To so borci, ki bodo za Slovenijo branili evropski naslov

Eurobasket 2022 27. Avg 20227:00 > 14:04 0 komentarjev
Slovenija Litva v živo
S komentarjem v živo tudi na SK: Slovenija-Litva. Foto: Aleš Fevžer

Slovensko košarkarsko reprezentanco le še ena tekma kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2023 loči od začetka težko pričakovanega EuroBasketa 2022, kjer bo branila evropski naslov. Selektor Aleksander Sekulić je za obračuna z Estonijo in Nemčijo, slednji je na sporedu v nedeljo ob 15.00, tudi v prenosu na Sportklubu, še lahko določil 14 košarkarjev. Dva pa bosta po tekmi v Münchnu prečrtana. Kdo so igralci, ki gredo v boj za novo košarkarsko pravljico?

Trenutna izbrana vrsta je poimensko ena najmočnejših, kar jih je imela Slovenija. Nenazadnje to potrjujejo tudi rezultati. Če štejemo vse pripravljalne tekme, vključno s praznično junijsko v Trstu, so Slovenci zdaj zabeležili že kar deset zmag v nizu! Od tega sedem na prijateljskih dvobojih in treh uradnih, vse v kvalifikacijah za SP 2023.

Največja moč slovenske reprezentance je brez dvoma naveza Luka Dončić – Goran Dragić. Izjemno pomembna akterja v prvi peterki sta še Vlatko Čančar in Mike Tobey, sledi še kopica izvrstnih podpornih članov, kot so Edo Murić, Jaka Blažič, Klemen Prepelič, Zoran Dragić, Aleksej Nikolić, Žiga Samar

Kako so se v minuli sezoni v svojih klubskih sredinah odrezali vpoklicani legionarji in kakšna je njihova vloga v dresu z državnim grbom?

Organizatorji igre:

Luka Dončić

23 let, 201 cm, Dallas Mavericks (ZDA)

Luka Dončić je znova glavni katalizator slovenske izbrane vrste. O njegovih kvalitetah ni potrebni izgubljati besed, potem ko so bile še četrto leto dokazane tudi v ligi NBA. Še dodatno jih je potrdil z najboljšim izidom z Dallas Mavericks, prvič se je namreč uvrstil v konferenčni finale.

Formo je prenesel tudi v reprezentanco. Najprej je konec junija na Telemachovem spektaklu v Stožicah “uničil” Hrvaško, avgusta še Srbijo. Nezaustavljiv je bil tudi v četrtek v Celju, ko sta mu le dve asistenci zmanjkali do trojnega dvojčka. Na EuroBasketu bo potrjeval tudi kandidaturo za najboljšega igralca na svetu.

Luka Dončić
Luka Dončić. Foto: FIBA

Goran Dragić

36 let, 191 cm, Chicago Bulls (ZDA)

Za daleč največje presenečenje letošnjega košarkarsko obarvanega poletja je poskrbel Goran Dragić. S strani Raša Nesterovića in Luke Dončića se je pustil prepričati, da konča petletni reprezenančni pokoj in se še za eno akcijo vrne v izbrano vrsto.

V ligi NBA je sicer lani preživljal eno težjih obdobij, na svoje je prišel šele februarja, ko je podpisal z Brooklyn Nets, kjer je odkrito meril na šampionski prstan, a neslavno izpadel v prvem krogu. V minutah, ki mu jih je namenil trener Steve Nash, je sicer dokazal, da je lahko še zelo produktiven. To so prepoznali tudi v Chicagu, kjer bo nadaljeval kariero.

Aleksej Nikolić

27 let, 191 cm, brez kluba (2021/22: Burgos/ŠPA)

Nikolić se je po odlični sezoni 2020/21 v francoskem Gravelinesu preselil v močno špansko prvenstvo, kjer je imel pri Burgosu sicer nekoliko manjšo vlogo in polovico tekem začel na klopi. Z vlogo ni bil zadovoljen in se odločil, da po enem letu tudi zaključi to epizodo.

V izbrani vrsti ima vlogo obrambnega specialista na položaju organizatorja igre. Proti Estoniji je celo začel tekmo ob Dončiću v začetni peterki, kar kaže na veliko zaupanje selektorja in tudi na njegove karakteristike, ki dobro dopolnjujejo prvega zvezdnika Slovenije.

Žiga Samar

21 let, 197 cm, Hamburg Towers

Samar je brez dvoma odkritje letošnjega poletja. Po odlični sezoni v Fuenlabradi, kjer je bil v močni španski ligi član prve peterke in eden najboljših asistentov, si je prislužil prestop v evroligaša – Albo iz Berlina. Prihajajočo sezono bo sicer odigral na posoji v Hamburgu, ki nastopa v EuroCupu.

