Visok poraz anemičnih zmajev za potrditev krize

Eurocup 26. Okt 202221:32 0 komentarjev

Košarkarji Cedevita Olimpije so se znašli v krizi. V večernem obračunu 3. kroga evropskega pokala so z 78:100 izgubili še proti Joventutu, kar je že njihov tretji zaporedni poraz v tem tekmovanju in skupno četrti, če prištejemo ligo ABA.

Z izjemo nekaj prebliskov Ljubljančani Joventutu niso bili dorasel tekmec. Preveč anemičen odnos na parketu, odsotnost ekipne igre, ki jih je tako krasila v minuli sezoni in porozna obramba so privedli do visokega domačega poraza in 0-3 na lestvici skupine A po uvodnih treh krogih nove sezone EuroCupa.

Napad Ljubljančanov še vedno prepogosto zaustavljajo krči, ki jih poskušajo reševati z individualnimi potezami. Dovolj pove podatek, da je igro pred koncem tretje četrtine poživil Matic Rebec, ki se je na seznamu košarkarjev pred dnevi pojavil po sili razmer, v Stožicah pa bil na trenutke med najbolj borbenimi na parketu.

Domači trener Jurica Golemac ga je v igro poslal dve minuti pred koncem tretjega dela ob zaostanku za 19 točk. Ko je na začetku zadnje četrtine asistiral Marku Jeremiću za trojko, je vpisal že svojo tretjo asistenco, s čimer je v le treh minutah igre postal domači košarkar z največjim številom podaj, kar zgovorno priča o nezadostno povezani igri v tem delu sezone.

Rebec je vpisal 2 točki in 4 asistence. Foto: Aleš Fevžer

Izjave po tekmi:

Jurica Golemac, trener Cedevita Olimpije: Čestitke Joventutu. Ta trenutek nismo dovolj dobri, da bi se merili z njimi. So hitrejši in močnejši od nas, bolje jim kroži žoga, mi pa smo premehki za takšno košarko.

Carles Duran, trener Joventuta: Čestitke moji ekipi, ključ je bil v drugi in tretji četrtini, ko je dobro delovala obramba. Dobro smo igrali tudi v napadu, združili pick and roll in igro pod obroč, zato je bilo vse lažje.

Razpad obrambe že v prvi četrtini

Predvsem v uvodni četrtini obramba Ljubljančanov ni bila na zadostni ravni. Če so v prvih dveh minutah gostje še zgrešili kakšen met, se jim je v nadaljevanju povsem odprlo, predvsem je bil razpoložen Kyle Guy. Da so zmaji držali kontakt, je bila zasluga zgolj in edino Yogija Ferrella, ki je s sedmimi zaporednimi točkami zmaje pri 20:19 tudi nazadnje povedel v vodstvo, v prvi četrtini pa nasul kar 12 točk. Joventut je odgovoril z delnim izidom 6:0.

Drugi del so precej bolje odprli Španci in po trojki Guillema Vivesa povedli za osem (29:37). Golemac je reagiral in v igro vrnil gonilno silo svojega napada, kar je prebudilo domače, a le za kratek čas. Po koših Alena Omiča in Joshue Adamsa so se zmaji resda približali na dve točki, a nato znova močno popustili. Joventut je v slabih treh minutah igre pobegnil z enajstimi zaporednimi točkami za vodstvo z 48:35. Post je dve minuti pred polčasom prekinil šele Ferrell, sicer nerazpoloženi Edo Murić pa poskrbel za 41:50 ob odmoru.

Le dve minuti nadaljevanja sta bili dovolj za novo najvišje vodstvo na dvoboju, ko se je na semaforju v dvorani Stožice izpisalo 41:56. Zmaji so bili pred težko nalogo v boju za prvo evropsko zmago v novi sezoni. Sledilo je nekaj borbenih vložkov, ki so malce prebudili tudi sicer precej mirno občinstvo, nato so gostje že pred koncem tretjega dela dodatno tlakovali pot k zmagi, ko je za +19 zadel Ante Tomić.

Presenetljiva iskrica s klopi, da Španci niso popolnoma nadigrali slovenske prvake, je prišla s strani Rebca. A učinek je bil kratkotrajen, Španci so uspešno zajezili vse poskuse zmajev za približanje in dokončno strli tekmeca. V drugem polčasu se je zaustavilo tudi Ferrellu, manjkal pa je tudi doprinos nosilcev Omića (3 točke) in Murića (5 točk).

Yogi je sicer z 20 točkami končal kot prvi strelec tekme, na drugi strani so je med strelce vpisalo kar 11 posameznikov, hrvaški veteran Tomić se je zaustavil pri številki 14, Henry Ellenson jih je dodal 15, dvoštevilnih je bilo sicer pri gostih kar pet.

Tudi naslednji krog EuroCupa do zmajev ne bo prizanesljiv, čaka jih pot v Benetke k okrepljeni Umana Reyer Venezii. V soboto bodo v starem Tivoliju poskušali formo dvigniti proti MZT-ju iz Skopja.

EuroCup, 3. krog:

Cedevita Olimpija – Joventut Badalona 78:100 (26:28, 15:22, 16:23, 21:27)

Dvorana Stožice, gledalcev 1500, sodniki: Vilius (Litva), Lezcano (Španija), Bissuel (Francija).

Cedevita Olimpija: Rebec 2, Ferrell 20 (3:4), Radović 6 (4:4), Jeremić 12 (3:3), Alibegović 13 (2:5), Murić 5, Adams 15 (4:5), Omić 3 (1:2), Radovanović 2.

Joventut: Kraag 4, Busquets 3, Ribas 7 (2:2), Guy 12, Ellenson 15 (1:1), Vives 9 (3:4), Jones 7, Feliz 7 (2:2), Birgander 11 (3:3), Parra 11 (3:3), Tomić 14 (4:4).

Prosti meti: Cedevita Olimpija 17:23, Joventut 18:19.

Met za tri točke: Cedevita Olimpija 11:36 (Ferrell 3, Jeremić 3, Adams 3, Alibegović, Murić), Joventut 12:22 (Guy 2, Ellenson 2, Vives 2, Parra 2, Jones, Feliz, Ribas, Busquets).

Osebne napake: Cedevita Olimpija 23, Joventut 25.

Pet osebnih: Feliz (34.), Ellenson (39.).