Stoženski deja vu zmajev in motivacija za hiter konec

Košarka 28. Maj 202220:19 0 komentarjev

Košarkarji Cedevite Olimpije so po zmagi s 87:75 v finalu državnega košarkarskega prvenstva proti Helios Suns povedli z 2:0 in so le še korak oddaljeni od nove zvezdice. Obračun v Ljubljani je bil na las podoben prvemu v Domžalah, ko so zmaji tekmeca strli šele v zadnji četrtini, ki so jo zaigrali tudi daleč najbolj zavzeto.

Le še ena zmaga loči ljubljanske košarkarje od ubranitve lanskoletnega naslova, drugega od začetka projekta Cedevite in Olimpije ter skupno 19. v zgodovini največjega košarkarskega kluba v Sloveniji. Po naporni sezoni, ko so vso energijo vložili predvsem v EuroCup in ligo ABA pa je motivacija, da je sezone čim prej konec, skoraj večja od tiste po lovoriki.

Na drugi tekmi serije, ki jo je v dvorani Stožice – ta je bila sicer odprta za gledalce – spremljalo približno tisoč obiskovalcev, smo spremljali zgodbo identično tisti s prvega obračuna. Tudi tokrat so v prvi četrtini bolje igrali Domžalčani, le da so tokrat povedli za devet (23:14) in ne osem točk. Znova so vodili tudi ob polčasu in tudi tokrat so jih močno favorizirani zmaji odpravili šele v zadnji četrtini.

Jurica Golemac je med tekmo zaradi pomanjkanja koncentracije večkrat povzdignil glas. Foto: Aleš Fevžer

“Kakovost je zagotovo na naši strani. Težko se je fante motivirati, ves čas jim govorim, da se Helios ne bo predal in bo igral do konca. Zato pride do tega, da se moramo ustrašiti, preden začnemo bolj agresivno igrati v obrambi. Imamo tri tekme, da osvojimo naslov in to je edini končni cilj,” je po tekmi dejal Jurica Golemac, trener Cedevita Olimpije.

Hodžić zadeval v ključnem trenutku

Helios Suns so v zadnjem delu preveč popustili, da bi še resneje ogrozili zmago Ljubljančanov. V zadnjem delu so zgrešili vseh osem metov za tri točke in enostavno naredili preveč napak. “Odprte mete, ki smo jih na prvi tekmi zgrešili, smo danes zadeli. V zadnjem delu nam je zmanjkalo moči. Pozna se, da nimamo rotacije, da dva manjkata, a v celoti moramo biti zadovoljni s tekmo,” je obračun komentiral trener gostov Dejan Jakara.

Za zmaje torej velja prav nasprotno. Šele v zadnjem delu so zaigrali zares zavzeto in šele drugo trojko na tekmi zadeli 5:32 pred koncem tekme, ko je bil natančen Alen Hodžić, ki je sicer zadel prav vse štiri mete izza črte Olimpije na celotni tekmi (4/26)! Prav on je bil s tremi hitrimi trojkami najzaslužnejši, da so se sredi zadnje četrtine Ljubljančani vendarle odlepili.

V zaključku tekme je z dvema zabijanjema zablestel Alen Omić. Foto: Aleš Fevžer

Med tekmo je bilo moč večkrat slišati Golemca med jezo nad svojimi varovanci, vključno z besedo “fight”, torej “borite se”, s čimer je želel prebuditi svoje varovance. “Igralci so izkušeni, igral sem košarko in jih razumem, motivirati se je zelo težko, ampak se moraš, ker je to tvoje delo. Heliosa ne smemo podcenjevati, ker se ne bo predal,” je dodal Golemac.

Na vprašanje novinarja, če bo morda največja motivacija na tretji tekmi, ki jo Domžale gostijo v torek ob 20.30, prav čim hitrejši konec sezone, je z nasmeškom odgovoril: “Upam!”

“Igralci smo utrujeni, pomembno je le, da zmagamo in ne, kako lepo igramo. Nadejam se, da bomo izkoristili že prvo priložnost in na pravi način končali sezono,” je dodal Marko Radovanović, ki je vpisal 10 točk in devet skokov.

Prvi strelec tekme je bil sicer Leon Šantelj, zbral je 18 točk, 17 jih je dodal Tadej Ferme, ki je predvsem v prvem polčasu odlično zadeval z razdalje in goste držal v prednosti. Pri zmagovalcih je dvomestno število točk doseglo šest posameznikov, po 14 so jih zbrali Jaka Blažič, Zoran Dragić in Alen Omić.

Tretja tekma serije bo v torek ob 20.30 v Domžalah, znova si jo boste lahko ogledali v živo na programih Sportkluba.

Liga Nova KBM, druga tekma finala:

Cedevita Olimpija – Helios Suns 87:85 (24:28, 23:19, 19:19, 21:9)

Cedevita Olimpija: Pullen 8 (2:3), Ferrell 3 (1:2), Murić 2, Auguste 10, Blažič 14 (2:3), Omić 14, Dragić 14 (6:6), Hodžić 12, Radovanović 10.

Helios Suns: Bratec 5, Ferme 17 (2:2), Pašajlić 10 (1:2), Mirtič 2, Ervin 7, Oman 9, Prepelič 7, Šantelj 18 (1:2).

Prosti meti: Cedevita Olimpija 11:14, Helios Suns 4:6.

Met za tri točke: Cedevita Olimpija 4:25 (Hodžić 4), Helios Suns 13:36 (Ferme 5, Šantelj 3, Ervin, Oman, Prepelič, Bratec, Pašajlić).

Osebne napake: Cedevita Olimpija 19, Helios Suns 19.