V reprezentanci je “preskočil” Rupnika in pokazal nekaj odličnih predstav. Zaradi višine in dobre obrambe je, podobno kot Nikolić, primeren partner Dragiću in Dončiću na branilskih položajih. Slovenija ima privilegij, da praktično vse minute odigra s po dvema organizatorjema igre hkrati, če se tako odloči selektor.

Žiga Samar. Foto: Aleš Fevžer

Luka Rupnik

29 let, 186 cm, brez kluba (2021/22: Yalovaspor)

Rupnik se v prvi polovici lanske sezone ni naigral v Cedeviti Olimpiji in se v želji po večji vlogi preselil v turški Yalovaspor. Z njim se sicer ni uspel obdržati v prvi turški ligi, čeprav je bil z 8,1 asistence na tekmo celo najboljši podajalec lige.

Trenutno si še išče nov klub, v reprezentanci pa je ob bogatem naboru organizatorjev igre trenutno šele na petem mestu po izboru selektorja in eden od dveh glavnih kandidatov, da se po tekmi z Nemčijo poslovi od izbrane vrste.

Branilci:

Klemen Prepelić

29 let, 191 cm, Valencia (ŠPA)

Prepelič je minulo sezono v Valencii zaključil predčasno, potem ko si je spomladi grdo zlomil roko. Izpustil je tudi junijsko reprezentančno akcijo. Klub mu je kljub temu stal ob strani in celo podaljšal pogodbo. Z urejenim klubskim statusom se je vrnil še močnejši in je glavni adut Slovenije s klopi, kadar kot rezervist seveda ne začenja Dragić, kot je bilo to na tekmi z Estonijo.

V vsakem trenutku je sposoben po vstopu doseči koš in tako ohranjati visok ritem igre, ki ga sicer diktirata Dragić in Dončić. Proti Estoniji je dosegel zelo učinkovitih 13 točk, predvsem pa veseli, da je poškodbo postavil v preteklost.

Foto: Aleš Fevžer

Jaka Blažič

31 let, 196 cm, Bahcesehir (TUR)

Zdaj že nekdanji član Cedevite Olimpije je iz Turčije dobil ponudbo, ki se je ne zavrača. V minuli sezoni je bil znova ena od gonilnih sil ljubjanskega kluba in med boljšimi strelci tako v ligi ABA kot EuroCupu.

Tudi v reprezentanci je pomemben člen, le da povsem nesebično na drugi strani parketa. Večji poudarek je namreč na njegovi obrambi, kjer se vsako minuto razdaja za svoje soigralce in dres z državnim grbom. Sekulić mu zelo zaupa.

Krila:

Zoran Dragić

33 let, 196 cm, Cedevita Olimpija (SLO)

Zoran Dragić je letos dobil novo priložnost, da zaigra z bratom Goranom. Spomnimo, Zoran je evropsko prvenstvo 2017 izpustil zaradi poškodbe in je tako svojega starejšega brata na poti do zlate medalje in naziva MVP spremljal le s tribune. Tokrat je z njim na parketu in znova, kot smo od njega vajeni od nekdaj, tudi visoko motiviran.

Sekulićevi zasedbi je med ključnimi člani in v igro vnaša neusahljivo mero energije. Za njim je zelo dobra sezona v Cedevita Olimpiji, kjer je prejšnji mesec tudi podaljšal pogodbo. Tekme večinoma odigra na položaju nizkega krila, saj Slovenija pogosto zaigra z nižjo peterko, predvsem pa ima ob izobilju organizatorjev igre in tudi ob Prepeliču in Blažiču nekoliko drugačno vlogo.

Foto: Aleš Fevžer

Gregor Hrovat

28 let, 196 cm, JDA Dijon (FRA)

Za Hrovatom je dobra sezona v Franciji, kjer je lani okrepil Élan Béarnais, ki vam je morda bolj znan pod nekdanjim in bolj slovitim imenom Pau-Orthez. V končnici francoske lige je izpadel šele v polfinalu proti evroligašu Monacu. Nekdanji član Olimpije je bil v omenjeni seriji na vseh štirih tekmah v začetni peterki in v povprečju prispeval 14 točk. V novi sezoni ostaja v Franciji, a se seli v JDA Dijon.

V reprezentanci ob veliki konkurenci na položaju dve in tri trenutno ni v ospredju. Tudi proti Estoniji je bil edini od 12 košarkarjev, ki ni dobil priložnosti za igro. Ker strelcev nikoli ni dovolj, je rezerva, ki jo predstavlja Hrovat, velik luksuz za selektorja, če bo kdaj iskal še kakšnega razpoloženega košarkarja.

