z Okinave?
Ni skrivnost, da si Japonci od obiska Slovenije veliko obetajo. Zato so si nekdanje evropske prvake tudi zaželeli v eni od dveh predtekmovalnih skupin na Japonskem. Luka Dončić je namreč tudi v tem delu Azije izjemen magnet. Zato tudi ne čudi, da 24-letni Ljubljančan obiskovalce pozdravlja z mnogih oglasnih plakatov in zastav.
“Japonska nam ni tuja. Tukaj smo igrali že na olimpijskih igrah. Tedaj je sicer vladal koronavirus. Zdaj je drugače. Okinava je lepa, dvorana resda malce manjša od predhodnih velikih tekmovanj. Pomembno je, da vse poteka kot po tekočem traku. Lahko smo osredotočeni na prvega nasprotnika,” pred prvo tekmo pravi Klemen Prepelič.
Kaj uvrstitev pomeni za naslednje olimpijske igre?
Letošnji mundial je pomemben tudi z vidika kvalifikacij za olimpijske igre, ki jih prihodnje leto gosti Pariz. Za zdaj je na OI kot domačinka edina uvrščena Francija. Svetovno prvenstvo bo v francosko prestolnico poslalo sedem udeležencev. Vozovnico bodo prejeli dva najvišje uvrščena iz Evrope in Amerik ter po najboljši iz Afrike, Azije in Oceanije.
Preostala štiri mesta od skupno 12 bodo zapolnjena na štirih kvalifikacijskih turnirjih, ki bodo na sporedu prihodnje leto.
Kdo so favoriti?
Daleč največ možnosti za zlato medaljo stavnice pripisujejo ZDA, nato sledi krog štirih reprezentanc, ki veljajo za največje izzivalce in favorite za medalje. To so branilci naslova Španci, Francozi, Avstralci in Kanadčani.
Sledijo izbrane vrste, ki sodeč po stavnicah sodijo v tretji kakovostni razred. Tukaj najdemo tudi Slovenijo ter ob njej še Srbijo, Nemčijo, Litvo, Italijo in Grčijo. Vse ostale reprezentance kotirajo precej nižje.
Ali ste vedeli?
Na SP nastopa tudi reprezentanca Slonokoščene obale, česar niti ne bi tako zelo izpostavljali, če afriške države ne bi vodil slovenski strokovnjak Dejan Prokić. Gre za 49-letnega trenerja Sežane, ki je pred tem na različnih ravneh deloval v Kijevu, Tbilisiju, Milanovcu ter pri ljubljanski klubih Ilirija in Olimpija.
Kako so se Slovenci odrezali na preteklih svetovnih prvenstvih?
Slovenija je na svetovnih prvenstvih do zdaj nastopila trikrat. V zaporedju leta 2006, 2010 in 2014. Na premiernem nastopu, ki ga je pred 17 leti gostila prav Japonska, so Slovenci osvojili 9. mesto. V svoji skupini so varovanci Aleša Pipana zasedli 3. mesto, a se po tesnem porazu proti Turčiji poslovili v osmini finala.
Na naslednjih dveh mundialih so se slovenski košarkarji prebili do četrtfinala. Leta 2010 v Turčiji so v skupini z Američani izgubili le proti zvezdnikom iz lige NBA. V osmini so suvereno preskočili Avstralijo, a nato brez boja za medalje ostali po porazu proti domačinom – še v drugo je bila usodna Turčija. Sloveniji je pripadlo končno 8. mesto.
Leta 2014 v Španiji so Slovenci znova zasedli drugo mesto v skupini. V osmini so preskočili Dominikansko republiko, a nato naleteli na kasnejše zmagovalce Američane. V Barceloni so bili boljši s 119:76. Sloveniji je pripadlo 7. mesto, kar je najvišja uvrstitev doslej.
Kaj o slovenski reprezentanci na mundialih pravijo številke?
Slovenija je pred četrtim nastopom na svetovnih košarkarskih prvenstvih. Nihče od posameznikov na dosedanjih treh ni nastopil na vseh 22 obračunih, čeprav so prišli v zaporedju od leta 2006 do 2014. Rekorder je z 20 odigranimi tekmami Uroš Slokar. Sledita Goran Dragić s 17 in Miha Zupan 16 odigranimi obračuni.
Točkovno je na vrhu lestvice strelcev, tako po skupnem seštevku kot povprečju, starejši od bratov Dragić. Zbral je 226 točk oz. 13,3 na tekmo. Zanimivo, po povprečju mu sledi mlajši brat Zoran Dragić, ki je na sedmih tekmah v povprečju vpisal 12,9 točke.
Kaj pred začetkom na Okinavi o slovenski reprezentanci pravijo številke, si lahko preberete TUKAJ.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje