Tivolska eksplozija s prizvokom nostalgije

Košarka 27. Mar 202220:07 > 20:12 0 komentarjev
Cedevita Olimpija je zaigrala v replikah dresov iz leta 1970 in strla odpor Partizana. Foto: Aleš Fevžer

Cedevita Olimpija resda v večjem delu tekme ni spominjala na navdahnjeno zasedbo iz preteklih tednov. A je v sebi skrivala energijsko iskro, ki se je razplamtela v prelomnih trenutkih derbija kroga lige ABA. Četa Jurice Golemca je na koncu v fantastičnem vzdušju s prizvokom nostalgije premagala beograjski Partizan (81:79) in podaljšala niz mednarodne neporaženosti.

Nabito polna dvorana Tivoli, nekdanji hram slovenskega športa je v košarkarski preobleki ne pomni vse od evroligaške selitve v ledno dvorano oziroma pozneje v Stožice, je vsekakor ena od zgodb večera. Predvsem po skoraj dvoletnem koronskem športnem mrtvilu. Pri Cedeviti Olimpiji so ob tem optimistično pristavili, da bi bile zaradi izjemnega zanimanja nemara tokrat premajhne celo Stožice. Mimogrede, tam so ta konec tedna na avtomobilističnem šovu hrumeli motorji.

Kljub domačem ponosu ob lepljenju napisa ”razprodano”, ki je bil natisnjen že dan pred tekmo, pa so imeli večinoma precej glasnejšo podporo gostje. Navijači Partizana namreč niso zasedli le sektorja za gostujoče navijače, temveč so se mnogi razpršili tudi po ostalih delih dvorane.

Ob tem so kar nekaj dodatnega olja na beograjski navijaški ogenj z več ”spodrsljaji” pri izbiri glasbene podlage, ki je bila pisana na črno-belo kožo, prilili organizatorji. Ob nekaj političnih parolah pa je bil svoje porcije žvižgov in psovk deležen tudi domači kapetan Jaka Blažič, katerega greh je pač to, da je pred leti nosil dres Crvene zvezde.

A na koncu je vedno tako, da zadnji pogled na semafor določi navijaško jakost. In prav kapetan Blažič je bil tisti, ki je začel pot do preobrata v zadnji četrtini. Na koncu je bil s 25 točkami tudi prvi strelec tekme in junak pomembne jadranske zmage. 14 jih prispeval Zoran Dragić, po eno manj pa Alen Omić in v odločilnih sekundah najbolj razpoloženi Yogi Ferrell.

”Neverjetna tekma. Tekma iz mojih časov v Tivoliju. Neverjetna energija Cedevite Olimpije. Nikoli nismo odnehali. Tudi navijači niso. Obramba, skok in hitra igra. To je tisto, kar nas krasi. In s takšno igro lahko zmagujemo tudi takrat, ko met za tri točke ne steče. Partizan je bil izjemno agresiven in motiviran. A z garaštvom smo prebrodili težave. Jaka Blažič, ki je bil edini izjemno razpoložen, nas je z neverjetno energijo vlekel. Na koncu so mu sledili tudi ostali,” navdušenja po novi zmagi ni skrival domači strateg Jurica Golemac.

A pot do zmaga je bila trnova. Bolj kot predhodne. Da po šestih zaporednih zmagah v evropskem pokalu in petih v ligi ABA Cedevita Olimpija ni na ravni preteklih tednov, je bilo vidno že kmalu po začetku tekme. Četa legendarnega Željka Obradovića, ki je bil ob vrnitvi v Tivoli deležen toplega aplavza, je namreč uspela presekati ljubljansko rdečo nit. Ob agresivni gostujoči obrambi in taktičnih menjavah Ljubljančani niso razvili značilne igre. Skromna je bila porcija žog po globini. Met za tri točke pa je bil porazen.

Partizan je imel z izjemo kratkega odseka (Olimpija do zadnje četrtine nikoli ni vodila več kot za točko) večinoma vajeti igre v svojih rokah. Ob strelski nerazpoloženosti so ”zmaji” korak ohranjali z borbenostjo, a pravega vlečnega konja, ki bi poskrbel za omembe vreden niz, dolgo niso našli.

Ko je Yogi Ferrell v 29. minuti zadel svojo prvo trojko (59:60) ali ko je Jaka Blažič nekaj minut zatem atraktivno akcijo zaključil s polaganjem in svojo ekipo znova močno približal, je sicer zadišalo po zasuku. Toda Beograjčani so vedno našli odgovor. Štiri minute pred konce so vodili že z osmimi točkami prednosti (77:69) in se že spogledovali z zmago. A prav takrat je prišlo do preobrata.

Olimpiji je uspel niz 10:0, ki ga je s trojko 73 sekund pred koncem sklenil Yogi Ferrell. Ljubljančani so bili v naletu, Beograjčanom pa so se zatresle roke. Zgrešili so kar štiri zaporedne proste mete. Aleksa Avramović in Kevin Punter sta se ohladila. V dramatični končnici je bil mož odločitve Ferrell, Dragić pa je svoje delo opravil v obrambi. V velikem slogu. Za veliko zmago. Ta je vendarle dokončno predramila domače ljubitelje košarke, ki so na koncu v pravi navijaški ekpsploziji glasno pozdravili Golemčevo četo.

Ivo Danes in nekdanji “zmaji”. Foto: Aleš Fevžer

Številni znani obrazi

Na tribunah in ob robu igrišča se je tokrat kar trlo znanih obrazov. Večina je bila povezana z bogato klubsko zgodovino. 75 let delovanja kluba so med drugim prišli pozdravit Ivo Daneu, Aljoša Žorga, Pavle Polanec, Teoman Alibegović, Peter Vilfan … Nekaj legendarnih gostov so prispevali tudi gostje, denimo Predraga Drobnjaka ali Zorana Savića. V neposredni bližini slednjega pa je derbi kroga lige ABA spremljal najboljši strelec v zgodovini slovenske nogometne reprezentance Zlatko Zahović, sicer nekdaj nogometaš Partizana.

”Imeli smo res lepo priložnost, da bi tekmo pripeljali do mirnega konca. A to je košarka. Štirje zgrešeni prosti meti, napake … Vse to je Olimpijo vrnilo v igro. Čestitam ji za zmago,” je slovesu od Tivolija, za katerega je dejal, da mu je bil vedno pri srcu, dejal trener gostujoče ekipe Željko Obradović.

Cedevita Olimpija : Partizan 81:79

Dvorana Tivoli, gledalcev 4500, sodniki: Nikolić (Srbija), Koljenšić (Črna Gora), Petek (Slovenija).
Cedevita Olimpija: Pullen 3, Ferrell 13 (1:1), Murić 6 (2:2), Auguste 7 (1:5), Blažič 25 (11:11), Omić 13 (1:2), Dragić 14 (5:5).
Partizan: Punter 18 (2:2), LeDay 13 (3:3), Zagorac 4, Avramović 21 (2:5), Koprivica 2, Smailagić 6 (2:2), Lessort 4 (0:2), Trifunović 4, Madar 7.

Prosti meti: Cedevita Olimpija 21:26, Partizan 9:14.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 6:29 (Blažič 2, Ferrell 2, Pullen, Dragić), Partizan 8:31 (Avramović 3, LeDay 2, Punter 2, Madar).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 21, Partizan 25.