Presenečenje v Kölnu: Bosanci šokirali Slovence

Eurobasket 2022 4. Sep 202219:40 > 22:38

Košarkarji slovenske reprezentance so na tretji tekmi Eurobasketa 2022 presenetljivo s 97:93 izgubili proti BiH. Za Slovenijo je bil to prvi poraz po enajstih zaporednih zmagah na evropskih prvenstvih in sploh prvi proti Bosni na uradnih tekmah.

BiH je tekmo odlično odprla z 8:0, a že pri 10. točki so bili poravnani. Zdelo se je, da bi lahko Slovenci v prvem polčasu pobegnili nasprotniku, a se je ta vedno vrnil v igro in dihal za ovratnik evropskim prvakom. Pred zadnjo četrtino so imeli Slovenci še točko prednosti, kar je napovedovala vročo končnico. Več zbranosti so pokazali košarkarji BiH, utrujeni Slovenci pa niso mogli odgovoriti in na koncu morali podpisati kapitulacijo.  Najboljša posameznika pri Sloveniji sta bila Vlatko Čančar z 22 točkami in Goran Dragić, ki jih je dosegel 20, medtem ko danes Luka Dončić ni bil pravi. Dosegel je sicer 16 točk, a za tri točke je zgrešil vseh osem metov.

Pri BiH je bil s 23 točkami neustavljiv John Roberson, ki je vse točke iz igre dosegel s trojkami, zadel jih je sedem. Džanan Musa je bil odličen z 22 točkami, medtem ko je prvi zvezdnik Jusuf Nurkić, ki je iz igre metal le 3/13 dosegel 12 točk.

Varovanci selektorja Aleksandra Sekulića imajo v ponedeljek dan odmora, nato pa jih čakata še zadnji preizkušnji v predtekmovanju. V torek ob 20.30 se bodo pomerili z neporaženo Nemčijo, ki je danes po dveh podaljških premagala Litvo, v sredo ob 17.15 pa se bodo srečali z olimpijsko podprvakinjo Francijo.

Litovci poglobili rane

V skupini B je sicer derbi kroga potekal že ob 14.30, ko sta se v dvorani Lanxess pomerili izbrani vrsti Litve in Nemčije. Litovci so vpisali še tretji poraz, tale današnji je bil še najbolj boleč, saj so proti domači izbrani vrsti Nemčije izgubili po dveh podaljških. Odprto trojko za zmago je v zadnji sekundi zgrešil Arnas Butkevičius. Najboljša strelca tekme sta bila Jonas Valančiunas (34 točk) in Franz Wagner (32).

Nemci tako, poleg Slovenije, ostajajo edina neporažena ekipa. Ob 20.30 se bosta udarili še Francija in Madžarska.

V Tbilisiju sta pričakovano v skupini A zagospodarili reprezentanci Španije in Turčije, ki sta po dveh krogih edini s po dvema zmagama. Španci bodo zmagoviti niz poskušali nadaljevati proti Belgiji (16.15), Turki proti domačinom (19.00). Prvi bodo na delu sicer Bolgari in Črnogorci (13.30).