S ponedeljkovimi večernimi obračuni se je zaključilo prvo reprezentančno okno letošnje sezone, v katerem so izbrane vrste odigrale dva kroga kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2023. Številni obračuni se niso razpletli po pričakovanjih, od kopice presenečenj pa najbolj izstopata poraz Srbije v Belgiji in nemoč Hrvaške, ki je še brez zmage. Mediji v obeh državah so bili neizprosni.
Brez dvoma lahko tudi tokratne kvalifikacije označimo za presenetljive, potem ko so se številni obračuni v zadnjih dneh razpletli precej proti pričakovanjem. A le na prvi pogled.
Že po prvem krogu smo pisali o senzacijah širom Evrope in razlogih, zakaj so trenutno tako pogost pojav. Ker se seveda v le nekaj dneh do drugega kroga ni nič spremenilo, so se podobne zgodbe nadaljevale, za največji šok pa poskrbeli Belgijci, ki so s 73:69 ugnali Srbe, in Finci, ki so s 77:71 premagali Hrvate.
Šok za Pešićevo Srbijo
Že na uvodnem dvoboju skupine A so imeli varovanci Svetislava Pešića precej težav, da so strli Latvijo, kar jim je uspelo šele v zadnjih sekundah tekme (101:100). Tokrat niso odnesli cele kože.
“Orli zapravili prednost 14 točk in izgubili v Belgiji,” se glasi naslov na srbski Sportklubovi strani. Medtem ko so pri Blicu s prstom pokazali na organizatorje tekme, ker je po tretji četrtini zmanjkalo elektrike in se je zadnji del začel z zamudo: “Takšnega poraza si niso zaslužili! Srbija je padla po še ne videni prekinitvi, ki je zmedel košarkarje pred zadnjo četrtino.”
Za moštvo z Milošom Teodosićem v kadru se sicer ne bi smelo izgovorov iskati v prekinitvi, ki enako vpliva na košarkarje obeh ekip. V zadnji četrtini so Srbi denimo zmogli vsega šest točk. So pa pri Blicu pravilno ocenili širšo težavo, ki razjeda košarko: “Poraz proti Belgiji je težava, a težava so tudi Fibina reprezentančna okna.”
“Številnim igralcem se pozna, da so prvič v reprezentanci in se še morajo naučiti, kako se igra v izbrani vrsti, v drugem sistemu, kje je vsaka tekma kot zadnja,” je po porazu dejal Pešić, ki je na klop sedel konec septembra.
Reprezentance so seveda močno okrnjene, saj zaradi različnih interesov manjkajo košarkarji iz Evrolige, najmočnejšega evropskega klubskega tekmovanja, kar uničuje kvaliteto košarke. Da tudi člani lige NBA med sezono niso na voljo, pa je seveda praksa že praktično od nekdaj.
Hrvaška pod dnom
Presenetljive poraze proti reprezentancam, kjer košarka nima večje vloge v družbi, so v tem oknu vpisali tudi Turki, Grki, Nemci in Hrvati, še precej se jih je tekmece mučilo streti vse do zadnjih trenutkov. Tako so v ponedeljek Italijani doma le stežka ugnali Nizozemsko.
Potem ko so v Zagrebu mero Hrvatom vzeli Slovenci, se jim je zgodba ponovila še proti Finski, ki je slavila s 77:71. Pri južnih sosedih Slovenije si ne delajo utvar, po dveh porazih in veliki ničli na lestvici so bili novinarji Sportskih brez dlake na jeziku: “Hrvaška ni na dnu, je še malce nižje. To je surova realnost in posledica sistematičnega uničenja.”
“Tudi tokrat se je končnica razpletla v korist nasprotnika, kot je povedal že njihov selektor, Finci so imeli več sreče,” je po porazu dejal selektor Hrvaške Veljko Mršić. Pri Sportskih novostih so se ostro odzvali in zapisali, da je “v hrvaški košarki preveliko slabega, da bi jih sreča nagradila.”
Hkrati so našteli še nekaj drugih razlogov, kot so nespoštovanje logičnih zakonitosti športa in umiranje na obroke v ohranjanju ideje, da morajo najboljši klubi vegetirati v ligi ABA, ki jim ne daje nobene koristi.
V tej luči so izpostavili tudi srbski poraz v Belgiji: “Vsi Finci so igrali v domači ligi, kot so vsi Hrvati igrali v ligi ABA. Finska nas je premagala enako, kot je Belgija z igralci iz belgijske lige premagala Srbijo s košarkarji iz lige ABA.”
Ostri zapisi na Blicu in Sportskih:
V družbi Hrvaške reprezentance …
V osmih kvalifikacijskih skupinah je po dveh krogih brez zmage natanko osem reprezentanc: Hrvaška, Slovaška, Poljska, Portugalska, Češka, Bolgarija, Severna Makedonija in Nizozemska.
Morda najbolj presenetljiva ničla poleg Hrvaške je ob češki izbrani vrsti, ki je poleti nastopila tudi na olimpijskih igrah, a v skupini F padla proti Litvi in Bosni. Poljakom pa sta v skupini D poraza zadala Izrael in Nemčija.
Kvalifikacije za SP 2023:
Skupina A
1. krog:
Srbija – Latvija 101:100
Slovaška – Belgija 57:832. krog:
Belgija – Srbija 73:69
Latvija – Slovaška 82:74Lestvica:
Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScoreSkupina B
1. krog:
Velika Britanija – Grčija 78:69
Belorusija – Turčija 84:702. krog:
Grčija – Belorusija 77:67
Turčija – Velika Britanija 84:67Lestvica:
Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScoreSkupina C
1. krog:
Švedska – Finska 72:62
Hrvaška – Slovenija 74:762. krog:
Finska – Hrvaška 77:71
Slovenija – Švedska 94:89Lestvica:
Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScoreSkupina D
1. krog:
Nemčija – Estonija 66:69
Izrael – Poljska 69:612. krog:
Estonija – Izrael 69:79
Poljska – Nemčija 69:72Lestvica:
Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScoreSkupina E
1. krog:
Portugalska – Madžarska 75:81
Francija – Črna gora 73:672. krog:
Madžarska – Francija 54:78
Črna gora – Portugalska 83:69Lestvica:
Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScoreSkupina F
1. krog:
Litva – Bolgarija 89:69
Bosna in Hercegovina – Češka 97:902. krog:
Češka – Litva 66:74
Bolgarija – Bosna in Hercegovina 75:85Lestvica:
Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScoreSkupina G
1. krog:
Gruzija – Ukrajina 88:83
Severna Makedonija – Španija 65:942. krog:
Ukrajina – Severna Makedonija 78:61
Španija – Gruzija 89:61Lestvica:
Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScoreSkupina H
1. krog:
Rusija – Italija 92:78
Nizozemska – Islandija 77:792. krog:
Rusija – Islandija 89:65
Italija – Nizozemska 75:73Lestvica:
Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScore
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje