Danes ponoči se v ligi NBA začenja medsezonski turnir oziroma pokalno tekmovanje lige NBA. Lani so v tem tekmovanju nekoliko presenetljivo slavili Los Angeles Lakers, lahko letos veliki met uspe Luki Dončiću in druščini?
Pokal NBA je novost, uvedena v sezoni 2023/24, z namenom, da bi popestrili začetek rednega dela sezone.
Drugi medsezonski turnir NBA, se bo začel v torek, 12. novembra in bo vrhunec dosegel s polfinalnima obračunoma (sobota, 14. december) in finalom (torek, 17. december), ki bosta potekala v Las Vegasu.
NBA pokal je sestavljen iz dveh delov; skupinskega dela in izločilnih bojev.
1. Skupinski del:
Vseh 30 ekip je bilo naključno razporejenih v tri skupine po pet ekip znotraj svojih konferenc na podlagi rezultatov iz rednega dela sezone 2023-24. Od torka, 12. novembra, do torka, 3. decembra, bo vsaka ekipa odigrala štiri tekme v skupinskem delu na tako imenovane pokalne večere – eno tekmo proti vsaki ekipi v svoji skupini, z dvema tekmama doma in dvema v gosteh.
2. Izločilni boji:
Osem ekip se bo uvrstilo v izločilne boje: ekipa z najboljšim rezultatom v skupinskem delu v vsaki od šestih skupin in dve “wild card” ekipi (ekipa iz vsake konference z najboljšim rezultatom v skupinskem delu, ki je končala kot druga v svoji skupini). Izločilni boji bodo se bodo začeli v torek, 10. decembra, na domačih igriščih najboljših ekip. Sledita polfinala in finala (odigrana v Las Vegasu 14. in 17. decembra). Ekipe v izločilnih bojih se bodo borile za nagradni sklad in pokalno lovoriko lige NBA.
Vseh 67 tekem v okviru pokala NBA bo štelo tudi za lestvico rednega dela sezone, razen finalne tekme. Vsaka ekipa bo tako še naprej odigrala 82 tekem rednega dela sezone v sezoni 2024-25.
Žreb za skupinski del:
Za določitev nasprotnikov v skupinskem delu je bilo 15 ekip iz vsake konference razdeljenih v tri skupine po pet ekip z naključnim žrebom.
Pred žrebom je bila vsaka ekipa razvrščena v boben glede na rezultate iz prejšnje sezone (2023-24). V vsaki konferenci je bila ena ekipa iz vsakega bobna naključno izbrana v eno od treh skupin v tej konferenci. Bobni so bili sledeči:
- Boben 1: Ekipe s tremi najboljšimi rezultati v prejšnji sezoni v konferenci.
- Boben 2: Ekipe s četrtim do šestim najboljšim rezultatom.
- Boben 3: Ekipe s sedmim do devetim najboljšim rezultatom.
- Boben 4: Ekipe z 10. do 12. najboljšim rezultatom.
- Boben 5: Ekipe s 13. do 15. najboljšim rezultatom.
Zahodna konferenca
Skupina A:
Minnesota Timberwolves
LA Clippers
Sacramento Kings
Houston Rockets
Portland Trail Blazers
Skupina B:
Oklahoma City Thunder
Phoenix Suns
Los Angeles Lakers
Utah Jazz
San Antonio Spurs
Skupina C:
Denver Nuggets
Dallas Mavericks
New Orleans Pelicans
Golden State Warriors
Memphis Grizzlies
Vzhodna konferenca
Skupina A:
New York Knicks
Orlando Magic
Philadelphia 76ers
Brooklyn Nets
Charlotte Hornets
Skupina B:
Milwaukee Bucks
Indiana Pacers
Miami Heat
Toronto Raptors
Detroit Pistons
Skupina C:
Boston Celtics
Cleveland Cavaliers
Chicago Bulls
Atlanta Hawks
Washington WizardsS kom se bodo pomerili Dallas Mavericks?
Luka Dončić in druščina se bodo v skupinskem delu doma pomerili z Golden State Warriors (13. november) in Denver Nuggets (23. november). V gosteh pa Teksašane čaka obračun z New Orleans Pelicans (20. november) in Memphis Grizzlies (4. december).
