Trilogija porazov ob ekspresnem slovesu od EuroBasketa

Košarka 18. Jun 202319:57 1 komentar

Slovenske košarkarice so v zadnji tekmi domačega EuroBasketa sicer namučile favorizirano Francijo, a po podrejenem položaju v zadnji četrtini ostale praznih rok (68:73). Že pred tem so izgubile tudi vse možnosti za napredovanje, tako da se poslavljajo brez zmage in z zelo grenkim priokusom.

Zmaga ne bi prinesla napredovanja. Ta vlak je za Slovenke odpeljal že v petek. Pa tudi Francija kot ženska košarkarska velesila, bronasta z zadnjih olimpijskih iger in srebra na zadnjih kar petih zaporednih evropskih prvenstvih, ob slovenskem ekspresnem slovesu od domačega EuroBasketa kajpak ni bila reprezentanca za odločilno popravljanje vtisa. Za ustvarjanje tega sta bili kot naročeni tekmi z Veliko Britanijo in Nemčijo. Takrat so do izraza prišle vse slovenske hibe, v prvi vrsti ozek nabor kakovostnih igralk, težave z višino in pomanjkanje izkušenj. V tem pogledu se občutka o tem, da v predhodnem obdobju v vodstvu reprezentance in KZS niso storili vsega, da bi se gostiteljica prvenstva predstavila v najmočnejši zasedbi, nikakor ni mogoče znebiti.

Izločilni del prvenstva v Ljubljani bo tako po dveh zaporednih uvrstitvah v repasaž za četrtfinale (2019 in 2021) tokrat potekal brez slovenske reprezentance. Ta se je poslovila s pričakovanim porazom proti Franciji, tako da je v svojem četrtem nastopu na EuroBasketu prvič ostala brez ene same zmage.

“Verjamem, da lahko Stožice zapustimo z dvignjenimi glavami. Smo zadovoljne? Ne. Bile smo blizu, a tako daleč. Vseeno je to dobra popotnica za naprej. Predvsem pa upam, da so ljudje to pripoznali,” je s solzami v očeh pripovedovala Eva Lisec. “Ta tekma ni odločala. A smo dale svoj maksimum. Od prve do zadnje. Vse si zaslužimo nositi reprezentančni dres. Žal se tekma ni obrnila na našo stran. To je bil naš maksimum,” pa je dejala Zala Friškovec.

Slovenke so pred približno 2.000 gledalci, med katerimi je bilo tudi kar nekaj francoskih, sicer zelo spodbudno odprle tekmo in v tem slogu tudi nadaljevale. Uspešno so prekrile šibkost pod košem, zadele nekaj metov z razdalje, pri čemer je izstopala Zala Friškovec, pokazale več napadalne raznolikosti in posledično vodile skoraj polovico prvega polčasa. Resda nikoli več kot s štirimi točkami prednosti, na osrednji odmor pa so odšle s +3 (39:36).

Še bolj udarno je bilo slovenko nadaljevanje. Naveza Teja Oblak-Eva Lisec je z delnim rezultatom 8:2 v nekaj minutah domačinkam priigrala devet točk naskoka (47:38). A sledila je ponovitev scenarija s prvih dveh tekem. Tekmice so zaigrale bolj agresivno, odločneje pritisnile na zunanjo slovensko linijo, pohitrile igro in začele zadevati. V zadnji minuti tretje četrtine je tako zasedba selektorja Jean-Aimeja Toupaneja vodila s 54:50.

Evropske prvakinje so na ta način prevzele nadzor nad tekmo, ki ga nato ob večji individualni kakovosti niso več izpustile iz rok. Štiri minite pred koncem so po košu Mamignan Toure prvič vodile z dvomestno prednostjo (68:58). Čeprav varovanka slovenskega selektorja Georgiosa Dikaioulakosa borbenosti in želje ni bilo mogoče očitati, pa realnih možnosti za zasuk in častno zmago ni bilo. Kapetanka Teja Oblak in soigralke so tako potrdile čvrst udarec v zid košarkarske realnosti, ki sproža marsikatero vprašanje o prihodnosti.

“Ta tekma ni odločala. Vseeno smo želele pokazati, kaj znamo. Proti močni Francije smo se borile. Na to smo lahko ponosne. Kar se je zgodilo, sej je zgodilo. Verjamem, da je pred nami svetla prihodnost,” je dejala kapetanka Teja Oblak. “Ponosen sem na to ekipo. Borile so se. Najprej za Slovenijo nato zase,” pa je pristavil selektor Georgios Dikaioulakos.

Slovenija – Francija 68:73

Dvorana Stožice, gledalcev 2000, sodniki: Matejek (Češka), Tomić (Hrvaška), Csender (Romunija).

Slovenija: Lisec 16 (1:2), Oblak 13 (1:2), Cvijanovič 2, Ivanuša 4, Jakovina 7 (2:2), Friškovec 12 (1:4), Sivka 5 (2:2), Debeljak 8 (3:4), Čeh 1 (1:2).
Francija: Fauthoux 6 (1:2), Chartereau 6, Gruda 10, Michel 14 (1:2), Vukosavljevic 10 (5:6), Rupert 2, Salaun 10 (1:4), Badiane 4, Toure 9 (3:4), Bernies 2.
Prosti meti: Slovenija 11:18, Francija 11:18.
Met za dve točki: Slovenija 15:33, Francija 22:38.
Met za tri točke: Slovenija 9:24 (Friškovec 3, Oblak 2, Sivka, Jakovina, Lisec, Debeljak), Francija 6:22 (Michel 3, Vukosavljevic, Salaun, Fauthoux).
Skoki: Slovenija 39 (26 + 13), Francija 30 (21 + 9).
Osebne napake: Slovenija 19, Francija 21.