Krilni centri:

Vlatko Čančar

25 let, 203 cm, Denver Nuggets (ZDA)

Vlatko Čančar ima za seboj sezono v ligi NBA, ko je šlo zanj vse narobe. Ravno v trenutku, ko je dočakal večjo vlogo, se je nesrečno poškodoval in tako predčasno sklenil sezono. Izpustil je tudi junijsko reprezentančno akcijo.

Podobno kot Prepeliču mu je klub izkazal veliko zaupanje in mu na mizo položil novo dolgoročno sodelovanje. V reprezentanci ga verjetno spremljamo v najboljši podobi. Je zanesljiv strelce, dober skakalec in odličen obrambni košarkar, ki v igro Slovenije vnaša prepotrebno mero fizične moči. Za uspeh Slovenije je ključnega pomena.

Vlatko Čančar zadeva trojko; Foto: Aleš Fevžer

Edo Murić

30 let, 202 cm, Cedevita Olimpija (SLO)

Murić se je odlično ustalil v vlogi prvega visokega košarkarja na klopi, občasno pa zaigra tudi skupaj s Čančarjem in se preseli na položaj centra v t.i. “small ball” peterki, ko torej selektor poseže po nižji, a hitrejši postavi.

Podobno, kot lahko trdimo za številne reprezentante, gre za velikega borca, ki pogosto zablesti prav na najbolj pomembnih tekmah in v igro vnaša ogromno mero energije.

Jakob Čebašek

31 let, 200 cm, Leuven (BEL)

Čebašek je minulo sezono preživel v belgijski ligi, kjer je bil produktiven in vpisal 13,2 točke in šest skokov na tekmo. Predvsem je odlično metal izza črte (40,8 odstotka).

V reprezentanci ima tokrat sicer povsem obrobno vlogo. Zdi se, da bosta skupaj z Rupnikom po tekmi v Nemčiji tudi kot zadnja odpadla s seznama za EuroBasket, kamor lahko potuje le 12 košarkarjev.

Centri:

Mike Tobey

27 let, 213 cm, Barcelona (ŠPA)

Mike Tobey se je lani pokazal kot izvrstna okrepitev za Slovenijo. Prinesel je tako kvaliteto kot tudi veliko strast za igranje v dresu s slovenskim grbom. Letos znova tvori udarno navezo z Dončićem in je eden najpomembnejših članov izbrane vrste.

V Valencii je sicer za njim nekoliko slabša sezona, a poškodba je pozabljena, še več, po odhodu iz Valencie si ga je v svojih vrstah zaželela Barcelona, ki se že nekaj let odkrito spogleduje z naslovom v Evroligi.

Mike Tobey
Foto: Aleš Fevžer

Žiga Dimec

29 let, 211 cm, Anwil Wloclavek (POL)

Dimec je bil eden od štirh članov Cedevite Olimpije, ki so sredi minule sezone zapustili slovensko prestolnico in srečo iskali drugje. Žiga jo je v poljskem Anwil Wloclaveku, kjer je imel precej večjo vlogo in v dobrih 20 minutah v povprečju vpisal 10,5 točke in 4,9 skoka.

V reprezentanci je prva menjava Miku Tobeyju in bo zagotovo potoval tudi na EuroBasket, potem ko je dobil prednost pred Jurijem Macuro. Proti Estoniji je v 13 minutah vpisal pet točk in pet skokov.

Kaj čaka slovensko reprezentanco?

Preverite razpored tekem slovenske reprezentance. Vse kvalifikacijske tekme za SP 2022 si boste lahko ogledali v neposrednem prenosu na SK. Če niste naročnik Telemachovih storitev, vam je na voljo predplačniški paket EON, ki je dostopen v omrežju kateregakoli operaterja.

Kvalifikacije za SP 2023:

Nedelja, 28. avgust: 15.00 Nemčija – Slovenija (SK 1)

EuroBasket 2022 (skupinski del)

Četrtek, 1. september, ob 17.15: Slovenija – Litva

Sobota, 3. september, ob 20.30: Madžarska – Slovenija

Nedelja, 4. september, ob 17.45: Slovenija – BiH

Torek, 6. september, ob 20.30: Nemčija – Slovenija

Sreda, 7. september, ob 17.15: Francija – Slovenija

Vrhunci Slovenije to poletje:

Proti Hrvaški:

Proti Švedski:

Proti Turčiji:

Proti Srbiji:

Drugič proti Hrvaški:

Proti Estoniji:

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!