Tako imenovani pokalni večeri bodo potekali vsak torek in petek od 12. novembra do 3. decembra. Edine NBA tekme, ki bodo odigrane na te večere, bodo pokalne tekme. Te tekme bodo štele kot del rednega dela sezone.
Vsaka ekipa bo odigrala eno tekmo proti vsaki od preostalih štirih ekip v svoji skupini. Rezultat teh štirih tekem bo odločal, ali se ekipa uvrsti v izločilne boje.
Če bosta v skupini dve ali več ekip izenačeni, se bo izenačenje rešilo po naslednjih kriterijih (v zaporedju):
- Medsebojni rezultati v skupinskem delu;
- Razlika v točkah v skupinskem delu;
- Skupno število doseženih točk v skupinskem delu;
- Rezultat iz rednega dela sezone 2023-24; in
- Naključni žreb (v malo verjetnem primeru, da bodo ekipe še vedno izenačene po prejšnjih kriterijih).
Osem ekip se bo uvrstilo v izločilne boje: ekipa z najboljšim rezultatom v skupinskem delu v vsaki od šestih skupin in ena wild card ekipa iz vsake konference. Wild card bo ekipa iz vsake konference z najboljšim rezultatom v skupinskem delu, ki je končala druga v svoji skupini.
Če bosta v končnici za wild card dve ali več ekip izenačeni, se bo izenačenje rešilo po enakem protokolu kot zgoraj (z izjemo medsebojnih rezultatov v skupinskem delu). Izenačenja znotraj skupin bodo rešena pred izračunom izenačenj za wild card.
Izločilni boji na izpadanje se bodo začeli s četrtfinalom 10. in 11. decembra. Zmagovalci bodo napredovali v polfinale na nevtralnem igrišču 14. decembra, nato pa še v finale 17. decembra.
Tekme, odigrane v prvem in drugem krogu izločilnih bojev (torej v četrtfinalu in polfinalu), bodo štele kot redne tekme sezone. Finalna tekma ne bo štela kot redna tekma, kar pomeni, da ne bo vplivala na rezultat ekipe v rednem delu sezone, prav tako pa ne bodo upoštevani dosežki igralcev ali ekip v statistiki rednega dela sezone.
V vsaki konferenci bosta četrtfinalna obračuna gostili ekipi z najboljšim rezultatom v skupinskem delu, ekipa z najboljšim rezultatom pa bo gostila wild card ekipo. Če bosta za razvrstitev najboljše ekipe v konferenci izenačeni dve ali več ekip, se bo izenačenje rešilo po zgoraj opisanem protokolu.
Med izločilnimi boji, ko tekme pokala NBA niso na sporedu (12.–13. december in 15.–16. december), bo 22 ekip, ki se ne bodo uvrstile v izločilne boje, odigralo dve tekmi rednega dela sezone.
S pomočjo formule bodo nato določili pare za te tekme z uporabo lestvice skupinskega dela v vsaki konferenci (od 5. do 15. mesta). Dve izmed 22 tekem bosta odigrani med konferencami, saj bo v vsaki konferenci neparno število ekip, ki se ne bodo uvrstile v četrtfinale. Te medkonferenčne tekme bodo odigrane med ekipami, ki so v skupinskem delu zasedle dno lestvice, pri čemer se bodo upoštevale omejitve potovanj, in nobena ekipa ne bo odigrala več kot ene izmed teh dveh tekem z ekipo iz druge konference. Preostalih 20 tekem bo odigranih znotraj konferenc med ekipami, ki se bodo sicer v rednem delu sezone srečale trikrat.
Poražene ekipe iz četrtfinala v vsaki konferenci se bodo pomerile med seboj v rednem delu sezone 12., 13., 15. ali 16. decembra.
3. Nagrade:
Nagradni sklad pokala NBA bo razdeljen med igralce ekip, ki se bodo uvrstile v izločilne boje, pri čemer se bo znesek povečeval glede končno uvrstitev ekip v turnirju.
Ob zaključku turnirja bo medijski panel izbral najkoristnejšega igralca turnirja (MVP) in najboljšo ekipo turnirja. Izbor bo temeljil na nastopih igralcev v skupinskem delu in izločilnih bojih.
Vseh 67 tekem skupinskega dela pokala NBA:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje